Zvuk sněhu praskajícího pod sněžnicemi prorážející panenské ticho v okolí. Svist na sjezdovce skrz dvě různé země. Projížďka v kočáře místem, kam auta nejezdí. Anebo nocleh v iglú.

Švýcarsko toho napříč krásnou zemí turistům nabízí spoustu: výše zmíněné zážitky ale patří ke chloubám kantonu Graubünden v oblasti Dolního Engadinu a prázdninového regionu Davos Klosters.

Do obou oblastí je možné pohodlně dojet autem zhruba za osm hodin z Prahy a do Davosu také nočním vlakem ČD s přestupem v Sargans a Churu.

Pokud se tam vypravíte, poznáte místa, která jsou doslova románová. Thomas Mann, nositel Nobelovy ceny, zachytil atmosféru Davosu ve svém díle Kouzelný vrch a tím názvem vystihl obě jeho charakteristiky: jde o nejvýše položené město Evropy a má skutečně čarovnou atmosféru.

V obou oblastech na vás čekají nekonečné sjezdovky všech náročností, moderní lanovky, dráhy pro běžkaře i milovníky sáňkování, netradiční zážitky, ale i stylové bary, útulné kavárny a luxusní ubytování a gastronomie. Jen v Davos Klosters si můžete vybrat z menu více než 140 restaurací.

Na sněžnicích cestou ticha

Na sněžnicích nedotčenou alpskou přírodou –⁠ Via Silenzi | Foto Thalia Wünsche

Než se ale zakousnete do závitků z mangoldu (capuns), nudlí z pohankového těsta (pizokels), engadinského ořechového dortu či jiných specialit švýcarského kantonu Graubünden, nebojte se si nejprve dopřát dávku dobrodružství.

Obujte sněžnice! Ve Švýcarsku jsou totiž nyní v kurzu sněžnicové výlety a jedním z těch nejkrásnějších je Via Silenzi neboli cesta ticha. Vede z Dolního Engadinu do průsmyku Ofenpass v oblasti Müstair. Dostanete se k ní Rhétskou železnicí s výstupem na zastávce Scuol-Tarasp.

Dvoudenní romantiku na sněžnicích, při které vás bude provázet jen zvuk sněhu praskajícího pod nohama a nedotčená alpská příroda, odstartujte v kočáře taženém koňským spřežením. Jinak než takto, pěšky nebo na skútru se do S-Charl, kde dobrodružství začíná, v zimě dostat nedá.

Celá trasa je dlouhá 25 kilometrů s převýšením 1017 metrů. První část vede ze S-charl přes Pass da Costainas do Lü – horské vesničky, která patří mezi nejvýše položená obydlená místa v Evropě.

Druhý den pokračujte přes Alp Champatsch a Alp da Munt až na Ofenpass. Na trase uvidíte vše, co může švýcarská příroda nabídnout. Dechberoucí výhledy na alpské vrcholky, horské průsmyky, které vám nic nedají zadarmo, ale i rozsáhlé zasněžené pláně místy přerušované průzračnými potůčky.

Bezcelní zóna v Samnaun

Pětihvězdičkový hotel Chasa Montana Hotel and Spa v Samnaun | Foto Alexander Maria Lohmann

V Engadinu nezanevřete ani na lyže. Lyžování je tím hlavním důvodem, proč sportovní lyžaři přijíždějí do malého střediska Samnaun na východě Švýcarska. Jedno z nejmoderněji vybavených lyžařských center je zajímavé již svojí polohou. Leží v trojúhelníku tří zemí a díky těsné blízkosti rakouských hranic můžete během jedné jízdy navštívit hned dvě alpské země.

A dole pod sjezdovkami pak vyrazit na nákupy. V údolí se nachází desítky obchodů Duty Free plné luxusních šperků, oblečení i alkoholu. Samnaun je totiž jediná bezcelní zóna Švýcarska, a to již od devatenáctého století, kdy si místní vymohli od vlády zrušení cla, protože od podzimu do jara museli nakupovat v sousedním Rakousku.

Najíst se můžete v několika místních restauracích a rozmazlit se třeba francouzsko-středomořskou kuchyní v Gourmet Stübli La Miranda – restauraci oceněné michelinskou hvězdou, která je součástí pětihvězdičkového hotelu Chasa Montana.

