Wow! Forbes a recepty? Jak jde tohle dohromady, businessové médium a vaření? Takhle to jde dohromady. Život je bohatý, to je naše hlavní heslo. A víme, že naši čtenáři nejen prací a podnikání jsou živi. Mimo jiné – a to i díky změněným návykům kvůli covidu – rádi vaří. Takže, vedle článků o byznysu, podnikání a inspiraci máme taky články o autech, restauracích či víně – a taky recepty. A to v sekci Forbes Life. Život je bohatý.
„Jak na Nový rok, tak po celý rok,“ říká se. Nový rok s sebou nese krom známého pořekadla i spoustu dalších symbolik. Jednou z nich je novoroční čočka, kterou jíme s příslibem finančního zajištění po celý zbytek roku. Někdo jen s příslibem, někdo i s chutí a rád si ji – jak zmíněné pořekadlo praví – bude vařit i po celý zbytek roku. A jak to udělat, aby se vám vždy povedla na výbornou?
Držte se přípravy tradiční čočky na kyselo krok po kroku a zjistíte, že i bez velkých záludností dosáhnete perfektního výsledku. Už při nákupu čočky však buďte obezřetní a ideálně sežeňte zelenou drobnozrnnou čočku, která má menší tendenci k rozvaření. S čím budete čočku servírovat, je na vás. Tradičně se podává se sázeným vejcem, párky a kyselými okurkami. Můžete si ji ale vylepšit smaženou cibulkou, místo volského oka připravit vejce vařené nebo ztracené a namísto párku si dopřát vyuzené maso. Ale nezapomeňte – žádné drůbeží maso, jinak by vám uletělo štěstí!
Na 2 velké nebo 4 menší porce potřebujete:
- 1 hrnek zelené čočky
- 2 bobkové listy
- 1 cibule
- 30 g másla
- 1 lžíce hladké mouky
- Sůl
- Ocet
K podávání dle chuti:
- Vejce
- Uzenina (párek, klobása, uzené maso)
- Kyselé okurky
- Restovaná cibulka
Postup
- Čočku nasypejte do hrnce a zalijte studenou vodou. Hodinu nechte máčet. Sceďte a zalijte čerstvou vodou. Když se voda začne vařit, čočku sceďte, vraťte ji do hrnce a zalijte 2 hrnky studené vody. Přidejte 2 bobkové listy a vařte tak, aby jen lehce probublávala – nesmí se vařit silným varem, protože tak by se vyloupala ze slupky. A také se snažte čočku nemíchat.
- Když je čočka uvařená doměkka, což bude trvat asi 20 minut, sceďte – ale pozor, vývar nevylévejte a dejte stranou. Odměřte si ho 1 hrnek. Pokud vám vývaru nezbylo tolik, dolijte vodou.
- Na másle osmahněte nadrobno pokrájenou cibuli dozlatova. Zasypejte moukou a restujte, dokud nezezlátne i mouka. Vzniklou jíšku zalijte hrnkem vývaru a přidejte bobkové listy z čočky. Osolte a vařte 15 – 20 minut. Pokud se vám omáčka zdá příliš hustá, ještě trochu ji nařeďte vodou nebo vývarem.
- Hotovou omáčku vlijte do čočky, ještě krátce prohřejte a nakonec podle chuti dosolte a okyselte octem.
- Servírujte se sázeným vejcem, opečenou uzeninou dle chuti, kyselými okurkami a na oleji, másle či sádle restovanou cibulí.
Nakonec krátká rekapitulace. Pro dokonalý výsledek nezapomeňte:
- Výběr čočky je důležitý – ideální je zelená drobnozrnná čočka, která má menší tendenci se rozvařit
- Namáčení – stačí 30 až 60 minut
- Výměna vody – před vařením vodu vyměňte pro lepší stravitelnost
- Blanšírování – jakmile přivedete poprvé čočku k varu, sceďte ji a zalijte opět studenou vodou, bude pak lépe držet tvar
- Mírné vaření – k vaření stačí jen mírné probublávání. Vysoký var by způsobil vyloupnutí čočky ze slupky, což by nevypadalo pěkně
- Bobkový list – přidává se nejen pro chuť, ale i pro lepší stravitelnost
- Cibulová jíška – jíška s cibulkou dodá nejen skvělou chuť, ale také bude díky ní konzistence čočky pěkně krémová
- Ocet až na konec – kyselá chuť má tendenci během pár minut „vymizet“, takže byste museli znovu dokyselovat. Proto po dochucení rovnou servírujte