Společnost Seznam.cz zpoplatnila na některých svých webech obsah lidem, kteří odmítnou zpracování svých dat prostřednictvím takzvaných cookies souborů. Na takové uživatele pak Seznam.cz nemůže cílit reklamu, což je pro něj prodělečné. Měsíční předplatné proto stanovil na sedmdesát devět korun. Na síti X o tom 29. dubna informoval její majitel Ivo Lukačovič. Lidé, kteří zpracování dat schválí, mohou nadále využívat všechny služby Seznamu zdarma.

„Motivací k tomuto kroku je fakt, že za necílenou reklamu klienti zaplatí maximálně třicet procent až padesát procent ceny toho, co za cílenou. Necílenou reklamu prostě nechtějí,“ uvedl Lukačovič. Přiznal, že některé lidi zavedení předplatného rozčílilo.

„Naprosto chápu, že uživatelé nechtějí konzumovat cílenou reklamu, ale uživatel, který na Seznamu konzumuje reklamu necílenou, je pro nás prodělečný,“ podotkl Lukačovič.

Lidem, kteří se k předplatnému přihlásí, se bude reklama stále zobrazovat, nebude ale cílená. Seznam chystá i variantu zcela bez reklamy, její cenu ale ještě nestanovil. Podle Lukačoviče firma nestihla tuto možnost zatím připravit, a přidá ji proto později. Zároveň uvedl, že některé služby Seznamu zůstávají nadále zdarma i při odmítnutí cílené reklamy. Patří mezi ně například e-mail nebo server Sreality.

Lukačovič zdůraznil, že uživatelská data jsou plně anonymizovaná a Seznam je nikomu neposkytuje. „Veškerá uživatelská data jsou uložena v Česku na našich vlastních serverech a v Seznamu je celé oddělení, které dohlíží na to, jak se s těmito daty nakládá,“ napsal s tím, že Seznam.cz je „nejvíce kontrolovaná a střežená firma u nás“.

Podle Lukačoviče internet zadarmo končí a je potřeba se s tím smířit. „Blíží se konec cookies třetích stran, necílená reklama nikomu náklady na provoz nezaplatí a povinné přihlášení či paywall budou naprosto běžným standardem,“ dodal. V Česku už nějakou formu placeného obsahu nabízí mnoho webů.

Miliardář Lukačovič založil Seznam.cz v květnu 1996. Firma provozuje stejnojmenný vyhledávač Seznam.cz, který je českou jedničkou ve všeobecných vyhledávacích službách, zpravodajský server Seznam Zprávy, Televizi Seznam, službu Mapy.cz nebo Sbazar, Sreality a Sauto. Nabízí mimo jiné také srovnávač Zboží.cz, Počasí.cz, Prohlížeč nebo videoportál Stream.cz