Na podzim čekají Ameriku volby nové hlavy státu. Kdo se za republikány postaví proti Joeu Bidenovi? Donald Trump má jediného soupeře, respektive soupeřku: Nikki Haley.

Už čtyřicet šest hlav mocných mužů si propůjčilo křídla orla bělohlavého a postavilo se do čela Spojených států. Za stolem Oválné pracovny ale nikdy neseděla žena – pokud nepočítáme chvíli, kdy Joe Biden podstoupil kolonoskopii a asi na hodinu se úřadující prezidentkou stala viceprezidentka Kamala Harris.

Volby ale nejsou (jen) o genderu. Z čeho si letos Američané a Američanky vybírají? Exprezident Donald Trump podle svých odpůrců vnesl do politiky chaos a polarizaci společnosti, zároveň podstoupil hned dvakrát impeachment a čelí probíhajícím trestním obviněním. Joeu Bidenovi, kterému vyprší mandát 20. ledna 2025, je vyčítaná názorová mdlost a údajná senilita.

A pak je tu Nikki Haley. „Uzrál čas pro generační výměnu v Bílém domě,“ prohlásila jednapadesátiletá politička a bývalá guvernérka Jižní Karolíny. Trumpovi bude příští rok osmasedmdesát let, Biden je ještě o čtyři roky starší.

„Trestní stíhání Trumpa se do primárek už asi více nestihne propsat. Soudy se pořádně rozjedou až poté, co už bude pravděpodobně rozhodnuto, na začátku března,“ očekává novinář Matěj Schneider, který se americkou politikou dlouhodobě zabývá.

„Doteď měly jednoznačný efekt sešikování republikánského elektorátu za Trumpem, kterého se v očích těchto voličů snaží především demokratický establishment neférově odstavit,“ konstatuje. V neděli 21. ledna navíc z kola ven vypadl guvernér Floridy Ron DeSantis, který byl ještě před rokem hlavním Trumpovým sokem.

Republikánské volby se tak staly soubojem miliardáře a někdejší guvernérky nebo také velvyslankyně Spojených států při OSN. Kdo je Nikki Haley a co by přinesla do Bílého domu?

Rodným jménem Nimrata Randhawa se narodila v Jižní Karolíně v roce 1972 v rodině vzdělaných indických přistěhovalců. Už jako osmatřicetiletá byla zvolena guvernérkou svého rodného státu, navíc jako první nebílá žena na této pozici.

Haley ztělesňuje elitní republikánskou politiku z doby před Trumpem.

Navzdory imigrantskému původu je Haley, která za své vzory uvádí například britskou premiérku Margaret Thatcher nebo izraelskou předsedkyni vlády Goldu Meir, klasickou konzervativní političkou.

„Ztělesňuje elitní republikánskou politiku z doby před nástupem Trumpa založenou na plnění vůle lobby velkého byznysu – především v podobě deregulace a daňových škrtů – a jestřábí zahraniční politiky. Právě Trump vzal tomuto brandu politiky výrazně vítr z plachet. A jestli jde soudit dle průzkumů z posledních let, moc voličů o tuto politiku nestojí,“ vysvětluje Schneider.

Ještě jako guvernérka se výrazně projevila po rasově motivované masové vraždě v roce 2015 v Charlestonu, kdy nechala sundat z věže vládní budovy starou konfederační vlajku. To byl odvážný krok, za který v konzervativní Jižní Karolíně sklidila velkou kritiku – ale o to víc narostla její popularita v jiných státech. 

Zároveň například jednoznačně vystupuje proti potratům, což je velké téma současné americké politiky, na které se z opačného spektra zaměřuje i prezidentská kampaň Joea Bidena. Haley nicméně nepodporuje přístup některých republikánských států, které by ženy podstupující tento zákrok posílaly rovnou do vězení.

Na poražení Trumpa to, zdá se, nestačí.

„Jak je to s podporou republikánského elektorátu, ukážou až právě primárky. V Iowě to byla asi pětina voličů, v některých státech to bude určitě trochu více, ale na poražení Trumpa to, zdá se, nestačí – někde má náskok i ve vysokých desítkách procentních bodů,“ připomíná Schneider.

„Haley jednoznačně podporuje část stranického establishmentu a donorů, což ale výrazná část elektorátu bere jako minus,“ doplňuje.

Na své straně má dnes Nikki Haley velká jména jako například miliardáře Charlese Kocha, hlavního akcionáře konglomerátu Koch Industries. Koch je také jedním ze sponzorů konzervativní lobbistické skupiny, která financovala kampaně proti Bidenovi i Obamovi.  

Hlasy na podporu republikánské kandidátky však zaznívají i z Wall Street. „Haley by mohla být dobrou alternativou k Trumpovi,“ prohlásil například Jamie Dimon, výkonný šéf banky JPMorgan Chase, který už v minulosti podporoval protitrumpovské kandidáty.

Miliardář a spoluzakladatel společnosti LinkedIn Reid Hoffman, který je letitým Trumpovým kritikem, věnoval 250 tisíc dolarů na podporu prezidentské kampaně Nikki Haley. Další miliardář Frank Laukien, přispívající v posledních letech republikánům i demokratům, spoluzaložil nový politický fond (takzvaný SPAC) na podporu Haley s cílem přesvědčit nezávislé voliče.

Co by pro politiku Spojených států znamenalo, kdyby se Haley dostala až do Bílého domu?

„Teoreticky návrat k reaganovské a bushovské republikánské politice. Prakticky by čelila velkému odporu nejen demokratů, ale i části své strany, která si nic takového nepřeje, takže by byla jen stěží efektivní prezidentkou. Rozhodně bych nečekal nějaké rozžehnání nad současnou rozpolcenou Amerikou,“ uzavírá Matěj Schneider.