Předčítané pohádky a napínavé příběhy jsme jako děti milovali asi všichni. Ani u dnešních dětí tomu není jinak, nicméně díky pokročilým technologiím mají mnohem více možností pro zpestření rodinného zážitku. Takové je poslání česko-slovenského startupu Readmio, díky kterému pohádkové příběhy doslova ožívají.
Jeho stejnojmenná aplikace funguje na základě technologie umožňující rozpoznávání hlasu a jednotlivých slov v příběhu, na které během zlomků vteřin reaguje zvukovým podkresem. Všechno je přitom co nejjednodušší. Rodič nemusí nic ručně zapínat, jeho úkolem je jen předčítat z aplikace vybraný příběh.
Za nápadem stojí čtveřice podnikatelů Ilya Novodvorskiy, Jozef Šimko, Radoslav Rajčan a Martin Bruncko, kteří se poznali během svého působení ve slovenské vývojářské společnosti InloopX. Novodvorskiy, který v Readmio zastává pozici CEO, však začínal svou kariéru po dokončení univerzity v New Yorku, kde prožil většinu svého života.
Zde si prošel několika startupy, ve kterých působil na pozici obchodního manažera, až se skrze českou vývojářskou firmu STRV dostal do Česka.
Po dvou letech nastoupil do zmiňovaného InloopX, kde působil jako vedoucí sales a marketingu a měl na starosti řídit strategii firmy. Poté rok získával další zkušenosti v Avastu, kde nasával prostředí korporátu. Nakonec se však rozhodl pro založení vlastního podnikání.
„Tři ze čtyř zakladatelů Readmio jsou kluci, se kterými se známe z InloopX. Přidal se k nám Martin, který měl vydavatelství. Dokonale jsme tak spojili naše technologické pozadí a jeho zkušenosti z knižního světa. Dává to smysl a jsme na to pyšní,“ říká Novodvorskiy, rodák z Ruska, který se do východoamerického centra byznysu přestěhoval s rodiči, když mu byly tři roky.
Přestože na první pohled může aplikace vypadat velmi jednoduše, opak je pravdou. Složitou záležitostí je právě její základ, a to technologie na rozpoznávání hlasu, jejíž vývoj trval přes rok a vývojářský tým kvůli tomu spolupracoval i se Slovenskou akademií věd. Samotnou aplikaci potom trvalo vytvořit necelé čtyři měsíce.
„Slovanské jazyky, jako je čeština a slovenština, jsou obecně velmi složité, a proto byl vývoj komplikovaný. Zvuk musí vycházet ihned po vyřčení klíčového slova, nemůže to počkat ani vteřinu nebo dvě,“ vysvětluje technologii výkonný ředitel.
Aplikace čtenáře poslouchá po celou dobu předčítání a chytá klíčová slova i několik dalších před nimi, aby věděla, kdy přesně má spustit zvuk či hudbu. „Pokud čte například maminka větu, v níž popisuje, že na dvoře chrochtá prasátko, spustí se zvukový efekt a dítě uslyší zachrochtání prasátka. Čtení je tak pro děti mnohem zábavnější, podnětnější a příběh si dokážou představit živěji a barvitěji,“ popisuje.
Celková investice do vývoje softwaru, stavby týmu i tvorby obsahu ještě před samotným spuštěním nakonec vyšplhala až na 200 tisíc eur (přes pět milionů korun), což je částka, kterou spoluzakladatelé investovali z vlastní kapsy. Další rozvoj aplikace však podpoří čerstvě podepsaná investice od slovenského fondu ZAKA, který do Readmio posílá půl milionu eur, tedy zhruba 13 milionů korun.
„Jsme rádi, že stejně jako my vidí ZAKA v aplikaci obří zahraniční potenciál. Většinu peněz plánujeme použít na expanzi, především pro posílení prodeje a marketingu na našich cílových trzích, kterými jsou pro příští rok Spojené království a Německo.“
Klíčovou myšlenkou aplikace je jednoznačně zvýšit zájem dětí o čtení a také umožnit tak rodinám trávit více času společně. V Česku a na Slovensku byla v lokálních jazycích oficiálně spuštěna v červnu, což bylo bezpochyby ideálním načasováním vzhledem k letošním událostem, kdy doma trávili dospělí i děti více času než kdy jindy.
„Načasování je u každého startupu asi nejdůležitější a to naše nemohlo být lepší,“ říká Ilya. „Hodně nás to motivovalo, protože neustále získáváme zpětnou vazbu od rodičů a na základě toho aplikaci vylepšujeme,“ říká. Všech 160 pohádek, kam spadají ty klasické, ale i vánoční příběhy, je však stále dostupných v základní verzi zdarma.
Nicméně Readmio teď nově nabízí také premium verzi za 599 korun ročně, která přináší další rozšířené funkce a obsah, například povídání pomáhající dětem snadněji usnout. Velmi praktickou funkcí je možnost nahrát příběh předem i s veškerým zvukovým doprovodem a poté jej dítěti pustit z telefonu, kdykoliv je rodič zaneprázdněný.
„Velmi se nám to osvědčilo teď v době, kdy rodiny nemohou být spolu. Babičky žijící v jiném městě mohou nahrát pro vnoučata pohádku a děti si ji mohou klidně denně pouštět před spaním. Je to vlastně taková osobní audiokniha,“ dodává Ilya.
Že Readmio elegantně spojuje technologii s oblíbenou tradiční činností, dokazuje i narůstající oblíbenost aplikace. V Česku a na Slovensku si ji za půl roku stáhlo přes 65 tisíc uživatelů a teď je čas ji představit i za hranicemi. „V lednu zamíříme do Velké Británie a v druhé polovině roku se chceme zaměřit na expanzi v Německu.“