Dražší bude lyžování na českých horách v letošní sezoně. Tu už některé areály zahájily minulý týden, tento se přidávají další. I když přírodní sníh zatím na pokrytí sjezdovek většinou nestačí, mrazivé počasí v posledních dnech naopak přeje zasněžování.

K vyšším cenám za skipasy dohnaly provozovatele rostoucí ceny energií. Většinou je to v řádu pár procent, i tak si ale návštěvníci skiareálů několik desítek korun připlatí. Třeba v krkonošské Rokytnici nad Jizerou se změny ceníků pohybují kolem patnácti procent podle toho, jaký produkt si lyžaři koupí.

Obecně ale téměř u všech areálů platí, že levněji vychází online skipas nebo celoroční. „Nabízíme možnost zakoupit si jízdenku předem přes webové stránky. Lyžaři tak ušetří nejen čas strávený ve frontě u pokladny, ale získají i slevu pět procent,“ říká ředitel Skiareálu Rokytnice Vít Pražák.

Denní permanentka tam pro dospělého vyjde v hlavní sezoně na 980 korun, dětská je o dvě stě korun levnější. „Zdražování jsme se nemohli vyhnout s ohledem na zvýšení cen vstupních energií. U nás se to týká hlavně nafty, která v těch nákladech tvoří velkou položku. Potřebujeme ji do roleb na úpravy sjezdovek. Máme jeden z největších areálů rozlohou v hektarech,“ dodává ředitel.

Rokytnice nabízí třináct kilometrů sjezdových tratí všech náročností, sedm milionů letos investovali do modernizace zasněžovacího systému na Slalomáku, technického vylepšení se dočkala i lanová dráha na Lysou horu, kde je nově digitální řízení místo analogového. Provoz chtějí v Rokytnici spustit o víkendu, kdy pojede lanová dráha Horní Domky, vlek Kaprun a k nim přilehlé sjezdovky. Každý den by se tu mělo začít lyžovat s vánočními svátky.

Už od včerejšího večera je v provozu sedačková lanovka na Ještědu v Liberci. Sjezdovka Nová Skalka pak bude upravená už každý den. A na sobotu chystá areál celodenní zábavnou akci k otevření, která má trvat až do odpoledních hodin. Poprvé bude mít ještědský areál, který má v nájmu firma Tatry Mountain Resorts (TMR), jež se stará i o Špindlerův Mlýn, flexibilní ceny.

Celodenní jízdné tak může návštěvník sehnat už od 270 korun. Cena se vyvíjí podle aktuální situace, jako je počasí, obsazenost, kolik je v provozu sjezdovek. „Třeba vím, že půjdu lyžovat 10. ledna. A tak se podívám na web a zjistím, že je tam cena stanovená na 350 korun. Nekoupím, vyčkám a za týden už to může být třeba o dvě stě korun víc. Je to hlavně pro ty zákazníky, kteří plánují dopředu,“ uvádí za TMR Adam Svačina.

Pokud se jim nakonec daný den hodit nebude, mohou jízdné za manipulační poplatek vrátit. „Ještěd je navíc prvním a možná jediným střediskem v rámci TMR, kde není pokladní a skipasy si můžete vyzvednout v automatu,“ dodává Adam Svačina.

K dispozici mají tři typy. Buď si koupí jízdné přes gopass z pohodlí domova a pak už si jen vyzvednou kartičku, nebo se zaregistrují a nakoupí skipass na online shopu až v areálu. Poslední možností je automat, kde nepotřebují mít registraci a který nahrazuje funkci pokladny. Skipas ale budou mít za pevnou cenu, a ta je 890 korun za celý den pro dospělého.

Flexibilní ceny fungují už čtvrtou sezonu také ve Špindlerově Mlýně, kde lze přes gopass pořídit celodenní jízdné už od 610 korun, na pokladně za ni návštěvník zaplatí 1490. Tamní areál je v provozu už od minulé soboty, kdy spustili sjezdovku Svatý Petr. V pátek k ní přidají ještě trasy na Medvědíně a Horních Mísečkách. Od soboty pak pojedou dohromady čtyři lanovky, jeden vlek a k dispozici budou mít lyžaři čtrnáct kilometrů sjezdovek.

Ceny jízdného upravovali i ve Skiareálu Lipno. Ne vždy ale jen směrem vzhůru. Na stejné úrovni jako loni zůstaly třeba celoroční skipasy, cenu udrželi i pro kurzy lyžařské výuky, a například rodinný celodenní skipas oproti minulému roku zlevnili. „Chceme podpořit rodiny s dětmi, které to podle nás v této době potřebují. Pro dva dospělé a dvě děti vyjde rodinný skipas na 2280 korun,“ prozrazuje jednatel areálu Matěj Kratochvíl. Zdražení se tak například týká třeba celodenní dospělé jízdenky, kde jde řádově o osm procent.

Před sezonou prošla generální opravou lanová dráha Lipno Express a majitelé investovali rovněž do nových technologií. Pořídili třeba rolbu, která umí pod sebou změřit i výšku sněhu, což zefektivní zasněžování i umožní lépe naplánovat, kolik sněhu je potřeba vyrobit. Na Lipně začnou lidé lyžovat od pátku, kdy se pro ně spustí dvě lanovky a upraví dvě sjezdovky – Jezerní a Lipenská. Do Vánoc pak chtějí otevřít i další tratě, záleží na počasí.

Svou premiéru si před Štědrým dne odbyde nová, nejdelší sjezdovka v České republice v areálu Klínovec v Krušných horách. Měří 3,4 kilometru a nese název Lázeňská, nejen proto, že vede směrem k lázním Jáchymov. Kromě své délky je totiž zajímavá i výhledy do krajiny, které lyžařům nabízí.

Vzhledem k tomu, že se jedná o málo náročnou trať, se sklonem maximálně dvacet procent, vhodná je pro začátečníky i rodiny s dětmi. Nová a komfortní je i lanovka s bublinou, která na její vrchol lyžaře zaveze. „Sjezdovka leží kousek pod vrcholem Klínovce, ve výšce zhruba 1240 metrů nad mořem a končí v 760 metrech, převýšení je tam tedy skoro půl kilometru,“ přibližuje majitel areálu Petr Zeman, který do nové sjezdovky a lanovky včetně nejmodernějšího zasněžovacího systému investoval sedmdesát milionů korun.

Z bubliny se mohou lyžaři kromě Lázeňské sjezdovky vydat i na obtížnější Jáchymovskou, která měří 2,7 kilometru. Večerní lyžování jim pak nabídne Dámská, na kterou je vyveze asi dva roky stará, vyhřívaná lanovka.
Dohromady nabízí areál pět lanovek, třináct vleků a 31 a půl kilometru sjezdových tratí.

O uplynulém víkendu byly poprvé v provozu dvě lanovky a dvě sjezdovky – Pařez a Dámská, ty by se měly otevřít znovu v pátek a už natrvalo. Postupně se k nim budou přidávat další. Ani tady se neubránili zdražování, podle Petra Zemana to bylo ale relativně málo. U nejprodávanějšího jízdného, tedy celodenního skipasu šla cena nahoru na pokladně o jedenáct procent, z 980 na 1090 korun. U online prodeje se jízdné zvýšilo o sedm procent, z 920 na 990 korun.

Jako nejúspornější tak vychází bezkonkurenčně běžecké lyžování. A například v Jizerských horách už upravují desítky kilometrů tras Jizerské magistrály a příznivé počasí má vydržet i v dalších dnech.