Celková globální poptávka po letectví je po zahájení konfliktu na Blízkém východě zhruba o desetinu nižší oproti normálu, vlna krachů aerolinek ale nehrozí ani nedostatek leteckého paliva, uklidňuje Čechy před zahájením letní dovolenkové sezony zakladatel vyhledávače levných letenek Kiwi.com Oliver Dlouhý.

„Létat se bude,“ říká osmatřicetiletý podnikatel, který současnou situaci v letectví vidí jako „slabý odvárek“ oproti covidové době, kdy se poptávka propadla téměř o sto procent a srazila Kiwi do ztrát.

„Možná letenka nebude za padesát eur, ale za osmapadesát eur, a to je vše. Bude to tedy hlavně o ceně, ale ne o tom, že se přestane létat,“ uklidňuje turisty šéf firmy, která v úvodu roku prošla zeštíhlením. To mimo jiné spočívalo i v propouštění zaměstnanců. Firma se totiž od předcovidového roku 2019 pohybovala, vyjma roku 2023, ve ztrátě.

„Firmu jsme zeštíhlili, abychom byli profitabilní a náš byznys zůstal udržitelný i v případě krize, což se nám daří,“ říká Dlouhý s tím, že Kiwi, které dnes řídí z Jindřichova Hradce, by i přes současné otřesy mělo být letos znovu ziskové.

Sešli jsme se v Jindřichově Hradci, kde i žijete a chystáte nové podnikání – pivovar. Odsud tedy přímo řídíte Kiwi? Nebo pendlujete mezi Hradcem a Brnem?

Jezdím do Brna, ale ne tolik, protože většina mého nejbližšího týmu stejně není v Brně a velká část není ani v Česku. Takže abych jezdil do Brna kvůli odbytí si video callů, nemá úplně cenu, to zvládnu odsud.

A co obchodní schůzky?

Kiwi má obchodní partnery zejména v zahraničí, a proto se potkáváme buď na různých konferencích všemožně ve světě, u partnerů, nebo v naší brněnské kanceláři. Nutno však říci, že po covidu i těchto schůzek a akcí hodně ubylo – a čím dál tím víc toho dojednáváme online.

Jak dnes jako majitel platformy pro vyhledávání a nákup letenek vnímáte současnou situaci v letectví, která je ovlivněna krizí v Hormuzském průlivu?

Přežili jsme covid – tohle je proti němu zatím slabý odvar. Není to nic příjemného, ale na druhou stranu v takových situacích, kdy dochází k mnoha disrupcím, zpožděním a zrušením letů, máme šanci vyniknout nad konkurencí s našimi službami, jako jsou Kiwi Garance nebo Flexibilita, které dopad na zákazníky výrazně zmírní.

info Foto Michael Tomeš, grafika Forbes Česko

Vidíte pokles poptávky po letenkách?

Z našich dat vidíme, že celková globální poptávka je dnes o zhruba deset procent nižší oproti normálu. To je proti covidové době velmi krásné číslo, tehdy totiž byla poptávka dole až o pětadevadesát procent.

Kiwi přišlo na přelomu roku s propouštěním. Nehrozí tedy další vlna?

Na přelomu roku jsme samozřejmě netušili, co vše se letos bude dít a jak to ovlivní náš segment. Ale jak jste uvedl, už tehdy jsme firmu zeštíhlili, abychom byli profitabilní a náš byznys zůstal udržitelný i v případě krize, což se nám daří. 

Budete letos v zisku i přes válku na Blízkém východě?

Čísla sice nebudou taková, s jakými jsme počítali na začátku roku, ale Kiwi by i tak mělo být ziskové. Samozřejmě nikdo neví, jak se celá situace bude vyvíjet dál, ale v současnosti Kiwi normálně funguje a nevidíme před sebou žádnou paniku ani neplánujeme žádná drakonická opatření ve firmě. 

S jakými čísly na úrovni tržeb i zisku zakončilo Kiwi loňský rok a s jakými čísly jste v úvodu roku počítali pro letošek? A jak moc je současná situace sníží?

Výsledky budeme teprve zveřejňovat. Můžu ale říct, že letos je počet rezervací skoro dvojnásobný a máme radost, že se nám zákazníci čím dál tím víc vracejí a roste jejich spokojenost s naším produktem. To je výborný základ pro další růst.

Nakolik je návrat Kiwi do zisku výsledkem skutečného růstu byznysu a nakolik tvrdého snižování nákladů a propouštění?

