„Byl to obrovský skok. Jako by se ze dne na den se změnilo všechno,“ vrací se Vladek Šlezingr rok zpátky k momentu, kdy OpenAI dala veřejnosti do ruky ChatGPT. „Umělá inteligence teď rychle mění celý obor IT,“ doplňuje ho Aleksandar Pantelič. 

Oba tu proměnu sledují z první ruky – Šlezingr dlouho řídil českou pobočku francouzského technologického giganta Atos a od letošního léta tu šéfuje jeho nové značce Eviden. Pantelič převzal řízení Atosu v Česku i celé oblasti jihovýchodní Evropy.

„Naším úkolem teď je maximálně usnadnit proniknutí AI do firem,“ shodují se.

Atos se letos v červenci po vzoru mateřského francouzského kolosu i v Česku rozdělil na dvě samostatné firmy – Atos a Eviden. Obě navazují na zavedený byznys Atosu, jehož pobočka v Česku funguje přes třicet let, do roku 2011 ještě pod jménem Siemens, a dosahuje tržeb víc jak dvě miliardy korun ročně. 

Svoje IT služby poskytuje předním českým bankám i výrobním a logistickým firmám, jako jsou Škoda Auto, Zentiva, Iveco nebo Siemens. Navíc dodává a spravuje systémy či aplikace některým ministerstvům, správě sociálního zabezpečení i Státní tiskárně cenin.

Od rozdělení si firmy slibují užší zaměření na nové trendy v IT. Oddělené značky se na byznysu budou podílet zhruba půl napůl. Eviden si vzal pod křídla digitální transformaci, kyberbezpečnost, firemní systémy, cloud, chytré technologie a superpočítače. Šlezingr tomu říká „služby s přidanou hodnotou“.

Atos zase rozdělením získal větší prostor na podporu hybridních a privátních cloudů, datových center, edge computingu, bezpečnosti a biometriky nebo digital workplace. Firmám i veřejným institucím bude poskytovat „on-site“ a vzdálenou podporu a správu kompletní infrastruktury.

„Cílem je vyšší efektivita služeb. Nástup AI znamená potřebu zpracovávat ještě větší kvanta dat než v minulosti. Tím se prohlubuje trend posledních let, kdy firmy přesouvají infrastrukturu do cloudů,“ popisuje Aleksandar Pantelič, který od léta řídí český Atos.

Obě firmy teď mají volné ruce a mohou se naplno věnovat tomu, v čem jsou silné.

Role IT se totiž výrazně mění. A Pantelič věří, že pro firmy bude čím dál výhodnější IT služby nakupovat a najímat si experty zvenčí, než aby hledali a zaměstnávali vlastní. Právě na tom je byznys Atosu i Evidenu postavený.

„I když máte data v cloudu, potřebujete administrátory na podporu virtuální infrastruktury. A to je drahé. Tím, že se náklady rozprostřou mezi více zákazníků, budou pro ně nižší,“ vypočítává výhody externě dodávaného IT servisu Pantelič. 

„A my víme, jak na infrastrukturu, Eviden zase rozumí chytrým technologiím,“ dodává současný CEO Atosu, který vystudoval informační technologie v Bělehradě a v Atosu dosud působil na pozici Head of Global Delivery and Technology Services pro oblast jihovýchodní Evropy.

Atos například zajišťuje klíčové systémy pro olympijské i paralympijské hry, příští rok v Paříži bude IT partnerem už dvanácté olympiády v řadě. Zásadní podíl měli jeho experti i na rozsáhlé implementaci firemní platformy pro SAP v cloudovém prostředí Microsoft Azure pro rostoucí globální farmaceutickou firmu Zentiva, v Česku mezi jeho největší klienty patří například ČSOB.

GenAI akcelerátor

Nástup AI jednak zvyšuje nároky na zpracování dat, navíc podtrhuje potřebu firemní data a celou IT infrastrukturu adekvátně chránit. „Nemůžete třeba zadávat citlivá data do AI systémů, u kterých nemáte zajištěnou bezpečnost a nevíte, kdo se k tomu dostane,“ popisuje Pantelič, s čím se firmy musejí do budoucna popasovat a s čím jim můžou experti Atosu pomoci.

