Teprve nedávno dokončila Penta Real Estate budovu Masaryčky vedle Masarykova nádraží. Plány na výstavbu v jejím okolí ale rozhodně nekončí.

Z druhé strany nádraží v Hybernské ulici dokončuje Penta, spadající pod investiční kolos miliardáře Marka Dospivy, hotel The Cloud One. Nejnovější počin se pak týká sousední bývalé budovy pošty, kterou Penta kupovala v roce 2022 od České pošty za 220 milionů korun.

Loni na její novou podobu vypsala architektonickou soutěž, do které se zapojilo sedm pozvaných týmů z České republiky a Slovenska. O první místo v soutěži se dělí návrh studia OV Architekti a návrh architekta Jakuba Klašky, který Penta upřednostní.

„Porota doporučila k realizaci návrh od Jakuba Klašky, který byl řadu let součástí týmu Zaha
Hadid Architects, podílel se na budově Masaryčky a toto území důvěrně zná,“ vysvětluje Pavel Streblov, obchodní ředitel Penta Real Estate.

„V současnosti již pracuje v rámci vlastního ateliéru, ale je zřejmé, že vítězný návrh velmi dobře navazuje na existující okolní zástavbu. Návrh zaujal především svým designovým ztvárněním, prací s detailem a citlivým propojením historických a nových prvků,“ doplňuje Streblov.

Původní budova pošty na nároží Hybernské a Opletalovy ulice už řadu let neslouží svému dřívějšímu účelu a zůstala nevyužitá. Její náhrada má podle představ Penty navázat na právě zahájenou generální rekonstrukci Masarykova nádraží.

Kolem nové stavby také povede vstup na chystanou platformu nad kolejištěm. V parteru budovy vzniknou nové obchodní prostory, ve vyšších patrech počítá Penta s kancelářemi nebo coworkingem. Přímo v Hybernské ulici by také měly přibýt stromy.

„Historické architektonické prvky – římsy, hloubky fasádních struktur a výrazné textury – jsou všechny převedeny do současného architektonického jazyka, navazujícího na okolní rytmus a měřítko,“ komentuje vítězný návrh jeho tvůrce, architekt Jakub Klaška.

„Klíčové původní části, jako jsou klenuté oblouky v přízemí, hrají stěžejní roli v organizaci budovy a jsou nyní také odhaleny do veřejného prostoru prostřednictvím průhledné
fasády parteru,“ dodává.