skip to main content

Svatba jako byznys model. Začínaly s jejich organizováním, teď pořádají renomovaný festival

Před pěti lety se čtyři kamarádky bez předchozích zkušeností rozhodly, že spolu budou zařizovat svatby na míru. Pod všeříkajícím názvem YES & YES založily agenturu, aby ji v tom nejlepším přetavily v e-shop se svatebními doplňky. Vydaly knihu a dnes už jen ve třech pořádají svatební festival VSL.

Žádný byznys plán neměly, a přesto, nebo právě proto, se na jejich služby stály fronty. „Zpětně nám to přijde úsměvné, ale byly jsme prostě střelci. Možná za to mohla mladická nerozvážnost, nadšení a jakási lehkost. Asi díky tomu jsme dokázaly tak rychle růst,“ shodují se dnes už jen tři kolegyně a kamarádky – Renata Štórk, Veronika Šedivá a Tereza Kramperová. 

Na začátku úspěšného podnikání stál pocit, že chtějí tvořit něco společně. A jelikož každá uměla něco jiného, rozhodly se své znalosti spojit. „Všechny jsme se věnovaly práci v oboru, který nás nenaplňoval. A cítily jsme, že potřebujeme změnu. Svatby nám přišly jako skvělé propojení toho, co každá z nás uměla,“ vypráví Renata.

Jedna vystudovala návrhářství, druhá grafiku, třetí účetnictví a čtvrtá marketing. A tak se o svatby začaly více zajímat, plánovat, procházet trendy a přejímat tradice, které jim dávaly smysl.

„Od začátku jsme věděly, že chceme bořit mýtus o klasických svatebních agenturách a pomáhat organizovat svatby párům, které se na věci budou dívat podobně jako my. Skočily jsme do toho po hlavě, v podstatě bez zkušeností a předem ušlapané cesty… Paradoxně to ale zpětně vnímáme jako velké plus,“ shodují se podnikatelky. 

Začínaly doslova s nulou na účtu. Ze zálohy na první svatbu pořídily dekorace, které použily. A takhle fungovaly dva roky, kdy sklad plnily zbožím. Veškeré výdělky investovaly do firmy a v druhém roce činil zisk milion, takže podnikatelky opustily své full time úvazky.

„Byla to obrovská jízda, při které jsme získaly spoustu zkušeností, poznaly skvělé lidi, místa… Báječná etapa, která nám toho hodně dala, ale musela jednou skončit,“ vzpomínají. Pocit, že je čas se posunout, přišel ke všem najednou. „Po pěti letech jsme všechny cítily, že je potřeba jít dál a že se chceme věnovat i jiným věcem, na které ale kvůli množství svateb nebyl čas.“

A tak napsaly knížku MY, která nejdřív vznikla jako e-book a později ji převedly i do tištěné podoby jako svatebního průvodce a plánovač. Založily e-shop s nejen svatebními produkty, pořádaly kurzy pro nové svatební koordinátorky a dávaly konzultace párům, které plánovaly svatbu bez pomoci svatebních agentur nebo koordinátorek. 

Knihu vydaly na vlastní náklady, i když její vydání podpořili svatební dodavatelé, kteří se v knize za malý poplatek objevili jako součást kontaktů pro snoubence. Fotografie použily archivní od fotografů, kteří dokumentovali jimi organizované svatby, a texty a grafika vznikly v rámci jejich studia. Shodují se, že vydání knížky bylo náročné hlavně časově. 

Nejvíc objednávek na ni chodí na podzim – po zásnubách, které proběhly na letních dovolených, ale také po Vánocích. Přes letní sezonu, kdy už se svatby konají, je prodej slabší.

„Reakce se k nám dostaly zatím jen pozitivní. Největší radost nám dělají zpětné vazby od budoucích nevěst. Přišlo nám i několik hezkých feedbacků, kdy páry zažily u knížky něco jako aha moment, který jim dodal odvahu naplánovat si svůj den podle vlastních představ.“

Reklama

A jelikož téma svateb zůstane u této trojice asi navždy srdcovou záležitostí, pustily se naplno do organizování svatebního festivalu VSL neboli VeSeLka. Ten únorový byl zároveň oslavou 6. narozenin agentury YES & YES. „Uspořádat svůj vlastní svatební veletrh byla pro nás taková třešnička na dortu. Měly jsme v hlavě spoustu nápadů, ale neměly dostatek odvahy uspořádat takhle velkou akci samy,“ vysvětlují. 

Shodou okolností je oslovila podnikatelka Elena Janota, která stojí za pořádáním úspěšného moderního tržiště LeMarket, dekoruje svatby pod značkou Oslavář, dělá vizuály pro významné české brandy a nedávno otevřela showroom Ones Concept Store. Do organizace se tedy pustily společně. 

Jak moc je ale plánování takové akce náročné, pocítily organizátorky hlavně kvůli covidu. Dvakrát musely akci přesouvat a jednou kvůli nařízení vlády dokonce i zrušit a to jen dva dny před festivalem. I přes peripetie byla ale akce úspěšná a v plánu je druhý ročník. 

Vystavující si tady svůj stánek pronajímali, přičemž cena se lišila od velikosti a vybavení stánku. VSL festival byl zároveň i prodejním veletrhem. Svatební tvůrci mohli na stánku prodávat své produkty nebo například vouchery na své služby, pořádat workshopy či pouze prezentovat.

„V tomto ohledu jsme nechaly vystavovatelům volné ruce a byly jsme rády za každou formu prezentace, která jim byla u veřejnosti ku prospěchu, protože období covidu podnikatelsky zamávalo i s jejich podnikáním,“ vysvětluje Renata. 

Mimo festival ale organizátorky teď zaměstnávají hlavně jejich osobní aktivity. Tereza Kramperová jako grafička spolupracovala například na kuchařce pro My Cooking Diary, tvořila vizuální identitu pro značky Moje Bohéma, Spell, NAQED nebo Qurated a společně s partnerem se věnují vlastnímu projektu The Lamfada – vyrábějí designový nábytek ze dřeva. 

Veronika Šedivá s partnerem založila projekt ShareHappiness.cz, skrze který si můžete třeba pronajmout obytnou dodávku. A další velký projekt jim právě vzniká pod rukama – samota obklopená přírodou, kde rostou čtyři tiny housy. Ty by měly být od podzimu k pronájmu.

Renata Štork u svateb zůstala asi nejvíc – pracuje jako svatební vizážistka, ale teď je především mámou malého Mathea. 

„Stále chceme, aby projekt YES & YES zůstal pro snoubence a svatební dodavatele inspirací. Aby jim naše kniha MY pomohla při plánování a udělala jim jejich svatební den o kousek hezčí. A zároveň se chceme setkávat společně při akcích, které jsou pro nás srdcovou záležitostí, jako třeba VSL Festival,“ přejí si podnikatelky. 

Díky přípravě svateb se naučily lepší organizaci, komunikaci a práci s lidmi, bojovat se strachem a stresem nebo kooperovat v týmu.

„A především nás to naučilo vážit si sebe a své práce. I když ta cesta byla občas trnitá a svatební dny stresující, pokaždé jsme ze svatby odjížděly v objetí a s děkovnými slovy od novomanželů. To naše svatební období stálo za to, a kdybychom se rozhodovaly teď, šly bychom do toho znovu,“ shodují se.