Rekordní turné, úspěšný film – a Beyoncé neboli Queen B je na nejlepší cestě ke jmění v hodnotě miliardy dolarů.

„Vypadat takhle dobře by mělo stát miliardu,“ zpívá Beyoncé v písni Pure/Honey z alba Renaissance z roku 2022.

Vzhledem k hvězdnému roku, který dvaačtyřicetiletá umělkyně prožila, se nezdá, že by pro ni peníze byly problém – podle odhadů Forbesu nyní směřuje k tomu stát se dolarovou miliardářkou s čistým jměním 800 milionů dolarů.

V červnu se Beyoncé umístila na 48. místě v každoročním žebříčku nejbohatších self-made žen v Americe, který sestavuje časopis Forbes, s čistým jměním 540 milionů dolarů.

Dramatický nárůst jejího jmění lze přičíst jejím značným příjmům z roku 2023 – z turné Renaissance World Tour si podle odhadů odnesla 100 milionů dolarů (po zdanění) – a také úpravě odhadu Forbesu týkajícího se jejího hudebního katalogu a sbírky uměleckých děl.

Podle zdrojů Forbesu má nyní zpěvaččin katalog hodnotu přibližně 300 milionů dolarů.

Zbytek jejího čistého jmění tvoří osobní majetek, který sdílí se svým manželem, miliardářem Jay-Z, a také její obchodní podíly v rámci společnosti Parkwood Entertainment, kterou založila v roce 2010. (Zástupci Beyoncé na žádost Forbesu o komentář nereagovali.)

Jednou z hlavních příčin nárůstu čistého jmění Beyoncé bylo její velkolepé turné Renaissance, které probíhalo od května do října a zahrnovalo devětatřicet měst v sedmnácti zemích. Podle časopisu Billboard vyneslo Renaissance více než 579 milionů dolarů, čímž se zařadilo mezi deset nejvýdělečnějších turné v historii.

„Je jednou z hudebních bohyň,“ říká pro Forbes Dennis Arfa, předseda Independent Artist Group, který zastupuje například Billyho Joela nebo Metallicu. „To, jaký dělá byznys, a to, kolik lidí přitahuje, to, že dokáže sama natočit film… Dokáže věci, které většina lidí nesvede.“

Pro Renaissance: A Film By Beyoncé, film založený na její koncertní tour, údajně s AMC Theaters uzavřela podobnou smlouvu jako Taylor Swift pro svůj film Eras Tour. Beyoncé se vzdala účasti studia a film – který také napsala, produkovala a režírovala – vydala prostřednictvím AMC, což znamená, že se bude přímo dělit o příjmy.

Film Renaissance vydělal během úvodního víkendu celosvětově 27,4 milionu dolarů, čímž se dostal na první místo v domácích pokladnách, i když stále zaostává za tržbami Swift, které za úvodní víkend činily 123,5 milionu dolarů.

A přestože Beyoncé a Swift byly po celý rok stavěny do role soupeřek, ve skutečnosti se vzájemně podporovaly. Swift se objevila na londýnské premiéře filmu Renaissance poté, co se Beyoncé několik týdnů předtím zúčastnila jejího divadelního debutu Eras.

Zpěvačka hitu „Cruel Summer“ měla sama bombastický rok – Forbes v říjnu uvedl, že Swift se stala miliardářkou poté, co z turné Eras vydělala 190 milionů dolarů (po zdanění).

Beyoncé je „skvělá narušitelka norem hudebního průmyslu“, řekla Swift nedávno časopisu Time. „Naučila každého umělce, jak převrátit stůl a zpochybnit archaické obchodní praktiky.“

Podle Cartera Gregoryho, viceprezidenta A&R ve společnosti Capitol Records, je právě porušování norem důvodem, proč je Beyoncé tak úspěšná.

„V její kariéře můžete poukázat na spoustu momentů, kdy něco udělala a posunula průmysl kupředu,“ řekl Gregory.

Například v roce 2013 Beyoncé slavně vypustila své vlastní vizuální album bez varování a bez propagace. „Je to umělkyně, která nikdy nepřijme ‚ne‘ jako odpověď a vždy najde způsob, jak pokračovat v posouvání hranic způsobem, který nikdo jiný nedělá.“

Ne že by se ostatní nesnažili. V čele s Beyoncé a Swift letos hudebnímu průmyslu dominovaly ženy. Katy Perry v září prodala podíly na honorářích za své master nahrávky a vydavatelská práva za údajných 225 milionů dolarů, čímž zvýšila své čisté jmění na 340 milionů dolarů.

SZA si mezitím letos vysloužila patnáct nominací na Grammy, což je více než kterýkoli jiný umělec, a dokonce i Barbie si vysloužila jedenáct nominací na Grammy.

„Beyoncé je velký byznys,“ podotýká Arfa, „je obrovskou silou v našem oboru. Cokoli dělá, je velmi důležité.“

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

Její manažerská a produkční společnost Parkwood Entertainment má na svém seznamu například takové interprety, jako je Chloe x Halle. Halle Bailey, mladší ze dvou sester, měla fenomenální rok 2023, kdy hrála v hrané verzi Malé mořské víly a v remaku Purpurové barvy.

Pro Beyoncé to však letos nebyly jen dobré zprávy. Jak informoval deník Wall Street Journal, v březnu její značka Ivy Park ukončila pětileté partnerství se společností Adidas, protože její řada nesplnila v roce 2022 předpokládané tržby ve výši 200 milionů dolarů – ačkoli stále dostávala roční odměnu ve výši dvacet milionů dolarů.

Tentýž měsíc však spolupracovala na kolekci Renaissance Couture s francouzským módním domem Balmain. A v listopadu uvedla na trh svůj parfém Cé Noir, který se na jejích webových stránkách prodává za 160 dolarů.

Kromě hudby a módy sdílí Beyoncé s Jay-Z rozsáhlé portfolio nemovitostí v hodnotě přibližně 320 milionů dolarů, včetně sídla v Malibu za 200 milionů dolarů, které pár koupil v červnu a které je považováno za nejdražší dům v historii Kalifornie.

Forbes každému z nich přisuzuje polovinu celkové hodnoty jejich společného nemovitého majetku a také polovinu hodnoty jejich rozsáhlé sbírky umění.

Hodnotu majetku Beyoncé sice spočítal na 800 milionů dolarů. Ale toto číslo pro ni ve skutečnosti znamená ještě něco jiného. „Cítím se svobodná,“ říká Beyoncé ve filmu Renaissance. „V tuto chvíli nemusím nikomu nic dokazovat a umožnila jsem sama sobě být prostě svobodná.“