Salvador převede velkou část svých bitcoinových aktiv do zařízení mimo dosah internetu, které bude uloženo ve fyzickém trezoru na území této středoamerické země. S odvoláním na prezidenta Nayiba Bukeleho o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters.

Na prezidentův popud zavedl Salvador v roce 2021 bitcoin jako svou oficiální měnu vedle amerického dolaru.

„Rozhodli jsme se převést velkou část našich bitcoinů do offline peněženky a tu uložit do fyzického trezoru na území našeho státu,“ uvedl Bukele na síti X.

Dvaačtyřicetiletý politik byl v únoru podruhé zvolen do funkce prezidenta. Bukele rovněž uvedl, že bitcoinové portfolio Salvadoru se blíží 407 milionům dolarů, v přepočtu 9,4 miliardy korun.

Bitcoin v pátek ráno při obchodování v Asii výrazně oslabil, propadl se až pod 67 tisíc dolarů. Později ale část ztrát korigoval. Kryptoměna se ve čtvrtek dostala na rekordních 73 798 dolarů (1,7 milionu korun), pak ale cena začala rychle klesat, protože investoři vybírali zisky.

Salvador má skoro sedm milionů obyvatel a jeho území je velké přibližně jako Morava. Jako první země světa zavedl 7. září 2021 kryptoměnu bitcoin jako oficiální národní měnu.

To kritizoval mimo jiné Mezinárodní měnový fond, podle kterého zavádění kryptoměn jako zákonných platidel představuje značné riziko a ohrožuje globální ekonomiku.

V Salvadoru se kvůli zavedení bitcoinu jako zákonného platidla konaly demonstrace. Honduraská centrální banka odmítla za transakce s kryptoměnami ručit.

Bukele v roce 2021 hovořil také o plánu výstavby města nazvaného Bitcoin City. Stavět se mělo začít před dvěma lety, ale projekt se zastavil.

Plánované město by mělo stát u pobřeží, na úpatí sopky Conchagua na jihovýchodě země. V plánu bylo projekt zpočátku financovat bitcoinovými dluhopisy. Geotermální energii vulkánu chtěl Bukele využít při těžbě bitcoinů.