Investiční skupina Pale Fire Capital, za níž stojí Jan Barta, Dušan Šenkypl a David Holý, opět prokazuje svůj široký záběr a posílá pět milionů eur, tedy zhruba 136 milionů korun, do společnosti LitFin Capital. Ta se zaměřuje na takzvané litigační financování – financování soudních sporů a arbitráží.

LitFin založil před dvěma lety vystudovaný právník a v Praze žijící Slovák Maroš Kravec, přičemž firma od svého vzniku už investovala do 14 tuzemských i zahraničních soudních sporů. Byznys model je relativně prostý – LitFin financuje veškeré náklady žalobce, které s daným sporem souvisí, a to výměnou za podíl z vysouzené částky. To celé samozřejmě jen v případě, že spor bude mít zdárný konec.

Konkrétní velikost podílu je individuální, ale není výjimkou, že si LitFin v případě financování celého sporu vezme i 25 až 35 procent, což člen slovenského výběru 30 pod 30 Forbesu přiznal.

„Vnímáme hodnotu LitFinu nejen v tom, že jde o lídra na středoevropském trhu v litigačním financování, ale litigační financování se nám líbí samo o sobě jako alternativní aktivum,“ komentuje investici Jan Barta z Pale Fire Capital. „LitFin je velmi specifický tím, že není korelovaný s ostatními aktivy, a tak má v našem portfoliu zajímavé místo,“ dodává.

Litigační financování, které si v našem regionu tradici teprve buduje, je v rozvinutém světě vnímáno jako nástroj pomáhající běžným lidem dovolat se spravedlnosti. Nejčastějším případem jsou skupinové a hromadné žaloby, které oproti jednotlivým jednak vyjdou levněji, ale zároveň mívají větší šanci na úspěch.

Společnost Maroše Kravce o sobě nejprve dala výrazněji vědět, když financovala spor ve věci nezákonných poplatků za platby kartami vůči společnostem MasterCard a Visa. Její aktuální hlavní tažení se odehrává v Německu, kde financuje poškozené investory z nechvalně známé kauzy Wirecard.

„Jen v průběhu prvních tří měsíců naší práce na kauze se nám přihlásili retailoví klienti s pohledávkami v objemu 500 milionů eur,“ říká Kravec.

Pro Pale Fire Capital je příznačné, že skrze své některé počiny dává najevo i společenské postoje svých zakladatelů – to když například Jan Barta v létě na svém blogu uvedl, že pokud stát půjčí jeho skupině peníze za stejných podmínek jako molochu ČEZ, postaví v Česku 1200 MW solárních elektráren a nebude požadovat garantovanou výkupní cenu elektřiny.

Jindy se zase nechal slyšet, že společně s dalšími podnikateli věnuje 30 milionů demokratickým stranám, které se spojí v boji proti Andreji Babišovi. Etický přesah hraje podle Barty roli i v této investici, od níž si slibuje zlepšení vymahatelnosti a dostupnosti práva pro individuální poškozené.

„Investice od Pale Fire Capital nám umožní financovat další kauzy v celé Evropské unii, což by mělo ještě více zvýšit záběr, ale i výnosnost naší firmy,“ míní Kravec.