skip to main content

Zaklínačská mánie pokračuje. Netflix rozšířil fantasy ságu o nový anime film

Fanoušci polské fantasy ságy Zaklínač napjatě vyhlížejí 17. prosinec, kdy bude mít na Netflixu premiéru druhá řada stejnojmenného seriálu. Ale už teď dostali předkrm, který má sice netradiční podobu japonského animovaného filmu neboli anime, avšak vizuálně i obsahově je velmi atraktivní. A připomíná, jak bohaté plány Netflix s oblíbenou značkou má.

Jmenuje se Zaklínač: Vlčí sen. Napsal ho Beau DeMayo, jeden ze scenáristů hraného seriálu, a za animací stojí vyhlášené korejské studio Mir. Příběh jde ke kořenům zaklínače Vesemira, mentora hrdiny ústřední ságy Geralta, a na ploše 81 minut rozehrává zajímavou zápletku plnou intrik a nečernobílých postav, čímž se drží ducha knižní předlohy od polského spisovatele Andrzeje Sapkowského.

Nechybí typické zaklínačské prvky jako hrůzostrašná monstra, lektvary a také syrovost: Vlčí sen je sice animovaný, ale rozhodně ne dětský a o krev a násilí v něm není nouze.

Nejsilnější je snímek ve chvílích, kdy dojde na akci, která je dynamická a působivá. Slábne naopak ve finiši, kdy se příliš zaobírá ostatními postavami a málo samotným Vesemirem, o kterého tu jde především. Úplné finále však dobře připravuje pozici pro Vesemira mentora, tak jak je známý z knih, seriálu –⁠ i her.

Značka Zaklínač už totiž dávno není jen synonymem pro Sapkowského osm knih. Odhlédněme nyní od polského seriálu z roku 2002, který příliš kladný ohlas nezískal. Masivní reklamu naopak značce udělala herní trilogie, za níž stojí polské studio CD Projekt RED a které se dohromady prodalo přes padesát milionů kopií.

Reklama

Jednu z nich, konkrétně DVD s druhým dílem, vzal dokonce v roce 2011 tehdejší polský premiér Donald Tusk do Bílého domu jako dar pro Baracka Obamu.

Předloni pak přišel i nový seriál v režii Netflixu, za nímž stála scenáristka a producentka Lauren Schmidt Hissrich a hlavní roli si zahrál americký svalovec Henry Cavill. Osmidílná první série se dočkala převážně kladného přijetí, jen za první měsíc ji vidělo 76 milionů uživatelůnakopla zájem i o hry a knihy.

Bylo zjevné, že u jedné série zaklínačská mánie neskončí. Jak již bylo řečeno, druhá dorazí zanedlouho, anime film už je k dispozici a chystá se také prequel o původu zaklínačů nazvaný Witcher: Blood Origin, v němž si zahraje třeba Michelle Yeoh. Plány má přitom Netflix nejspíš ještě bohatší, dá se čekat, že Zaklínače zkusí vytěžit i v nedávno oznámené herní podsekci.

A jestli něco Vlčí sen ukazuje, tak to, že tým okolo Zaklínače se otrkal, nechybí mu zajímavé nápady ani cit pro zaklínačskou estetiku. „Zaklínačství je obchod,“ pronese v jeho průběhu Vesemir a Netflixu se může tenhle byznys pořádně vyplatit.