Fantasy seriálů se v poslední době objevuje čím dál víc. Kolo času, Sandman, Pán prstenů, Rod draka, Carnival Row. Řada z nich ale mizí v průměrné šedi.

K těm oblíbenějším patří Jeho temné esence, u nás vysílané na HBO Max, které se právě dočkaly třetí a poslední série.

Tento seriál má usnadněnou pozici v tom, že vychází ze silné předlohy, trilogie od Philipa Pullmana. Jeho knihy inspirovaly už povedený film Zlatý kompas (2007), na závěr roku 2019 se pak poprvé ukázaly v podobě seriálu. A byl z toho velký úspěch.

Seriál lákal na účast hvězdného Jamese McAvoye, který se ale na obrazovce ukázal jen relativně málo.

Hlavní zbraní Jeho temných esencí bylo kouzelné vizuální zpracování, které se v předvánočním čase dobře trefilo do nálady diváků a nadchlo jak dospělé, tak i děti.

Hlavní hrdinkou je sirotek Lyra v podání Dafne Keen. Děj se odehrává ve světě ovládaném autoritářským orgánem zvaným Magisterium, kde má každý člověk k sobě připoutaného zvířecího společníka reprezentujícího jeho duši.

Druhá série uvedená v roce 2020 pak oživila prostředí, když přenesla dění do oblačného města Cittàgazze. Byla podobně vysoko hodnocená jako první, ale i ona přinesla otevřený konec.

Vyvrcholení přináší až řada třetí, která je podle dosavadních ohlasů vůbec nejlepší.

Slibuje nejkomplexnější a nejepičtější zážitek, který si dokážou dobře představit ti, kdo už četli závěrečný díl knižní předlohy zvaný Jantarový dalekohled.

„Ten tlak cítíte. Je spoustu lidí, kteří to milují: nezničím jim to?“ citoval Dafne Keen web The Verge. „Ale nakonec na to nesmíte myslet a prostě udělat, co je potřeba.“

Kromě Keen se v seriálu objeví i skvělá Ruth Wilson, tradičně neproniknutelný Andrew Scott, z muzikálů známý Lin-Manuel Miranda a ve třetí řadě přijde i velkolepý comeback McAvoye v roli Lorda Asriela.

„V první řadě měl silný start a pak se objevil až na konci. Měl silnou chvíli a získali jste pocit, že se s tou postavou bude dít něco skvělého,“ vyprávěl McAvoy pro Screen Rant.

„Těšil jsem se na druhou řadu, ale tam to nevyšlo. U třetí série už jsem se nemohl dočkat, a jak rychle to začalo, tak to skončilo. Bylo to skvělé,“ dodal.

V komplexnější podívané nemusí být pro všechny jednoduché se rychle zorientovat. Třetí řada představí koncept multiverza, alternativních realit, podobně jako je znají třeba fanoušci Marvel Cinematic Universe.

„Co nás na tom tak láká? Co se děje s naší současností, že bychom si rádi zkusili něco jiného? No, pár důvodů by mě napadlo,“ poznamenal scenárista seriálu Jack Thorne pro Polygon.

„Mám velký strach z toho, kde se náš svět teď nachází. Myslím, že se všichni trochu bojíme. Toho, jak jsme se zařadili do svých binárních škatulek a říkáme: když nejsi v mém týmu, tak jsi v tom druhém.“

A přidává i konkrétní příklad, v čem ho inspirovala realita. „Vzpomeňte si zejména na Trumpa a u nás na Borise Johnsona a na děsivý způsob, který našli, aby manipulovali se zprávami a podpořili tak své egoistické programy. Tento motiv v seriálu velmi silně žije,“ dodal britský dramatik a scenárista, který napsal třeba také divadelní hru Harry Potter a prokleté dítě.

V průměrném hodnocení na webu Rotten Tomatoes je třetí řada Jeho temných esencí zatím nejúspěšnější, má 88 procent od kritiků a 90 procent od diváků.