Už v pětadvaceti byla Sanne Sevig projektovou manažerkou oděvní společnosti ve Stockholmu a zároveň měla svou vlastní firmu. A taky studovala neurovědu a pozitivní psychologii na univerzitě ve Skövde. Dnes byste ji ale našli v docela jiném prostředí a rozpoložení. Devětadvacetiletá Sanne spolu s dalšími lidmi odpočívá v proutěných houpačkách na panenském filipínském ostrově Siargao v hostelu Paglaom. Ten úspěšně vede, i když nemá hodinky, svůj den už totiž řídí jen podle slunce. A jak sama tvrdí, je šťastnější než kdy dřív.
Ačkoli Sanne studovala i pracovala, ani jedno ji nijak zvlášť netěšilo. Neuměla se za tvrdou práci ocenit a své úspěchy si užít. Že žije život, který se od ní očekává, a že se necítí sama sebou, si ale uvědomila ve chvíli, kdy o něj málem přišla. V ten moment se rozhodla, že se odstěhuje ze Švédska a bude žít jinak. V roce 2012 odletěla na Filipíny, kde nějakou dobu žila u své kamarádky a vedla místní hostel. Po čase se však dostala do stejného pracovního koloběhu a rozhodla se jen několik měsíců cestovat. Právě cestování a čas o samotě ji přivedly na filipínský ostrov Siargao, kde, zdá se, našla své štěstí.
Příběh Sanne je typickým příkladem životní situace, která často potkává cílevědomé a úspěšné jedince. Dosahujete výsledků a žijete aktivní život, jednoho dne se ale probudíte a zjistíte, že chcete změnu. Třeba proto, že potřebujete zpomalit, toužíte poznat něco nového nebo se vám jen nelíbí v práci. Příběh Sanne i to, jak a podle čeho se v jeho jednotlivých fázích rozhodovala, jsme rozdělili do osmi bodů, které by se třeba mohly stát inspirací i pro vás.
Sanne Sevig ve svém filipínském hostelu.
1. Zlomový moment
„Pokazilo se mi auto a musela jsem na autobus. Bylo 30 stupňů pod nulou, necítila jsem prsty u nohou a došlo mi, že je mi Švédsko docela jedno. Skutečný krok ke změně jsem ale udělala až v momentě, kdy jsem omdlela ve svém autě a sjela ze silnice,“ popisuje Sanne dvě klíčové události, které změnily její život. Právě ve zlomových situacích se často ukážou první signály touhy či potřeby po změně. Ty vám dají intenzivně pocítit, co už si nějakou dobu sami v sobě řešíte.
2. Hledání řešení
Už víte, že chcete změnu. Na řadě je najít cesty a řešení, jak z aktuální situace ven. Sanne věděla, že chce opustit Švédsko, které bylo podle ní zdrojem hektického životního stylu. Rozhodla se odstěhovat do zahraničí, konkrétní plány však neměla. Zvolila tedy nejjednodušší způsob – Facebook. „Den poté, co jsem sjela z cesty, jsem odešla z práce a napsala na Facebook, jestli by mi nemohl někdo poradit. Chtěla jsem se odstěhovat do zahraničí a ozvala se mi dívka, se kterou jsem před lety cestovala. Momentálně pobývala v Manile a nabídla mi, že u ní můžu zůstat zadarmo,“ popisuje první kroky své cesty.
3. Akce
K tomu, abyste své plány skutečně dotáhli do konce, potřebujete velkou, opravdu velkou kuráž. Sanne ji měla. Podle známého hesla „Kdo chce, hledá způsoby a kdo nechce, hledá důvody“ přistála Sanne v Manile už čtyři týdny nato, co se rozhodla: „Opustila jsem svůj dosavadní život, protože žádná z věcí, které jsem dělala, mě doopravdy neuspokojovala. Kouřila jsem a neuměla jsem se zklidnit ani na dvě minuty, kdy jsem stála venku. Dostala jsem tehdy panický záchvat, cítila jsem se hrozně a věděla jsem, že takhle už dál žít nemůžu,“ říká. Právě rychlost řešení může být klíčová, oddalování změny totiž často prohlubuje také strach a pochyby, které vás ve výsledku mohou držet zpátky.
