Ačkoli přijetí eura není podle české vlády na pořadu dne, prezident Petr Pavel dal v novoročním projevu jasně najevo, že už je na čase udělat první krok. Z ankety mezi českými podnikateli vyplývá, že výzvu vítají.

Prezident oživil dávnou diskusi o přijetí společné evropské měny, ke kterému se Česko zavázalo před dvaceti lety. A debata zůstává stejně vášnivá jako tehdy.

Proti je tradičně většina Čechů, i když počty odpůrců eura se podle pravidelného celoevropského průzkumu Eurobarometr rok od roku snižují. Z politické sféry euro odmítají strany ANO a SPD, pro přijetí jsou naopak vládní TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Piráti.

Postoj ODS zůstává nejednoznačný. Premiér Petr Fiala na tiskové konferenci po jednání vlády upozornil, že otázku přijetí eura vláda nemá na programovém prohlášení, a Česko navíc do konce volebního období nebude splňovat potřebná kritéria.

Co o přijetí eura soudí čeští byznysmeni a je to pro ně vůbec aktuální téma?

Tomáš Kolář, CEO Linet

Přijetí eura podporujeme a dlouhodobě to pro nás téma je. Vyrábíme primárně v České republice, kde nám také vzniká velká část nákladů a platíme zde naprostou většinu daní – to vše musíme platit v českých korunách.

Většina našich firem i v rámci Česka už mezi sebou přešla na obchodování v euru a kromě výplat a daní korunu téměř nepoužíváme. Bohužel musíme v korunách stále vést účetnictví, takže kurzové rozdíly pořád účetně ovlivňují výsledek firmy.

Vloni jsme na kurzových ztrátách prodělali šest milionů eur.

Platby naopak v pětadevadesáti procentech přijímáme v cizích měnách, většinu v eurech, protože téměř vše vyvezeme mimo Česko. Rozdíl v kurzu, vznikající mezi uzavřením kontraktu – často dvanáct a více měsíců – a přijetím platby, dopadá do výsledků firmy.

Vývoj je často neodhadnutelný: jen vloni jsme na kurzových ztrátách prodělali šest milionů eur. Hospodaření a transakce v jedné měně by výrazně usnadnily byznys většině exportních firem.

Pavel Bouška, majitel Vafo Group

Jsem jednoznačně pro zavedení eura. Je to logická věc pro otevřenou exportní ekonomiku. Naše podnikání už dávno běží v eurech a jsme na to plně nastaveni. Myslím si, že vítaná pomoc by to byla i pro střední a menší firmy.

Vzpomínám si, že v době ekonomické krize v Řecku si mnozí pochvalovali, že máme vlastní měnu. Když jsme ale měli jedny z nejvyšších úrokových sazeb v Evropě, tak ti samí lidé říkali, že to zas taková výhoda není. Přijetí eura nemá krátkodobý pozitivní nebo negativní efekt, je to dlouhodobé řešení a zjednodušení obchodu pro otevřenou ekonomiku.

Jan Fabini, zakladatel a majitel značky nádobí Fabini

Přijetí eura je pro nás stále aktuální téma a změnu bychom určitě přivítali s radostí. Zjednodušily by se nám díky tomu všechny procesy a administrativa – s eurem pracujeme na denní bázi. Pro přijetí jsem i v osobní rovině. Jednak právě kvůli byznysu, a druhak věřím, že by tato změna Česku prospěla, například v rovině zahraničních investic a podobně.

Lukas Klimčák, majitel sklářské firmy Klimchi

Vůči zavedení eura jsem spíše skeptický. Je nezbytné pečlivě zhodnotit, jak nám česká koruna slouží po obchodní stránce, zda přináší výhody, nebo nás nějakým způsobem omezuje. Já jsem s činností České národní banky a její měnovou politikou spokojený.

Vzhledem k tomu, že jsme převážně exportní ekonomika, považuji za výhodné mít vlastní měnu a schopnost ovlivňovat její hodnotu. V případě přijetí eura by Evropská centrální banka uplatňovala řešení pro celou eurozónu a kompromis by pak nemusel odpovídat potřebám jednotlivých zemí. Současný model umožňuje ČNB přizpůsobení potřebám naší ekonomiky. 

Oceňuji také vynikající reputaci ČNB mezi investory a spekulanty. Banka udržuje vysoké devizové rezervy, což jí umožňuje udržovat kurz v souladu s definovanými cíli. Za tu dobu, co jsem byznysově aktivní, byla komunikace ze strany ČNB vždy předvídatelná a jasná. 

