Vyrážíte mezi svátky do Švýcarska? Jestli ne, tak byste měli. Nebo hned v novém roce. Připravili jsme pro vás tipy na výjimečné zážitky, které spojuje nejen zimní sezóna, ale především železnice. A ne jen tak ledajaká.

Krásné výhledy, ale hlavně exkluzivní zážitky. To je Rhétská dráha, jedna z nejznámějších železničních tras ve Švýcarsku, která mimo jiné spojuje Svatý Mořic s Zermattem nebo italským Tiranem. Její první část byla vybudovaná v roce 1889 a měla umožnit dopravu pacientů do ozdravných sanatorií v Davosu.

Tuto téměř 400 kilometrovou železnici, z níž je skoro třetina pod ochranou světového kulturního dědictví UNESCO, je dnes možné projet například Bernina Expressem, který propojuje palmy s ledovci. Vede ze zmíněného Svatého Mořice do Tirana a vlak tu projíždí 55 tunely a téměř dvěma stovkami mostů. Další možností, jak Rhétskou dráhu projet, je Glacier Express, nejpomalejší rychlík světa, který nabízí spektakulární výhledy do alpské krajiny. 

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu klasických červených vlaků spadajících pod tradičního švýcarského provozovatele, můžete si být jisti, že budete projíždět kolem těch nejlepších zimních atrakcí. Připraveni? Tak račte nastoupit. 

Deset kilometrů na sáňkách

Sáňkování na trase Preda-Bergün

První zastávku si udělejte ve vesnici Bergün, tam si můžete splnit dětský sen. Stačí si půjčit sáňky a červeným vlakem popojet do následující stanice Preda. Až deset kilometrů dlouhá jízda na sáňkách, a to nejen pod slavnými viadukty, může začít.

Varianty máte hned dvě – buď se svezete právě z Predy, jež se nachází ve výšce 1800 m n. m., dolů zpět do Bergünu, nebo zvolíte kratší, čtyřkilometrovou trasu pro větší odvážlivce. Ta vede z Darluxu, kam se dostanete z Bergünu lanovkou, a sjedete si dobrodružnější trasu zpátky na místo startu. A když už tam budete, skočte si ještě do místního muzea železnice Albula.

Najíst se pak jděte do horské restaurace La Diala na svahu lanovky Darluxu s panoramatickým výhledem a terasou. Pokud byste se na místě rozhodli zůstat, ubytujte se v moderní horské chatě Keschhütte / Chamanna digl Kesch, kam se dostanete alpským autobusem z vlakového nádraží Bergün. Je to mimochodem skvělá startovací pozice pro výstup na Piz Kesch, nejvyšší horu pohoří Albula.

Most jako z Harryho Pottera

Zasněžený Landwasserviadukt

Pokračujeme dál! Ani ne dvacet kilometrů od Bergünu se nachází známý Landwasserviadukt, jeden z mnoha fotogenických železničních mostů Rhétské dráhy a další zastávka na trase, která rozhodně stojí za návštěvu. Viadukt je dlouhý úctyhodných 142 metrů a vlaky po něm přejíždějí ve výšce 65 metrů. Dostat se na něj můžete přímo vlakem, ale i stezkami pro pěší z nedaleké obce Filisur.

Pokud byste se nedostali na tento konkrétní viadukt, nemusíte zoufat. Na Rhétské dráze jich je více, dohromady čítá zhruba 400 mostů. Co zkusit nedaleký (a nejvyšší) viadukt Solis, jen o něco málo nižší Wiesenský viadukt, nejdelší Langwieský viadukt, nebo dominantu trasy ze Svatého Mořice do Tirana: svažující se kruhový viadukt u Brusia?

V posledním zmíněném místě si nenechte ujít jeskynní restauraci Ristorante Grotto Miralago poblíž jezera Lago di Poschiavo. V zimě se ubytujte v nedalekém luxusním hotelu Le Prese. V letní sezóně nemusíte ubytování dlouho hledat: nejlepší je to v romantickém kostele Sam Romerio, který nabízí i možnost spát pod širým nebem.

Ta nejlepší horská střediska

Lyžařské středisko Davos Klosters, foto: Destination Davos Klosters/Erwin Keller

Aby to byla dovolená ve Švýcarsku se vším všudy, musíte si z vlaku vystoupit také na lyžování. Sázka na jistotu je známé lyžařské středisko Davos Klosters. To nabízí přístup hned na několik blízkých kopců, dohromady je tu k dispozici přes 300 km sjezdovek. Navíc je to také pravé místo pro vás, pokud rádi sledujete osudy britské královské rodiny.

Lyžovat se tu podle všeho naučili oba z princů a luxusní horskou chatu Eugenia prý její členové navštěvují pravidelně. Stejně jako resort Verbier, kam kromě nich jezdí i celebrity jako Jude Law, Leonardo DiCaprio nebo britský podnikatel a miliardář Richard Branson. Ten tu mimochodem vlastní opulentní horskou chatu The Lodge. 

Kam vyrazit na jídlo? Jen kousek od zastávky Davos Platz najdete čínský podnik Golden Dragon, který se dostal do slavného michelinského gastroprůvodce. No a kdybyste dostali chuť na místní kuchyni, zajděte si do útulného bistra Gentiana, kde na vás kromě šneků čeká i sýrové fondue nebo raclette.

S ubytováním je to jednoduché, nabídka je totiž více než bohatá. Je libo luxusní Steigenberger Grandhotel Belvédère, AlpenGold Hotel Davos nebo třeba Precise Tale Seehof? 

Výprava se sněžnicemi 

Podél Rhétské dráhy najdete mnoho tras na výlety se sněžnicemi. Foto: Switzerland Tourism

Pokud nejste milovníky lyžování, máme pro vás alternativu. Kromě běžkování ve Švýcarsku frčí výlety se sněžnicemi. Společnost Rhétská dráha, provozovatel slavných červených vlaků, si dokonce připravil užitečnou mapu se všemi dostupnými trasami poblíž svých železničních zastávek.

Najdete mezi nimi jednoduché trasy, které vám zaberou třeba jen něco málo přes hodinu, ale i složitější výšlapy. Jen u výše zmíněné zastávky Bergün najdete stezky hned dvě, mnoho z nich se pak nachází v blízkosti davoských lyžařských středisek. 

Mnoho tras také najdete poblíž Churu, hlavního a největšího města kantonu Graubünden, mimochodem důležitého železničního uzlu Rhétské dráhy. Tady si rozhodně zajděte do restaurace La Riva ve městečku Lenzerheide, které se nachází 17 kilometrů od Churu.

Podnik s jednou michelinskou hvězdou slibuje tradiční kuchyni s moderním nádechem, kde si na své přijdou i vegetariáni. Ubytujte se v Hotel Lenzerhorn Spa & Wellness, hotelu, kde kromě vinného baru najdete i skvěle vybavené wellness. 

Kde koupit jízdenky na Rhétskou dráhu? Stačí se podívat na webové stránky dopravce, který nabízí hned několik variant tras. Možností je také zakoupit si švýcarský Swiss Travel Pass. Ten vám ve Švýcarsku umožní cestovat nejen zmíněnými vlaky, ale také autobusy nebo lodí.