Jak pevná jsou rodinná pouta, když dojde na dělení byznysu? To ukazuje odvážná a otevřená zpověď rodiny Kornfeilových, anatomie jednoho generačního předávání odhalená až na kost.

Pekař peče housky a Kornfeil mu k tomu už přes třicet let dělá ty nejlepší pece. Jihomoravská firma, která začínala v areálu bývalého JZD a dnes patří do globální dvojky největších výrobců profesionálních pekařských pecí, se v posledních deseti letech prosadila v Asii, Americe i Austrálii.

Vyrábí etážové pece, kde se chleby pečou na kamenné desce, pásové průběžné termoolejové pece na rohlíky i arabské pity, automatické chlebové linky, vozíkové pece, ale taky kynárny, dopravníky a stroje na chlazení, mrazení a vlažení těsta.

Jednoduše všechno, co si pod pojmem pekařské pece dovedete představit, a k tomu ještě spoustu věcí, které si ani představit nedovedete.

Vezměte si jednu z nejslavnějších amerických pekáren, na Manhattanu sídlící Sullivan Street Bakery legendárního Jima Laheyho, muže, jehož jednoduchý chleba bez hnětení jste možná taky pekli během covidové karantény.

Lahey je světová pekařská superstar, jeho recept na nehnětený chléb je jednou z nejnavštěvovanějších stránek gastronomické rubriky New York Times a je to taky muž, který si na své slavné chleby a bagety nechal poslat několikatunovou pec z moravské Čejče.

Na západním pobřeží Ameriky má Kornfeil taky výraznou stopu – ikonická pekárna Tartine Bakery (kterou mimochodem jen na Instagramu sleduje půl milionu lidí) má ve svojí losangeleské pobočce taky mašiny od Kornfeilu.

Její zakladatelé Elisabeth Prueitt a Chad Robertson, další globální hvězdy pekařského světa, spolu s Kornfeilem expandovali i do Jižní Koreje, když tam před několika lety otevírali první pobočku.

A křupavého pečiva s rodokmenem sahajícím až do Čejče si můžete ukousnout i v Sydney v legendárním Sonoma Bakery.

Kromě intenzivní expanze na zahraničních trzích, na kterých je firma z Čejče závislá, protože Česko a Slovensko jsou jí už dávno malé, ale Kornfeil poslední roky prožívá ještě jednu seizmickou změnu. Kornfeil firma i Kornfeil rodina.

Z vedení firmy odešel zakladatel Karel, řízení předal svým dvěma dcerám Martině (ta je už přes dva roky CEO) a Karolíně a letos na jaře na dcery převedl i většinu majetkového podílu ve firmě – ponechal si jen třicet procent.

Kornfeilovi v bezprecedentně otevřeném rozhovoru pro Forbes odhalili, jak náročné takové rodinné předávání může být pro všechny strany. Jak křehká jsou rodinná pouta, když dojde na dělení byznysu.

A jak důležité je najít si prostředníka, který pomůže nalézt společnou půdu pro domluvu, když máte pocit, že vám hoří země pod nohama.

Firma s půlmiliardovými tržbami někdy není takové zlaté vejce, jak to vypadá.

Karolína Chrenovská kornfeilová
Forbes Digital Premium