Ve čtvrtek 24. února Ruská federace zahájila invazi, po níž jsme se probudili do jiného světa, ve kterém Evropa čelí největšímu ozbrojenému konfliktu od druhé světové války. Co nového nám v dění kolem Ukrajiny přineslo posledních 24 hodin?

  • Ruští vojáci ostřelovali v pondělí odpoledne město Slovjansk v Doněcké oblasti. Dále ruské síly ostřelují Sumskou oblast, kde se zaměřily na obce Novoslobidska a Vorožbianska. V pondělí večer také Rusové znovu zahájili raketový útok na přístavní Oděsu. Terčem útoku byl hotel a nákupní centrum.
  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k okamžitému otevření ukrajinských přístavů, které blokují ruská vojska. Upozornil, že současná situace může vyvolat potravinovou krizi ve světě.
  • Ukrajina podpořená více než pěti desítkami dalších států požádala o svolání zvláštního zasedání Rady OSN pro lidská práva.
  • Vladimir Putin při vojenské přehlídce v Moskvě uvedl, že invaze na Ukrajinu byla nezbytná. Podle Kyjeva jde ale pouze o důsledek ruských imperiálních ambic.
  • Evropská komise se chystá znovu upravit návrh podmínek, za kterých mají členské země ukončit dovoz ropy z Ruska. Vedle dříve navržených výjimek pro Maďarsko, Slovensko a Česko zvažuje Brusel možnost přislíbit investice do infrastruktury zemí nejvíce závislých na ruské ropě. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj. Šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová se podle svého mluvčího vydá do Budapešti, kde chce o podpoře embarga přesvědčit jeho nejhlasitějšího odpůrce, premiéra Viktora Orbána.
  • Bulharsko oznámilo, že nový balík sankcí vůči Rusku nepodpoří, pokud rovněž nedostane výjimku na chystané embargo na dovoz ruské ropy. Uvedl tak vicepremiér Asen Vasilev.
  • Německo se přiblížilo limitu v zavádění protiruských sankcí, další zpřísňování by roztočilo spirálu hospodářských problémů. Kritické by bylo obzvláště embargo na ruský plyn, na kterém je německé hospodářství prozatím kriticky závislé. Podle informací agentury Reuters se ale němečtí představitelé již připravují na náhlé zastavení dodávek ruského plynu včetně možného převzetí kontroly nad klíčovými společnostmi.
  • Spojené státy na jeden rok odstraní cla na dovoz ukrajinské oceli. Oznámilo to americké ministerstvo obchodu. Upozornilo, že ukrajinský ocelářský průmysl utrpěl rozsáhlé škody v důsledku ruské invaze.
  • Americký prezident Joe Biden v pondělí podepsal zákon, který umožní urychlit a zjednodušit dodávky zbraní pro Ukrajinu.