V něm se pochopitelně můžete i ubytovat. V jeho luxusních pokojích voní borovicové dřevo a po náročném sportovním a nákupním výkonu na vás čeká relax ve vodním a saunovém světě.

To, co v Samnaun téměř nenajdete, jsou lehké a pozvolné sjezdovky. Za nimi se vyplatí zajet o pár desítek kilometrů jižněji do Scuolu – malebného městečka s kamennými domy zdobenými sgrafity, ve kterém ještě můžete slyšet rétorománštinu. Tou ve Švýcarsku mluví necelé procento obyvatel.

Scuol je také ideálním místem pro běžkaře. Rodiny s dětmi zase ocení zdejší speciálně upravené lanovky pro děti a milovníci ledních bruslí tříkilometrovou bruslařskou dráhu Eisweg Engadin.

Scuol je také proslulý svými minerálními prameny. Je jich tu hned jedenáct a přímo z kašen vytéká léčivá minerální voda. Alespoň na pár hodin zajděte do místních termálních lázní se saunovým světem a venkovním vyhřívaným bazénem s výhledem na horský masiv. Zdejší léčivou vodu si dokonce oblíbil Karl August Lingner, zakladatel značky ústní hygieny Odol.

Destinace lyžařů a cyklistů

Fatbike v Davosu | Foto Seya Eggler

Lyžařským rájem je region Davos Klosters. Na tři stovky upravených sjezdovek a 57 lyžařských vleků si užijí všichni lyžaři, ať už se sportem začínají, nebo jsou ostřílení vládci sjezdovek.

Oblast tvoří hned šest areálů, od Pischa určené freeriderům přes Rinerhorn, který je vhodný spíše pro rodiny, až po největší a lyžařsky nejoblíbenější Parsenn.

Třicet centimetrů sněhu zároveň nezastaví žádného cyklistu. Alespoň ne v Davos Klosters. Silniční kola ale tentokrát nechte doma a raději zvolte fatbike. Speciálně upravené kolo pro terén se sněhem, které má pláště široké až dvanáct centimetrů. Původně pochází z Aljašky a ve Švýcarsku si s ním můžete užít tři kilometry dlouhý sjezd s nádherným výhledem do údolí Flüela. Jen pozor, budete si muset na netradiční jízdu chvíli zvykat.

Zdejším kulinářským tipem je vyhlášená fine dining restaurace Belvédère, která je součástí luxusního hotelu Steigenberger Grandhotel Belvédère a v níž na vás čekají delikatesy místní kuchyně i klasika té francouzské.

Pro ubytování je dobrou volbou i hotel Precise Tale Seehof Davos, jehož tradice sahá až do devatenáctého století. Pravou davoskou atmosféru tam zažijete ve stylovém salonku s živou hudbou a otevřeným ohněm.

Dobrou noc z iglú

Iglú v oblasti Davos Klosters
Iglú v oblasti Davos Klosters | Foto Iglu-Dorf.com

Už jste někdy viděli iglú? A už jste někdy viděli záchod a vířivku v iglú? Pochybujeme, a tak si nenechte ujít noc v eskymácké chýši ve středisku Parsenn nad Davosem. Pravda, slovo chýše je třeba v tomto případě brát s rezervou: zmiňované iglú má ledový bar, vířivku, saunu a umělecké motivy, které každý rok vytvářejí talenti z celého světa.

Relaxovat tady můžete třeba na slunné terase a u toho se kochat úchvatnými výhledy na hory. Idylku ještě podtrhněte domácím svařeným vínem a čerstvým fondue se švýcarským horským sýrem.

V noci na vás bude čekat nebe plné jasně svítících hvězd. Tak krásné sny! A nebojte se, v 2620 metrech nad mořem vám zima určitě nebude. Každý nocležník tu má speciální karimatku a spacák pro teploty až minus 40 °C. 

Všichni cestující nočními vlaky ČD z Česka do Švýcarska mohou do 23. 4. 2023 využít 20% slevu na dvou- nebo třídenní skipasy a také 20% slevu na zapůjčení lyžařského vybavení v Davos Klosters.