Forbes RealDeal je pravidelný souhrn, který vám vždy poslední den v měsíci naservíruje to nejzajímavější, co se v uplynulých čtyřech týdnech událo na českém realitním a stavebním trhu. Vše, co byste z oblasti nemovitostí měli vědět. Na jednom místě.

Poptávka po bytech je na mnohaletých minimech, ceny starších už padají a všichni tak nějak vyčkávají, co se bude dít na začátku příštího roku. I v listopadu se toho ale na realitním trhu, ve stavebnictví nebo v architektuře dělo poměrně dost. Podívejte se na výběr deseti zpráv ze světa nemovitostí za uplynulý měsíc. Tady je další Real Deal.

Zlato pro Kunsthalle manželů Pudilových. Galerie Kunsthalle, kterou manželé Petr a Pavlína Pudilovi skrz svoji nadaci The Pudil Family Foundation vybudovali z bývalé trafostanice v Praze na Klárově, má za sebou necelý rok fungování a už sbírá metály.

Na začátku listopadu zvítězila stavba od Jana Schindlera, Ludvíka Seka a Zuzany Drahotové ze studia Schindler Seko Architekti mezi 254 ambiciózními projekty a získala Národní cenu za architekturu.

Nájemníkem ve svém budoucím bytě. Vysnili jste si byt, ale teď na něj prostě nemáte? Můžete v něm být zatím v nájmu a koupit si ho až poté, co naspoříte. Takzvaný model rent-to-own funguje hlavně v zahraničí, ale i na českém trhu už se objevují první projekty.

U jednoho z nich jsou skupiny Kaprain a Syner Group. V rámci projektu BYX si takhle můžete „předkoupit“ třeba byt v projektu Letnian v pražských Letňanech.

Investiční věž. Starší byty zlevňují, nové zatím ne, a co se bude dít s rezidenčním trhem dál, nikdo pořádně říct neumí. Tak proč neinvestovat do něčeho netradičního? Nebo vlastně velmi tradičního, když jde o nemovitost z patnáctého století.

Pražské arcibiskupství nabídlo k prodeji za 75 milionů korun památkově chráněnou Jindřišskou věž. A trochu tím namíchlo vedení Prahy, které si postesklo, proč věž městu nebyla nabídnuta přednostně. Kaňkou z investičního hlediska je nájemní smlouva do roku 2044, díky které má věž v pronájmu stavitel a podnikatel Martin Podzimek.

Penta a její miliardy v nemovitostech. Penta už může pomalu, ale jistě plánovat stěhování svých kanceláří do předposledního patra Masaryčky s dechberoucím výhledem. Zároveň sčítá, o kolik se jí kvůli válce a krizi prodraží aktuální developerské projekty, kterých má po Praze poměrně dost.

Nejen o tom, že současná výstavba spolkne o dvě miliardy víc, než se původně plánovalo, mluvil v rozhovoru pro Forbes šéf Penta Real Estate Petr Palička. Například projekt Nová Waltrovka v Radlicích buduje Penta Real Estate za téměř pět miliard a na výstavbu administrativní části teď od ČSOB a České spořitelny získala bankovní úvěr na 74 milionů eur, tedy přes 1,8 miliardy korun.

Nová Waltrovka | Foto Penta Real Estate

Polské tažení Accolade. Už osmadvacet miliard korun proinvestovala v Polsku Společnost Accolade miliardářů Milana Kratiny a Zdeňka Šoustala. Teď navíc dokončila svůj vůbec největší polský projekt.

Logistický park Štětín Zalom využívají na pronajímatelné ploše 230 tisíc metrů čtverečních společnosti jako Autodoc Logistic nebo DHL. V Polsku vlastní Accolade šestadvacet logistických center a v budoucnu plánuje investice za dalších dvanáct miliard korun.

Praha developerem. Snahu konkurovat soukromému developmentu avizuje hlavní město už pár let. Postupně to vypadá, že by i nějaké bytové domy pod hlavičkou Prahy mohly začít vznikat. Jeden z nich se chystá vedle stadionu fotbalové Bohemky ve Vršovicích.

Stát by tam měl polyfunkční dům se 139 byty, jehož podoba vzešla z architektonické soutěže. Tu vyhrála brněnská kancelář Kuba & Pilař architekti.

O cihlách a robotech. Stejně jako potenciální kupci bytů vyčkávají, až budou výhodnější úrokové sazby hypoték, dává si pauzu i stavební trh, který by se ale v ne příliš vzdálené době mohl zase nastartovat. Co se s ním děje, i budoucnost stavebnictví na poli robotizace popisuje v rozhovoru CEO českého Wienerbergeru, největšího výrobce pálených cihel a střešních tašek v zemi.

Rušno nad Výtoní. Správa železnic představila vítěze architektonické soutěže na novou podobu železničního mostu mezi Výtoní a Smíchovem. Zvítězil návrh od firmy 2T engineering, podle kterého má původní ocelovou konstrukci nahradit konstrukce nová, bílá.

Vítězný návrh se ale nesetkal s příliš pozitivními reakcemi veřejnosti. Například architekt Adam Gebrian ho na Twitteru označil za „špatný vtip“. Chystaná dvoumiliardová přestavba má začít v roce 2026.

Pařížská premiantem. Nejdražší českou ulicí byla podle výše nájmu po mnoho let ulice Na Příkopě. Letos je tu ale v rámci analýzy Main Streets Across the World, sestavované poradenskou společností Cushman & Wakefield, střídání na čele. „Příkopy“ přenechaly první místo Pařížské – a Česko se díky ní dostalo na sedmnácté místo žebříčku, který řadí jednotlivé země světa podle výše nájmu v jejich nejdražší ulici.

Český kapitál v Emirátech. Skoro dvě miliardy hodlá investovat česká společnost Preston Capital ve Spojených arabských emirátech. Chystá tam projekt hotelu na ostrově Al Mardžán, který nabídne 250 apartmánů pro zhruba 500 hostů na celkové ploše 23 tisíc metrů čtverečních.