Navíc bych ještě zmínil, že na trhu existuje široká paleta řešení primárně určených pro exportní společnosti. Firmám umožňují využít nových úvěrových nástrojů a uskutečňovat různé forwardové obchody. Tímto způsobem mohou efektivně stabilizovat měnová rizika spojená s používáním naší měny.

Přijetí eura v tuto chvíli nepřikládám nadměrnou důležitost. V případě hlasování o jeho přijetí vnímám tento krok spíše jako nevyhnutelný fakt, s nímž je třeba pracovat a přizpůsobit mu vnitřní operace. Vedle možné symboliky spojené s naším začleněním do Unie a vyjádřením naší proevropské orientace nevidím mnoho ekonomických výhod.

Ruslan Skopal, CEO a spolumajitel Trenýrkárna.cz a Styx

Pro přijetí eura jsem hned z několika důvodů. Za nejdůležitější výhodu považuji odstranění kurzového rizika a další přínos vidím zejména v poklesu úrokových sazeb a s tím souvisejícím zvýhodněním úvěrů, které zaznamenaly státy, v nichž už bylo euro zavedeno.

Také bych rád zmínil bankovní platební procesy, se kterými se nyní musejí potýkat firmy obchodující v zahraniční měně – po zavedení eura by se nejen zjednodušil platební styk, ale také účetnictví těchto firem. Tuto problematiku vnímáme už mnoho let, avšak od navýšení sazeb úvěrů, poskytovaných firmám v českých korunách, ji vnímáme mnohem intenzivněji.

Kvido Štěpánek, Isolit-Bravo

Jsem rozhodně pro přijetí eura. Trvale udržovat vlastní měnu v maličké zemičce, která na rozdíl od toho, co si o sobě myslí, v ničem nevyniká a státní finance má v hlubokém deficitu, je iluzorní a prodělečné. Pro náš byznys nicméně přijetí eura není prioritou.

Nehospodaříme naštěstí tak na hraně, aby nás kurzovní výkyvy rozhodily. Nepřistoupit k euru je však jako nepřistoupit na propojenou evropskou elektrickou síť.

Martin Kůs, spolumajitel a spoluzakladatel společnosti Vuch

Z pohledu naší společnosti, která se věnuje vývoji, výrobě a prodeji oblečení a módních doplňků ve třiceti evropských zemích, jsme určitě pro přijetí eura. Bylo by samozřejmě výrazně snazší fungovat v celém systému nákupu vstupů, výroby, dopravě, distribuci a prodejích obchodním partnerům v této měně.

Uspořila by se nutná účetní administrativa, předcházeli bychom měnovým ztrátám a lehčí by byla i správa v oblasti cenotvorby. Aktuálně držíme měny ve třiceti účtech a různých bankách, což je administrativně a celkově dost nekomfortní. Myslím, že i pro naše mezinárodní partnery by to byla výrazná úleva.

Pro firmu je navíc výhodné půjčovat si peníze v eurech, jelikož jsou daleko „levnější“. Zde by opět odpadla administrativa. Přijetí eura sice není pro naši firmu prioritou, ale rozhodně by zjednodušilo náš provoz a zlepšilo efektivitu i profitabilitu.

Tomáš Vrzala, CFO společnosti Agromex

Už nějaký čas se touto otázkou profesně nezabývám, a neznám tedy současné ekonomické dopady přijetí. Historie ale prokázala požadavek provázanosti monetární a fiskální politiky. 

Například okamžité sjednocení měnové unie Východního a Západního Německa začátkem devadesátých let bylo realizováno za cenu obrovských fiskálních transferů do méně rozvinutých regionů. Tedy poměrně drahá záležitost. Vzhledem k významným strukturálním deficitům veřejných rozpočtů si proto přijetí eura v příštích pěti letech osobně nedokážu úplně představit.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

Jsme generálním importérem zemědělské techniky do Česka, z toho důvodu nejvýznamnější část svých závazků hradíme v eurech a naopak inkasujeme pohledávky v českých korunách. Jsme tedy vystaveni významným měnovým rizikům. Přechod na euro by Agromexu přinesl větší jistoty při stanovování prodejních cen našich strojů.

Ačkoli kurzové změny uplynulého roku nebyly v mezinárodním porovnání až tak významné, hospodářské výsledky naší společnosti jimi byly ovlivněny spíše negativně. Roční výsledky teprve vyhodnocujeme, ale v dalším období budeme nuceni kurzová rizika zohlednit.