Těsný souboj o vítězství v prvním kole prezidentských voleb vyhrál generál ve výslužbě Petr Pavel. O Hrad se za dva týdny utká s bývalým premiérem Andrejem Babišem.

Rozdíl mezi finalisty je letos rekordně malý – 0,4 procenta. Naopak rekordně vysoko se vyšplhala volební účast, k urnám dorazilo 68,24 procenta lidí. To představuje 5,6 milionu voličů, což je zhruba o 447 tisíc lidí více než v úvodním kole před pěti lety.

Výsledky prvního kola prezidentských voleb

Petr Pavel35,4 %
Andrej Babiš34,99 %
Danuše Nerudová13,92 %
Pavel Fischer6,75 %
Jaroslav Bašta4,45 %
Marek Hilšer2,56 %
Karel Diviš1,35 %
Tomáš Zima0,55 %

Podle Josefa Mlejnka, politologa z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, se na vysoké volební účasti podílelo více faktorů.

„Určitě se na ní podepsalo to, že prezidentské volby jsou velmi sledované, byť prezident nemá moc velké pravomoce. I tak ale přitahuje velkou pozornost. Byli tu navíc tři silní kandidáti a všichni vedli intenzivní, profesionální kampaň,“ uvedl Mlejnek pro Forbes.

Podle něj přispěla k vyšší volební účasti i Babišova kandidatura na prezidenta. „Že ve volbách figuruje Babiš, zvýšilo volební účast. Někteří lidé to cítili jako motiv jít k volbám. Zároveň on sám vedl intenzivní, kontaktní kampaň,“ popsal expert.

Zároveň míní, že pozornost přitáhla i dlouhodobá přetahovaná mezi Pavlem a Nerudovou o voliče a to, kdo z nich se při postupu Andreje Babiše dostane do druhého kola.

Bývalý předseda vojenského výboru NATO měl velkou voličskou základnu hlavně v největších městech a v jejich okolí. V Praze získal 51 procent hlasů, dařilo se mu i ve Středočeském kraji, kde si ho z osmičky kandidátů vybralo přes čtyřicet procent lidí. Předseda hnutí ANO naopak jasně dominoval v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Na třetí pozici skončila bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, avšak s nečekaně slabým výsledkem. Po výrazném nárůstu preferencí v prosinci začala před Vánoci ztrácet, v pátek a v sobotu jí dalo hlas nakonec necelých čtrnáct procent voličů.

Podle prosincového modelu Kantar měla přitom Nerudová v prvním kole vyhrát s 27 procenty hlasů. Obdobně jí model agentury Median z téhož měsíce předpověděl vítězství s 28 procenty. Lednový model společností Data Collect a Kantar CZ sice ekonomku sesadil na třetí místo, stále jí ale přisuzoval 22 procent hlasů.

Nerudová v sobotu do médií uvedla, že důvody prohry musí ještě zanalyzovat. Na vině ale podle ní může být přílišné cílení na mladou generaci, pozdní vstup do kampaně i strach lidí, že by se prezidentem mohl stát Andrej Babiš.

„Zůstává tu zlo a dostalo poměrně dost, vlastní mediální domy, strany, poslance, chtěl by Lány a Pražský hrad,“ uvedla Nerudová na adresu expremiéra Babiše.

Nerudová v druhém kole podpoří Pavla. Exšéfovi české armády vyjádřili podporu i senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer a podnikatel Karel Diviš. Naopak Tomáš Zima, bývalý rektor Univerzity Karlovy, zatím nevyzval k podpoře žádného z finalistů, stejně se zachoval i poslanec SPD Jaroslav Bašta.

Baštovi voliči by přitom ve druhém kole mohli pomoci ke zvolení Babišovi.

„Myslím, že má ale šanci přetáhnout jen část těchto voličů, ne všechny. Některé voliče SPD navíc velmi pravděpodobně získal už v prvním kole,“ komentoval to Mlejnek. Pokud chce ale šéf hnutí ANO usednout na Pražském hradě, nové voliče zkrátka musí ještě získat.

Jenže ani mezi nevoliči už Babiš zřejmě nemůže moc brát. Je totiž otázka, zda již tak rekordní zájem o volby může ve druhém kole atakovat ještě vyšší procento. V prvním kole navíc již získal větší podíl hlasů, než kolik kdy voliči přidělili hnutí ANO v jedněch sněmovních volbách.

Podle Mlejnka tak Babiš nejspíš shledá jako nejlepší taktiku co nejvíce očerňovat svého protikandidáta. To už ostatně předvedl v sobotu na tiskové konferenci po sečtení drtivé většiny hlasů.

„Bude se snažit Pavla znevěrohodnit, aby generálovi voliči zůstali doma nebo aspoň někteří voliči kandidátů na třetím a dalších místech, kteří vyzvali k podpoře Petra Pavla,“ domnívá se politolog.

Babiš chce podle něj zobrazit Pavla jako kandidáta vlády a snaží se i těžit z nálad v české společnosti vůči válce na Ukrajině. Mlejnek proto očekává, že se Pavel bude během dvoutýdenní kampaně prezentovat vůči vládě kritičtěji a více jako nezávislý kandidát.

„Pavel ví, že být pevně spojený se současnou vládní koalicí není při prezidentské volbě výhoda, a určitě ne pro druhé kolo,“ přikyvuje Mlejnek.