Měl by každý v byznysu mít svého kouče? Psycholožka a certifikovaná koučka Lenka Šilerová tvrdí, že jich ročně v Česku systém vychrlí kolem tisícovky. Na rozdíl od psychologů či terapeutů se za kouče ale u nás může prohlásit každý. Podle čeho najít profesionála, který opravdu pomůže?

Koučka Šilerová popisuje, že kouče vyhledávají lidé, kteří se chtějí někam posunout, rozvinout či zlepšit. Cítí, že jsou odhodláni udělat změnu, ale nejsou si jisti kroky, které by k ní měly vést.

Může to být mladý manažer na začátku kariéry, maminka vracející se do pracovního režimu po mateřské dovolené, zaměstnanec se špatně nastaveným work-life balancem či podnikatel toužící po zlepšení svého veřejného vystupování.

Mnozí klienti ale nemusí nutně potřebovat kouče. Šilerová tvrdí, že profesionální kouč by měl poznat, že klient je spíše zralý na mentora, případně psychoterapeuta, a delegovat. „Sama jsem to několikrát musela udělat, protože mi bylo jasné, že řeší potíže, které spolu koučováním nezvládneme,“ říká.

Může kouč pracovat s členy rodiny či expartnerem? Pro každého kouče platí etický kodex: anonymita, nesdílení, zvážení střetu zájmů, závazek kouče dále na sobě pracovat, přemýšlet o svých kompetencích. Je nutné vhodného kouče vybírat podle vzdělání, certifikací a sebeprezentace na sociálních sítích. „Ne každý, kdo má na vizitce napsáno kouč, je užitečný,“ varuje Šilerová.

Klienta by měly odradit formulace typu „učil jsem se u nejlepších“, „mám za sebou stovky hodin“ a anonymní reference. Úskalím neregulované profese jsou pak totiž lidé, kteří si říkají „kouč“, ale k profesionalitě mají daleko.

Sdílení receptů na štěstí a úspěch může přinejmenším nepomoci. Kouči by neměli říkat, že znají řešení na naše problémy a jejich metoda nás vyléčí. „S koučováním to nemá nic společného. Koučování je o hledání vlastní cesty a vlastního přístupu,“ tvrdí Šilerová.

Má osobní zkušenosti s klienty, kteří ji vyhledali po špatné zkušenosti s amatérem. „Takový člověk působí více škody než užitku. Zkratkovité metody mohou člověka nahlodat a zpochybnit. V horším případě může retraumatizovat a psychicky poškodit,“ upozorňuje koučka Šilerová.

Dlouhodobě se věnuje podpoře akreditace v EMCC a kvalitního koučství, vzdělává ale veřejnost i v tom, kdo je kouč a komu věřit.

PhDr. Lenka Šilerová, Ph.D.
  • psycholožka s letitými zkušenostmi s vedením a rozvojem jednotlivců i týmů
  • působí jako psychoterapeutka, koučka pro jednotlivce i firmy a supervisor jiných koučů
  • je odbornou asistentkou Katedry manažerské psychologie a sociologie Fakulty podnikohospodářské VŠE
  • věnuje se manažerské psychologii, mindfulness, osobnímu rozvoji a organizačnímu chování
  • působí jako kouč a psycholog v Akademické psychologické poradně VŠE

Kdy vyhledat kouče? Jaká je v České republice kvalita koučů? Na co si dát pozor a jak můžeme být díky koučovi lepší? O tom více v novém díle podcastu z naší stejnojmenné série.