Nakazil jsem se covidem-19. Bude mi neskutečně zle, nebo si takřka ničeho ani nevšimnu? Dnes to vypadá téměř jako loterie. Ovšem skutečnost, že už brzy to být loterie nemusí, lze vnímat jako jednu z mála dobrých zpráv aktuální koronavirové doby.
Zatímco nyní je u nakažených velmi těžké predikovat, jak vážný průběh bude jejich nemoc mít, nové testy vyvinuté brněnskou biotechnologickou společností BioVendor Group by na tuhle klíčovou otázku mohly nabídnout odpověď. A současně i na to, které orgány jsou u konkrétního nakaženého nejohroženější.
Dopad těchto informací může být přitom zcela zásadní. Lékaři by na základě zpřesněné diagnostiky dokázali přizpůsobit léčbu konkrétním pacientům podstatně dřív, než se tomu děje nyní, a současně včas podchytit vážné případy s nutností hospitalizace. Tento fakt by přispěl k záchraně životů i uvolnění kapacity přetížených nemocnic.
Detekovali by se také nemocní, jejichž tělo si s nákazou poradí. „U takového člověka by zabrala základní terapie a podpora imunitního systému, který virus zvládne sám,“ říká Veronika Grešáková, produktová manažerka pro microRNA, která se v BioVendoru zabývá molekulární diagnostikou.
Pohled na molekulární úroveň
Vývoj unikátní diagnostiky zdejší experti dokončili začátkem letošního roku. Vychází ze simulací vedených počítačem a metody měření takzvané microRNA, kterou patentovali partneři ve Švédsku a kterou má BioVendor licencovanou.
„Diagnostika covidu-19 využívající microRNA, tedy molekuly menší než DNA, je u nás jedinečná, zatím s ní nikdo nepracuje. Díky tomu, že máme k dispozici unikátní patentovanou metodu měření microRNA, na které běžné diagnostické metody nefungují, byli jsme schopni vyzkoušet tuto metodu i na diagnostice covidu-19 poměrně rychle,” upřesňuje Grešáková.
Podle zkušeností brněnských vědců, kteří se metodou zabývají už čtyři roky, je využitelná pro odhalení mnoha patologií a identifikaci jejich stádií. Díky sledování chování molekul umí rozpoznat například nádor tlustého střeva z krve pacienta.
Právě v oblasti diagnostiky různých typů rakovin se tak metoda používá nejčastěji, teď se ale v BioVendoru s její pomocí zaměřili i na vyšetření nemoci covid-19. Souprava pro tuto diagnostiku je nyní ve fázi testování, do laboratoří by se ale v rámci klinické validace mohla dostat už v průběhu března.
Jak vlastně soupravy fungují? Specifická hladina microRNA by měla upozornit na zvýšené nebezpečí napadení určitých orgánů virem. Díky testu je tak možné určit, zda je daný člověk v rizikové skupině a které jeho orgány jsou ve vyšším ohrožení. Lékaři by tak měli o každém pacientovi mnohem podrobnější informace, než mají teď.
„Námi vyvinutá souprava dokáže rozpoznat jak lidské buňky, tak i virové částice na molekulární úrovni, a díky tomu jsme schopni předpovědět, co virus v těle konkrétního pacienta udělá a jak zareaguje jeho imunitní systém. Jinými slovy, zda si pacient projde virovou nákazou asymptomaticky, nebo u něj hrozí vyšší riziko vážnějších komplikací,“ vysvětluje Veronika Grešáková.
Ředitelka molekulární divize v BioVendor Group Eva Pindurová doplňuje: „Nyní se testování zaměřuje pouze na přítomnost viru v těle, případně na to, zda si pacient po prodělání nemoci vytvořil protilátky. Nová metoda by přinesla mnohem víc informací o projevech nákazy a pomohla by zaměřit lékařskou péči přesněji a hlavně preventivně na pacienty ve vyšším riziku.“