4. Staré vzorce
Sanne si v Manile rychle našla práci pro cestovní agenturu. Jenže i když opustila svou rodnou zemi a dosavadní styl života, po čase ji stres zase ovládl: „V Manile jsem pořád někam běhala. Pracovala jsem jako spojka mezi velkými hotelovými řetězci a dealery ve Švédsku. Trvalo mi pár měsíců uvědomit si, že jsem se nepřestěhovala na druhou stranu světa, abych dělala stejné věci a necítila se dobře, stejně jako když jsem byla doma,“ vysvětluje Sanne.
Její zkušenost ukazuje, že změna životního stylu nezávisí na tom, jestli žijete na tropickém ostrově nebo v hektickém městě. Klíčem je změna vlastního přístupu. I když se Sanne domnívala, že je Švédsko zdrojem hektického života, ukázalo se, že šťastná není ani v Manile. I když změníte zaměstnání nebo bydlení, můžete se i tak znovu ocitnout v situaci, kterou jste původně opustili. Jednoduše se totiž chováme, jednáme a reagujeme tak, jak jsme naučení a zvyklí – Sanne si zase zvolila náročné zaměstnání, které neuměla zvládat bez stresu.
5. Nový směr
„Odešla jsem ze Švédska, protože jsem byla zaseknutá v krysím závodě, dělala jsem, co ode mě lidé očekávali nebo co jsem si myslela, že ode mě očekávají, neměla jsem žádný čas, abych se zastavila, dýchala a cítila.“ Nový směr a samu sebe našla Sanne díky cestování. „Nemusíte se ale přestěhovat na druhou stranu světa. Jen se na chvíli zastavte, dýchejte a najděte, co vám dává energii. Takhle to zjistíte, jsme totiž velmi inteligentní. Moje rada je začít s něčím novým, číst jiný druh knih nebo zkusit nový sport,“ dává mladá Švédka ve videu na YouTube návod, jak se vrátit ke kořenům, které vám pomohou se nově nasměrovat.
6. Známosti
Kontaktování starých i čerstvých známostí může nový začátek velmi ulehčit. Sanne se rozhodla opustit Manilu a dva měsíce cestovat po Filipínách. Díky svým starým spolužákům dostala kontakt na Roberta, který vedl resort na ostrově Siargao. Sanne pro něj pracovala šest měsíců a dostala se díky němu k projektu nového hostelu. Za ním stál Filipínec Joseph, se kterým Sanne založila vlastní hostel.
7. Finance stranou
Nové projekty jsou riskantní a mohou často vést k finančním obtížím. „Začátky byly šílené, nikdy jsem nebyla tak chudá, jako když jsme stavěli hostel. Měli jsme čtyři dolary pro oba na jeden den. Jedli jsme rýži, vajíčka a občas jsme si koupili kuře,“ popisuje Sanne, která finanční krizi překonala.
8. Úspěch
Za noc v hostelu Paglaom zaplatíte necelých šest dolarů. Místo má bohémskou a hippie atmosféru, nedočkáte se tak soukromých pokojů, ale s ostatními 18 hosty budete sdílet ložnici, kuchyň, záchod i sprchu. Jednotlivé místnosti jsou od sebe odděleny pouze sítěmi. Pláž je tři minuty chůze, a že se Sanne daří, potvrzuje rozvrh na říjen, kdy je z 18 lůžek pouze jedno či dvě volné. Vedle vedení hotelu se Sanne věnuje také charitativní organizaci Nature Kids of Siargao, kterou spoluzaložila.
Autor: Klára Elšíková