skip to main content
Byznys

Vojtěch? Slušňák s vizí, který podal prst ďáblovi, hodnotí exministra špičky zdravotnického byznysu

4 minuty čtení

Nic není černobílé, říká se. Pohled na veřejnou debatu kolem odstoupivšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha tohle moudro nicméně popírá. Zatímco premiér Andrej Babiš na jeho adresu chrlí jedno pochvalné slovo za druhým, jiní – třeba opoziční zákonodárci – bývalého šéfa resortu soustavně kritizují.

Kdo se pak má v tomhle politickém labyrintu slov orientovat?

Zeptali jsme se proto přímo špiček tuzemského zdravotnického byznysu, jak ze své praxe hodnotí spolupráci s Adamem Vojtěchem. Co se jim nelíbilo a v čem si ho naopak váží?

Ještě než bylo známo, kdo „ministra covidu“, jak se vystudovaný právník sám tituloval, v čele resortu vystřídá, položili jsme podnikatelům ve zdravotnictví následující dotazy:

1) Jak se vám v uplynulých měsících spolupracovalo s Adamem Vojtěchem?
2) Koho byste uvítali na pozici ministra zdravotnictví a proč?

Zbyněk Frolík, zakladatel, Linet

Reklama

1) Už rok nejsem v exekutivní pozici, proto se nechci příliš vyjadřovat. Obecně mohu říci, že ministr to byl výborný. Myslím, že nejlepší manažer zdravotnictví po revoluci. Byl ale uhnán politickým bojem na bojišti opozice i v rámci koalice.

2) Na nového ministra názor nemám.

Martin Hausenblas, spoluzakladatel, Adler

1) Adler přišel na jaře s nabídkou pomoci zdarma ministerstvu zdravotnictví při zajišťování pomůcek v Číně v době počátku krize. Ač byla spolupráce velmi komplikovaná krizovým stavem, absencí času, ale i naprostou improvizací na straně úřadu, byla osoba pana ministra důvodem, který nás motivoval vytrvat.

Vážím si toho, že mi na závěr podal ruku a poděkoval. Vážím si toho, že byl ochoten se ihned zapojit osobně do naší kampaně #Mask4All, a jistě i jeho zásluhou tuto kampaň tagovalo přes 1,4 miliardy lidí a nošení roušek zavedlo přes 140 států. To vyžadovalo odvahu. Pan Vojtěch si zaslouží respekt a poděkování.

2) Nikdo mne nenapadá. Kdybych sám byl v situaci, že bych měl zvažovat takovou funkci, určitě bych do toho nešel. Jsem přesvědčen, že v dané konstelaci ani ministerstvo úspěšně řídit nelze. Naopak v situaci, kdy bude mít ministr pravomoce, kompetence, prostor a respekt, se dobrý člověk jistě najde.

Tomáš Mertlík, generální ředitel, Batist Medical

Reklama

1) S panem Vojtěchem jsem od doby jeho návštěvy v Batistu počátkem roku a od jedné schůzky na úřadu vlády, kde byl přísedící, neměl žádnou spolupráci. Dodávky výrobků pro MZ domlouval jeho nákupní tým a naše obchodní oddělení. Byl myslím, jako „ministr covid-19“, plně pohlcen prací, která byla velmi odlišná od běžné práce ministra zdravotnictví.

Bohužel píši pro to, že jeho koncepce rozvoje zdravotnictví se mi líbila, a pokud by nepřišel covid, byl by za mne jedním z nejlepších porevolučních ministrů zdravotnictví. Jeho profil však není krizový management, který očekával jak národ, tak – troufám si domnívat se – i pan premiér.

2) Již je to jasné a věřím, že to je dobrá volba.

Petr Kocian, generální ředitel, NeoVize

1) Adam Vojtěch byl nadějný ministr. Měl jasnou vizi a přišel s myšlenkami, které mohly směrovat české zdravotnictví do moderní budoucnosti. Bohužel své angažmá přijal od bezskrupulózního populisty a na toto i doplatil. Podáš ďáblovi prst a on si tě vezme celého.

Jeho působení bylo spíše pozitivní. Období konjunktury bylo možno využít lépe. Nedokázal se vymanit z vlivu premiéra a nebyl schopen omezit expanzi vlivu šéfa ÚZIS Duška. Velkým problémem do budoucna je nedostatek schopných odborníků na ministerstvu zdravotnictví.

2) Už je znám. Na angažmá profesora Prymuly na postu ministra zdravotnictví ale pohlížím s obavami.

Jan Světlík, generální ředitel, Cylinders Holding

1) S panem exministrem jsme se zásadně rozešli v názoru na vybavení českých nemocnic lahvemi na kyslík pro dýchání. Podle mého názoru, na kterém trvám, by to znamenalo mít záložní kapacitu pro složitější stavy pacientů s covidem. Lahev s kyslíkem a maskou pro podporu dýchání umístíte k jakémukoli lůžku.

Pan Vojtěch místo toho povolil, a to na dlouhé měsíce, použití průmyslových lahví na kyslík i pro lidi. To ale v praxi nejde, není to bezpečné. Bylo to rozhodnutí, o kterém se s námi jako producenty nikdo z ministerstva zdravotnictví nebavil.

2) Pokud funguje a je dobře nastavený systém, je v zásadě jedno, kdo je v čele ministerstva. Přál bych nám všem, abychom měli osvíceného ministra se širším rozhledem, se schopností nastavit funkční systém zdravotní péče nejen o covidové pacienty a s dostatečnou odpovědností za vývoj nejen pandemických čísel.

Jiří Kůs, spoluzakladatel, nanoSPACE; předseda, Asociace nanotechnologického průmyslu

1) Na pana ministra jsme se obraceli pouze jednou před několika měsíci v souvislosti s naším návrhem úpravy zákona o veřejném zdraví ve smyslu vytvoření vyšších standardů ochrany například před virovými pandemiemi použitím nejmodernějších nanotechnologií. Preferujeme totiž technologie a prevenci před restrikcemi. Náš návrh byl bohužel zamítnut, aniž by se o něm vedla větší debata.

2) V současné době by to měl být někdo, kdo se orientuje v epidemiologii a také v nových technologiích, ať už digitálních, nebo materiálových, a zároveň chápe ekonomické a společenské dopady, zejména ty dlouhodobé, jakýchkoli restriktivních opatření na ochranu zdraví obyvatel.

Reklama
Reklama