V Moravskoslezském kraji se rozrůstá ekosystém startupů, které boří hranice regionu i Česka. A jejich zakladatelé si nemůžou vynachválit atmosféru a zázemí, které severovýchod naší země mladým firmám poskytuje. Ať už jde o výzkum v oblasti zdravotnictví, nebo využití umělé inteligence v byznysu.

„Celkově je tu podnikatelská komunita otevřenější než třeba v Praze. Je snadné vyrazit na procházku v horách s lidmi, které zajímají nové technologie,“ pochvaluje si spoluzakladatel úspěšného technologického startupu Superface Radek Novotný.

Firmu spoluzakládal za covidu, kdy byl jeho tým kompletně postavený na spolupráci na dálku. Toho Novotný využil a přestěhoval se s manželkou do beskydské obce Čeladná. A se svým projektem se rychle zapojil do ekosystému kolem Moravskoslezského inovačního centra (MSIC). 

„To dění kolem MSIC mě hodně baví. A díky otevřenému ekosystému jsem se snadno dostal ke správným lidem, kteří mi pomohli s nastavením produktu podle toho, co fakt potřebujeme,“ říká.

Zřizovateli MSIC jsou město Ostrava, Moravskoslezský kraj a univerzity v Ostravě i Opavě. Centrum už šest let podporuje firmy s vysokým potenciálem růstu a přidanou hodnotou, čímž vylepšuje podnikatelské prostředí v regionu.

„V regionu je hodně mladých nadaných lidí, které chceme podpořit, aby svůj potenciál uplatnili u nás a neodcházeli jinam,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

Kraj například už sedmým rokem nabízí podnikatelské vouchery, celkem z rozpočtu podpořil přes 130 projektů částkou vyšší než 45 milionů korun. „Ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí jsme připravili ještě mnohem rozsáhlejší podporu podnikatelských subjektů v našem kraji a také lidí, kteří o podnikání teprve uvažují,“ slibuje hejtman.

Motivovat začínající i stávající podnikatele má také nový dotační program, ve kterém bude rozděleno 460 milionů. 

I samotné MSIC rozhodně hodlá dál pokračovat v podpoře mladých firem. „Během šesti let existence MSIC vzniklo v kraji několik desítek startupů. Přímou službou jsme dosud podpořili šestatřicet z nich. Ostatní pak těží přímo či nepřímo z rozvíjejícího se inovačního ekosystému, o který na mnoha úrovních pečujeme,“ vysvětluje CEO inovačního centra Pavel Csank.

I on tak mluví o komunitě, která je postavená na otevřeném prostředí a networkingu. Firmy jsou v kontaktu s dalšími podnikateli, které zajímá podobný obor, mají možnost získat pro svůj nápad finanční podporu a taky v pravou chvíli posílit svůj tým.

„My jsme se takhle dostali k zajímavým konzultantům, kteří k nám přišli v pravou chvíli, když jsme si procházeli krizí,“ svěřuje se Martin Lonský, zakladatel mladé ostravské firmy Aputime, která vyvíjí virtuálního projektového asistenta.

Představujeme vám tři firmy, jež aktuálně patří mezi moravskoslezskou startupovou špičku:

Superface

Když chce někdo propojit různé aplikace, vývojáři na tom musejí makat týdny i měsíce. „S kolegou Zdeňkem Němcem jsme chtěli svět těchhle pracných integrací zbavit,“ vysvětluje spoluzakladatel Superface Radek Novotný. 

Firma proto vymyslela aplikační programové rozhraní, které umožňuje předání dat mezi aplikacemi během vteřiny, což vývojářům ušetří obrovské množství hodin.

Superface už díky tomu posbíral spoustu úspěchů – nalákal mimo jiné estonský kapitálový fond Tera Ventures, český fond Tensor Ventures nebo andělské investory Nicolase Mohra, Michaela Vatha a Siima Tellera. Celkem od investorů vybral 2,6 milionu dolarů, v přepočtu skoro 65 milionů korun.

Na začátku letošního roku pak firma zareagovala na nástup ChatGPT a pronikání AI do mainstreamu. „Začali jsme budovat takzvaného AI agenta, který využívá náš integrační nástroj jen na pozadí, ale umí mluvit normální lidskou řečí a má využití ve firmách daleko za hranicemi IT a vývoje softwaru,“ líčí Novotný nové směřování.

Novinka má přístup k online zdrojům a hlavně do firemních systémů. Umí třeba vyfiltrovat kontakty nebo konkrétní informace z firemního CRM, případně vyhledá volný termín v kalendáři pro schůzku. „Uplatnění vidím hlavně v řízení obchodu. Agent dá řediteli obchodu hned do ruky data, co se ve firmě děje. Nemusí čekat na nějaký report, který se vygeneruje na konci týdne,“ popisuje Novotný.

