Jak se mladí lidé učí investovat? A jaké předsudky v oboru stále převládají? Nad tím se v komentáři zamýšlí devatenáctiletý člen našeho letošního výběru 30 pod 30.

Když se s někým bavím o investování, jedna z prvních otázek, která padne, zní zhruba následovně: „Co se vám vybaví, když se řeknou peníze?“

Jedná se o poměrně zapeklitou otázku, a proto konverzaci vždy rád odlehčím odpovědí, se kterou by přišlo moje patnáctileté já: „Scéna z Vlka z Wall Street, kdy vzduchem lítají liliputi, stodolarovky a podprsenky.“

Přestože si vždy dělám legraci, je pozoruhodné, že představy mnohých o burzovním světě a sektoru financí se od tohoto hollywoodského hitu příliš neliší. Jakkoli je dnešní přístup k investování otevřenější než kdy jindy, akciový trh je i přes covidový nárůst „robinhoodů“ zkrátka většině lidí nadále cizí.

Pokud nenajdete způsob, jak vydělávat i během spánku, budete pracovat do smrti.

Warren Buffett

Proč vůbec investovat? S momentální makroekonomickou situací i aktuálními důchodovými výhledy, kdy se moje generace nemá příliš na co těšit, není Buffettův výrok daleko od pravdy.

Pokud se podíváme na data České národní banky za rok 2023, inflace u nás dosáhla průměrné hodnoty 10,7 procenta. V témže období byla zaznamenána průměrná úroková míra na spořicích účtech ve výši okolo pěti až šesti procent.

Oproti tomu loňský výnos akciového indexu S&P 500 dosáhl až neuvěřitelných čtyřiadvaceti procent. Jistě, rok 2023 byl z hlediska vývoje akciového trhu opravdu jedinečný, kdy hype kolem umělé inteligence společně s technologickými velikány skupiny takzvané velké sedmičky vytáhl indexy do dlouhodobě neudržitelných výšin.

Člověk si z toho přesto může odnést důležitou informaci: akcie inflaci porazily, spořicí účty ne. Tím samozřejmě neříkám, že byste měli převést všechny své prostředky do akcií, ETF fondů či indexů, ale diverzifikace vašeho investičního portfolia spjatá s investiční strategií a makroekonomickým výhledem vám velmi pravděpodobně pomůže překonat rušné ekonomické období, ve kterém se posledních pár let nacházíme.

Proč tak aktivně usiluji, aby se co nejvíce lidí v Česku do investování pustilo?

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

Při mapování své investiční cesty nemohu opomenout dvě významné osoby: mého otce a Otakara Kořínka, kterého považuji za svého prvního mentora. Těch obědů a večeří, kdy jsem byl nenásilně nucen poslouchat otcovy investiční a politické teze, byl nespočet – a právě díky jeho neúprosnosti jsem časem pochopil, že se podobným konverzacím a problémům v životě nemám šanci vyhnout.

K osudovému vnitřnímu převratu ale došlo až při každodenní promenádě po hlavní chodbě novoporgovského bloku A, kde jsem zahlédl plakát propagující Wharton Global High School Investment Competition, celosvětovou středoškolskou investiční soutěž pořádanou nejprestižnější byznysovou univerzitou světa.

Plakát vyvěšený právě Otakarem Kořínkem mě dovedl k okušení prvního sousta stockpickingu a od té doby jsem se nedokázal přestat přejídat. Zapojil jsem se do nově vznikající Nový PORG Investment Society, kde jsem se postupem času probojoval až na post předsedy a následně se stal i předsedou rozsáhlejšího spolku ECONET, jehož cílem je finančně a ekonomicky vzdělávat dnešní mladou generaci pomocí přednášek s odborníky nebo kurzů investování pro začátečníky.

Vše tedy začalo tak trochu náhodou, ale jsem za to rád, protože právě díky tomuto sledu okolností jsme dnes součástí komunity s více než sto čtyřiceti členy a můžu lobbovat za něco více než jen zelená čísílka na investičních účtech.

Jak jsem se k investování dostal já, je jedna věc, ale cesty investorů a investorek začínají různě. Prvotní jiskra ve vás musí vzplanout svévolně, ale pokud chcete založit oheň, je nutné přiložit.

Nejprve zvažte, jak moc velkého plamenu chcete docílit. Na základě této vnitřní sebereflexe určete míru přijatelného rizika a „protipožárních opatření“. Nechcete přece, aby vám najednou shořely všechny zásoby… Jinými slovy si zvolte, jestli chcete udržovat malý, stabilní ohýnek a jen pasivně přikládat, či trochu zariskovat a sem tam do něj aktivně přihodit něco hořlavějšího.

Jakmile se dostanete do tohoto bodu, zbývá jen vymyslet strategii, jakým tempem a v jakém množství přikládat – a kde hledat nové větvičky a polena. Pak už si jen najdete toho správného dodavatele (tedy brokera) „dřeva“ a voilà, metaforicky ohnivá investiční pouť může odstartovat!

Že je to velmi stručné a povrchní? Jde jen o úvodní nahlédnutí do světa investic a financí optikou mladého investora, který stále objevuje krásu a komplexitu tohoto abstraktního, ale mocného mechanismu. Proto doufám, že se na tuto pouť plnou překážek, záhad a skvělých i chybných rozhodnutí vydáte se mnou a nechť se nám povede přivydělat si na horší časy.

Autor je členem výběru Forbes 30 pod 30 pro rok 2024.