Jakub Havrlant se svou investiční skupinou Rockaway Capital vystoupal až na pomyslný podnikatelský trůn. Letos se stal českým Podnikatelem roku a teď jako národní vítěz zamířil na světové finále do Monaka.
O titul nejlepšího podnikatele planety se utká s padesátkou podnikatelů a podnikatelek z více než čtyřiceti zemí. Soutěž pořádá už od roku 1986 poradenská společnost EY a Česko na svého vítěze stále čeká.
Letos do boje vysílá člověka, jehož stopu najdete za byznysovými i kulturními projekty od Bezrealitky, Heureky a Košíku přes Productboard a DoDo až po Luxor, Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary a Colours of Ostrava.
Investiční skupina Rockaway Capital, kterou Jakub Havrlant už deset let buduje, spravuje aktiva v hodnotě stovek milionů eur. Zároveň má za sebou i řadu úspěšných exitů včetně prodeje Mall Group polské společnosti Allegro.
Jakub Havrlant přitom hraje nejvyšší ligu. Je parťákem gigantů typu PPF, EPH nebo KKCG, a jeho blockchainová divize Rockaway X dostala příležitost investovat do fondu jedné z nejúspěšnějších venture kapitálových firem světa Andreessen Horowitz.
„Vlk se ve mně vzbudí, až když se jde do něčeho většího. Kdy už by tým viděl strop a já říkám ne, tady to není, jdeme ještě výš,” přiblížil Havrlant ve velkém rozhovoru, který poskytl Forbesu letos na jaře.
Šelmy má přitom očividně rád – jednu vetknul i do hesla své skupiny hic sunt leones, latinské fráze, která na starých mapách označovala neprobádaná území. Jak uspěje v aréně plné dalších byznysových šelem, se dozvíme už 8. června na večerním vyhlášení Světového podnikatele roku v Monte Carlu.
Loni si titul odnesl Argentinec Gastón Taratuta ze skupiny Aleph Group. Ta pomáhá firmám inzerovat na sociálních sítích jako Twitter, Snapchat nebo LinkedIn v devadesáti zemích, vykazuje tržby přes 130 milionů dolarů a řadí se mezi jednorožce, tedy firmy s více než miliardovou valuací.
Taratuta ji postavil na propojení inzerentů v rozvojových zemích se známými sociálními sítěmi. Zároveň investuje do vzdělávacích programů, které pomáhají lidem z těchto zemí rozjet kariéru v oblasti digitálních médií.
Sociální přesah přitom hraje při volbě vítěze zásadní roli: v předchozích ročnících zvítězil například jihokorejský podnikatel Jung Jin Seo nebo nejbohatší selfmade žena Indie Kiran Mazumdar-Shaw, jejichž firmy Celltrion a Biocon vyvíjí průlomové a dostupné léky na rakovinu a chronické nemoci.