A virtuální agent zvládne i další „nebyznysové“ úkoly. „Takový odlehčený příklad – napíšu mu otázku, jaké bude zítra počasí, sám mi to vyhledá online. Pak mu zadám, aby mi to poslal esemeskou, najde si vhodnou službu, která to umí, a okamžitě to mám v mobilu,“ vysvětluje spoluzakladatel startupu.

Agent umí anglicky, takže by dávalo smysl, aby s ním Superface vyrazilo na globální trh. V tom ale Novotný ještě brzdí. „Zatím cílíme hlavně na český a slovenský trh. Hledáme si kamarády, kteří nám dají zpětnou vazbu. Jde o spřátelené firmy, které nám odpustí drobné chybičky. Teprve až službu odladíme, nabídneme ji ve světě, kde by nám chyby neodpustili,“ dodává.

Aputime

Ostravský Aputime je pořád malá firmička, její virtuální projektový asistent se už přesto podílí na řízení práce v televizi Nova nebo na přípravě Expa 2025 v Ósace. „Aputime bude řídit i výstavbu pavilonů,“ říká hrdě zakladatel Martin Lonský.

Odjakživa ho fascinovaly mravenčí kolonie, a tak zkoumal možnosti převést jejich principy do digitálního světa. Tak vznikl nápad na virtuálního projekťáka, kvůli kterému nestihl dodělat doktorát.

Aputime umí převzít řízení – firmám řekne, co má kdo v danou chvíli optimálně dělat. „A na rozdíl od lidského projekťáka dokáže okamžitě a optimálně reagovat na všechny změny,“ podotýká Lonský.

Dodavatel nedodá součástky? Přijde nečekaná zakázka? Máte přetížené oddělení nebo člověka? Aputime okamžitě najde řešení. Funguje trochu jako navigace v autě, která vám najde optimální trasu, přihlédne k aktuálnímu provozu a ukáže vám, kdy dorazíte do cíle. 

Startup Aputime vznikl v roce 2016 a prošel si i nelehkým obdobím. „Dlouho za námi stál investor, kterému se však ve vlastním podnikání přestalo dařit a přislíbená investice ze dne na den zkrachovala. To byla nečekaná facka,“ přiznává Martin Lonský.

Firma se dostala na rozcestí: Skončit, nebo se rychle dostat aspoň do malého plusu. A v krizi jí nakonec pomohly kontakty v MSIC. „Tehdy k nám díky MSIC přišel Martin Cígler jako interní konzultant. Díky tomu tu stále jsme a přežili jsme i nečekaný odchod velkého investora,“ dodává zakladatel Aputime.

Stimvia

Propojený ekosystém MSIC pomohl i dalšímu nadějnému ostravskému startupu Stimvia, který se zabývá biotechnologiemi a jejich zapojením do bezpečné neinvazivní léčby prostřednictvím neuromodulace, tedy stimulací mozku.

„Firmiček v biotechnologii je pár a zkušenosti musíme tvrdě získávat,“ říká jeho zakladatel Lukáš Doskočil. Pochvaluje si hlavně kulatý stůl MedTech, který Moravskoslezské inovační centrum pravidelně pořádá právě pro firmy podnikající v oboru zdravotnických technologií. „To, že se můžeme sejít a sdílet to, obor ohromně posune dál,“ dodává.

Základy dnešní firmy Stimvia položil už v roce 2014. V hledáčku měl léčbu hyperaktivního močového měchýře, kolem které se točí 82 miliard dolarů ročně (1,86 bilionu korun) jen v USA a dalších čtyřicet miliard dolarů (přes 900 miliard korun) v Evropě.

Tyhle peníze jdou hlavně do plen proti inkontinenci. Doskočilův tým měl od začátku pleny nahradit adekvátní léčbou pomocí vlastní unikátní neinvazivní metody. 

Nápad získal pozornost investorů z Venture Capital Partners, Purple Ventures nebo Xenocles, od kterých firma vybrala 4,6 milionu dolarů (přes sto milionů korun) – díky tomu se mohla vrhnout do klinických zkoušek. Teď už má její produkt za sebou tři a dopadly možná ještě líp, než Doskočil původně čekal.

Nejenže metoda pomáhá s léčbou močového měchýře, postupně se ukázal pozitivní vliv na pacienty s Alzheimerovou nebo Parkinsonovou chorobou. „Ustupující problémy hlásili i pacienti s migrénou. Jejich záchvaty se vracely méně často a s menší intenzitou,“ dodává šéf startupu, který se letos dostal do výběru TechCrunch Startup Battlefield 200.

Tato data zatím nejsou potvrzená oficiálními klinickými testy, ale otevírají před firmičkou nové možnosti. „Všechno vězí v tom, že hyperaktivní močový měchýř způsobuje mozek. Když se nám povedlo neinvazivně stimulovat centra v mozku, zlepšuje to i další problémy. Protože u neurologických obtíží je všechno propojené,“ vysvětluje Lukáš Doskočil.