Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je ikonou současného toku dějin. Na evropský kontinent musela přijít válka, aby se objevil lídr, kterého budou lidé obdivovat, a někteří dokonce napodobovat.

A ať už Zelenskyj mluví ke svému lidu, nebo k nejvyšším světovým státníkům, má na sobě vojensky zelené tričko, výjimečně pak stejně barevný svetr nebo košili. Není to samozřejmě náhodná volba, ačkoli podezírat prezidenta země sužované vojenskou invazí, že má čas si pečlivě promýšlet svůj styling, by bylo trochu nemístné.

Ale přesto – zelené tričko svou barvou odkazuje k armádě, k boji. Charakteristikou oděvu a jeho neformálností Ukrajincům naznačuje, že jejich prezident je obyčejný člověk, jeden z nich.

V Česku máme s oblékáním státníků během krize také svou zkušenost: stačí si vzpomenout na červený svetr bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka, který ho coby šéf Ústředního krizového štábu skoro nesundal. Právě tento kus oblečení se pak stal symbolem první covidové vlny.

Ležérnost Zelenského zevnějšku se nyní snaží okopírovat francouzský prezident Emmanuel Macron. Nedávno se nechal zachytit v honosných interiérech Elysejského paláce v mikině francouzských parašutistů divize CPA 10 a s několikadenním strništěm na tváři.

Je to poměrně šokující proměna muže, který si potrpěl na dokonale padnoucí obleky a jehož účet za kadeřníka měl měsíčně činit zhruba 237 tisíc. Na Twitteru Macronův nový styling uživatelé příliš neocenili a kritizovali ho, že „kopíruje Zelenského válečný vzhled v pohodlí palácových zdí“.

Jedno ale Emmanuelu Macronovi upřít nemůžeme. Snaží se přiblížit běžným občanům. Zcela opačnou strategii zvolil ruský prezident Vladimír Putin. Ten se objevil na veřejnosti u příležitosti oslav anexe Krymu v luxusní péřové bundě od italské značky Loro Piana.

Model vyšel na zhruba 315 tisíc korun a značka se ocitla pod palbou, aby odsoudila činy ruského prezidenta. Petici proti Loro Piana podepsalo přes 1300 lidí. Italský tradiční módní dům patří k jedněm z těch, kde Putin nakupuje nejčastěji.

Potrpí si také na obleky od Brioni a polobotky John Lobb, což je starobylá ševcovská firma, kterou na konci sedmdesátých let minulého století koupil módní dům Hermés. O Putinově spojenci Ramzanu Kadyrovi v kanadách od Prady jsme psali zde.

Pokud vám Putinův nebo Kadyrův styl připadá příliš opulentní, vzpomeňte si na Saddáma Husajna nebo Nicolae Ceaușesca, kteří byli luxusem přímo posedlí. Jen, kdo by čekal, že se ke všem Putinovým hříchům přidá i marnivost?