Restrukturalizace, kterou jsme provedli letos v lednu, zjednodušila naše fungování. Můžeme se díky tomu rychleji rozhodovat a zavádět inovace. Na tom od začátku roku stavíme a během pár dnů se chystáme představit hlavní novinky. 

info Foto Michael Tomeš

Hrozí podle vás nedostatek leteckého paliva a tím i omezení letecké dopravy v Evropě?

Aerolinky jsou v tomto zahedgeované, takže současná situace na ně okamžitý vliv nemá. Nedávno ředitel Ryanairu Michael O’Leary řekl, že krizi v letectví zatím vůbec necítí, což je za mě vcelku dobrý indikátor pro celý trh. 

Na druhou stranu některé aerolinky omezují svůj provoz, jedna dokonce zcela skončila (šlo o americkou nízkonákladovou společnost Spirit Airlines – pozn. red.), ale ta stejně chtěla končit v příštím roce, tak to vzhledem k současné situaci jen uspíšila. 

Pokud situace na Blízkém východě nebude nějak výrazně eskalovat, což teď nikdo nedokáže odhadnout, tak to pro aerolinky ani celé letectví nebude žádná tragédie, půjde jen o trochu horší rok.

Šéf Ryanairu ale zároveň říkal, že řada aerolinek současný rok nepřežije, že dojde k dalším krachům.

To, že krachnou, vlastně říká furt. Je to spíš forma konkurenčního boje a také levné PR. Ale faktem je, že v podstatě každý rok nějaká aerolinka zkrachuje – a jiná zase vznikne. To je prostě koloběh života.

A sdílíte tento pohled? Bude se v Evropě létat?

Létat se bude. Možná letenka nebude za padesát eur, ale za osmapadesát eur, a to je vše. Bude to tedy hlavně o ceně, ale ne o tom, že se přestane létat.

Myslíte, že zvýšení cen nebude mít zásadní vliv na poptávku?

Cena letenek v tomto byznysu hodně určuje poptávku, nebo naopak. Každé euro dolů na jedné letence znamená několikaprocentní zvýšení poptávky. To samé ale platí i naopak. Když jde o jedno euro nahoru, pak se poptávka o několik procent snižuje. 

Takže čím bude dražší ropa a letecké palivo, tím budou dražší letenky, což se projeví na nižší poptávce. Ale jak jsem uváděl, ve srovnání s covidem, což byla doposud největší krize, jakou jsme zažili a zároveň si i dovedli představit, je současná situace opravdu jen slabým odvárkem. Pokles poptávky očekáváme v jednotkách, maximálně nejnižších desítkách procent.

info Foto Michael Tomeš

Prozatím se ale ceny letenek v Evropě na letní sezonu moc nahoru nehýbou.

Po Evropě ne, ale jinde ve světě už se tím směrem hýbou.

Znamená to, že se budou hýbat směrem nahoru i v Evropě? Má se zákazník připravit na cenový šok? Nebo se obávat zcela zrušených letů, které už si koupil? 

Ano, je pravděpodobné, že letos dojde ke korekci cen letenek v Evropě směrem vzhůru. A ano, aerolinky ruší lety – ale většinou s mnohaměsíčním předstihem. Takže doporučuji nerezervovat letenku půl roku dopředu. Tři až pět týdnů před odletem je to relativně bezpečné a cena by měla být stále ok.

Pokud by geopolitické napětí i drahé palivo trvaly delší dobu, myslíte, že by se změnily samotné způsoby leteckého cestování – například méně low-cost víkendových letů a větší důraz na delší a dražší cesty?

Pokud by trend drahého paliva pokračoval, projevilo by se to přesně naopak – rostl by zájem o stále relativně dostupné krátké lety a výrazně klesl o dražší dlouhé lety. Je nutné si uvědomit, že u krátkých letů je podíl paliva na ceně letenky zhruba třicet procent, kdežto u dlouhých to může být až k padesáti procentům.

Ale je pravdou, že nízkonákladové aerolinky by byly zasaženy disproporčně více než klasické aerolinky na těch krátkých letech, protože vzhledem k ostatním nízkým nákladům je podíl na celkové ceně letenky u nich vyšší.

Na druhou stranu – zejména větší low-costy, jako je Ryanair, si jsou tohoto rizika vědomy, takže si fixují ceny paliva na dlouhé měsíce (a někdy i roky – Ryanair má zahedgeováno 36 procent své celkové spotřeby v roce 2027 na 66 dolarů za barel – pozn. red.) dopředu.

info Foto Michael Tomeš