Mewery, český inovativní startup v oblasti foodtech z Brna, představil první burger na světě s buněčně kultivovaným vepřovým masem. Inovativní a světově unikátní produkt, který vzniká kombinací vepřových buněk s mikrořasou, byl představen během festivalu Rock for People. Zákon veřejnou ochutnávku sice nedovoloval, ale až devadesát procent účastníků akce uvedlo, že by burger chtělo ochutnat.

Zakladatel společnosti Mewery, Roman Lauš (na úvodní fotografii) v tiskové zprávě tvrdí, že burger „chutná velice dobře a dalece překonává chuť tradičních rostlinných burgerů“.

Jedná se průlom v oblasti alternativních bílkovin, neboť Mewery je první společností, která představila pokrm s kultivovaným vepřovým masem. Mewery plánuje expandovat na trhy v USA a Singapuru. To jsou totiž v současnosti jediné dvě země povolující prodej buněčně kultivovaného masa. Americké společnosti Upside Foods a Good Meat se však zaměřují na produkci kuřecího. Mewery se proto se svým vepřovým pokusí vstoupit na tamní trh v následujících dvou až třech letech.

„Podařilo se nám dostat cenu kultivačního média na osm eur za litr, což nám umožňuje postupně navyšovat testování naší kokultivace ve větších objemech a rozšiřovat naši paralelní senzorickou laboratoř pro finální texturu a chuť našich produktů,“ uvádí Roman Lauš.

Buněčně kultivované maso je považováno za možnost potenciálního zmírnění klimatické změny. Právě vývoj alternativních zdrojů bílkovin, jako je kultivované maso, by mohl přispět ke snížení emisí skleníkových plynů. Lauš vysvětluje, že cílem Mewery je dramatické snížení emisí spojených s výrobou masa: „Aktuálně je každou vteřinu zabito 48 prasat po celém světě, ročně to činí 1,5 miliardy zvířat. Ta vyprodukují 14,5 procenta všech emisí, což je dokonce více než veškerá doprava na světě.“

Mewery také spolupracuje s českou vládou na „testovacích ochutnávkách“, které by mohly být možné již v příštím roce, a pracuje na tom, aby se Česká republika stala po Nizozemsku druhou zemí v EU, která urychlí zavedení alternativních bílkovin. Zatím je však otázka několika let, než bude hotová legislativa na úrovni Evropské unie, která umožní prodávat kultivované maso koncovým zákazníkům.