Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) a jejích padesát pět členských asociací na čtvrtečním mimořádném zasedání odmítly návrh FIFA, podle kterého chce FIFA nabídnout soukromým investorům část komerčních práv ke svým největším turnajům.
Investoři by podle návrhu měli získat dvacetiprocentní podíl v soutěžích, mezi které patří mistrovství světa mužů, žen, mládeže i klubů, a zaplatit za něj 4,2 miliardy dolarů. UEFA uvedla, že mistrovství světa nelze považovat za investiční produkt.
Podle UEFA by vstup soukromých investorů změnil fungování světového fotbalu, protože by o jeho budoucnosti mohly více rozhodovat peníze. Asociace zároveň kritizovala, že tak zásadní návrh vznikl bez dostatečné konzultace s těmi, kteří mají na starosti řízení fotbalu.
UEFA uvedla, že evropské reprezentace nebudou hrát soutěže FIFA, pokud návrh zůstane v platnosti. Podle ní by o budoucnosti fotbalu neměly rozhodovat hlavně peníze a zájmy investorů.
Návrh FIFA zatím nebyl schválen. UEFA zároveň uvedla, že bude proti podobným plánům dál vystupovat. Vyplývá to z prohlášení, které UEFA zveřejnila na svém oficiálním webu.
Unie evropských fotbalových asociací o svém odmítnutí návrhu informovala ve čtvrtek v prohlášení zveřejněném na svých oficiálních webových stránkách.