Podle Vladka Šlezingra se AI stala nedílnou součástí celého IT oboru a už dnes pohání i řadu nástrojů, které mohou podnikům pomoci rozvíjet jejich digitální strategii. „Řadu věcí se v prvotní fázi snažíme využívat i sami pro sebe. Díky umělé inteligenci například můžeme rychleji a přesněji analyzovat data o zákaznících,“ uvádí příklad. 

Další AI řešení Eviden samozřejmě vyvíjí pro své zákazníky. Cílem je nabídnout nástroje, které půjde snadno přizpůsobit konkrétním potřebám konkrétního podniku. „Říkáme tomu GenAI akcelerátor. Vzniká několik modelů pro různá odvětví tak, aby se nástroj pro danou firmu nemusel stavět na zelené louce, ale jen se přizpůsobil na míru jejímu byznysu,“ vysvětluje Šlezingr.

Eviden už například nabízí do výrobních závodů technologii, kterou vyvinula jeho česká dceřiná společnost DataSentics a která umí prostřednictvím analýzy videa hledat vady výrobků rovnou na výrobním páse. 

A AI nástroje na analýzu videí mohou v budoucnu pomáhat firmám například s prediktivní údržbou v průmyslu, v energetice či na železnici a podobně. „Potenciál má například spolupráce s drony, které všechno obletí a natočí a umělá inteligence pomocí analytických nástrojů vyhodnotí, zda je vše v pořádku nebo jestli je potřeba nějakého zásahu,“ popisuje Šlezingr.

Superpočítač pro Evropu

Dalším směrem, kterým se společnost Atos už vydala, jsou výkonné superpočítače. I tohle je teď po rozdělení doména Evidenu. „Obrovská kvanta dat, která potřebují nejpokročilejší AI nástroje a neuronové sítě, je totiž třeba nejen ukládat, ale i analyzovat, a k tomu je potřeba dostatečný výpočetní výkon,“ poznamenává Vladek Šlezingr.

Francouzský Eviden se dokonce v konsorciu s německou technologickou firmou ParTec letos úspěšně ucházel o vytvoření evropského superpočítače Jupiter, který má jako první v Evropě překonat hranici jednoho bilionu operací za sekundu. „Bude mít výkon deseti milionů stolních počítačů,“ podotýká Šlezingr. 

Jupiter má být budoucím srdcem inovací ve vědě a průmyslu nejen na starém kontinentu. Zvládne totiž trénování obrovských neuronových sítí, nejnáročnější simulace pro vývoj pokročilých materiálů nebo třeba vytváření digitálních dvojčat lidského srdce a mozku pro lékařské účely.

Celý projekt má vyjít na 500 milionů eur (přes 12,5 miliardy korun) a superpočítač bude fungovat ve výzkumném centru v německém Jülichu. „Je to ukázka budoucnosti. A Evropa tím zároveň sníží závislost na zámořských technologiích,“ doplňuje Vladek Šlezingr k projektu podpořenému z peněz EU a německých státních institucí.

Jupiter je podle něj zároveň důkazem, že rozdělení celého francouzského gigantu Atos na dvě společnosti mělo smysl. „Obě firmy teď mají volné ruce a mohou se naplno věnovat tomu, v čem jsou silné,“ míní Šlezingr.

S Aleksandarem Panteličem se shodují, že rozdělení by mělo mít pozitivní dopad na celý byznys, včetně toho, který obě firmy mají v Česku. „Naše služby v oblasti infrastruktury přilákají jiné investory než služby s přidanou hodnotou, na které se specializuje Eviden. Na druhou stranu tam, kde to dává smysl, můžou sesterské společnosti dál spolupracovat. Například právě při řešení zmíněné digitální strategie firem,“ dodává Pantelič.