Od Austrálie po Mezinárodní vesmírnou stanici, na přístroje firmy Photon Systems Instruments nedají dopustit na nejprestižnějších univerzitách ani v NASA. Tady vznikají futuristické přístroje s fantastickými názvy jako fotobioreaktor, hyperspektrální kamera nebo fluorescenční screening na odhalování mutantů (jen mezi rostlinami, ovšem). Tohle je hi-tech tajemství z malého Drásova, městyse na konci světa.

Roboti a gadgety za miliony eur

Dobře, možná to s tím koncem světa trochu přeháníme. Ale když projíždíte ospalý venkov na kraji Moravského krasu a silnice začne připomínat lesní cestu, nečekáte, že zrovna tady vyrábějí roboty za miliony eur.

A gadgety, které astronauti na ISS používají k testování růstu rostlin v kosmu. A přitom přesně na to se teď díváte. Inženýr z NASA tady pomocí přístroje FluorPen z drásovské firmy zkoumá kolonii huseníčku rolního, který astronauti pěstují ve stavu beztíže.

Pro největší výzkumná centra

Podobnými robotickými linkami zásobuje PSI největší světová výzkumná centra. Přístroje z Drásova používají vědci z Oxfordu i Cambridge, tenhle robot je ale ještě o řád dál. Dokáže sám obsluhovat celou laboratoř s růstovou komorou a fenotypizační linkou, kde studuje fotosyntézu a vývoj rostlin.

Forbes Digital Premium