Nedělní rozhovor prince Harryho a Meghan Markle s Oprah Winfrey pořádně rozkolísal byznys nejvýznamnějších členů britské královské rodiny, mnohými označovaných jako Firma. „Nevím, jak si mohli myslet, že budeme mlčet, když se Firma celou dobu aktivně podílí na šíření pomluv o nás,“ prohlásila Markle během rozhovoru.
Bezděčně tak pro nejužší jádro královské rodiny použila nepříliš lichotivou přezdívku, která se datuje o osmdesát let zpět do minulosti. Do jednoho z nejkritičtějších období novodobé královské historie – odstoupení krále Eduarda VIII. v roce 1936.
Označení „Firma“ nebo také „Monarchie, a. s.,“ má poukazovat na jistou nemilosrdnost rodiny Windsorů, která má k běžné rodině daleko, a postupem času se uchytilo jako pojmenování pro hlavní tváře královské rodiny.
Hodnota majetku královské rodiny je aktuálně odhadována na 28 miliard dolarů. A bez nadsázky se dá říct, že rod Windsorů každoročně pumpuje do britské ekonomiky stovky milionů liber.
Velkolepé svatby přenášené televizí, okázalé cesty po zemích Commonwealthu i pompézní veřejné přehlídky už tradičně probouzejí masivní zájem veřejnosti o královskou obchodní značku. A s tím samozřejmě přichází i zisk. Jen svatba Harryho a Meghan údajně přinesla do britské ekonomiky 1,5 miliardy dolarů.
Sága královské rodiny je mimoto také hlavní potravou pro britská média. V rozhovoru s Oprah mluvila ostatně Meghan Markle o „neviditelné dohodě“ s bulvárním tiskem, jehož vztah s královskou rodinou popsala jako symbiotický, podlézavý a výhružný zároveň.
A dokazuje to i řeč čísel. Britská společnost Brand Finance zabývající se hodnocením obchodních značek odhadla přínos královské Firmy na ziscích mediálního průmyslu na téměř sedmdesát milionů dolarů.
Ve světle rozhovoru Harryho a Meghan, který přenášely televize z více než šedesáti zemí světa, se tento odhad zdá být ještě dost konzervativní. Navíc dokonce i princ Harry přiznal, že zhlédl sérii Koruna na Netflixu, která se stala hitem po celém světě.
Kdo je Firma?
Kdo má nárok být součástí Firmy a může si tak užívat výhod s tím spojených, se během let stalo předmětem mnoha sporů. Po odchodu Harryho a Meghan z královské rodiny se však dá říct, že se počet plnohodnotných seniorních členů Firmy snížil na osm.
Vedle královny Alžběty II. se příslušností k Firmě může chlubit dalších sedm příslušníků rodiny: následník trůnu princ Charles se svou ženou a vévodkyní z Cornwallu Camillou, druhý následník trůnu princ William s chotí a vévodkyní z Cambridge Kate, královnina dcera princezna Anna a nejmladší syn královny princ Eduard a jeho manželka Sofie, hraběnka z Wessexu.
Podle historičky a odbornice na královskou rodinu Carolyn Harris je důvodem ke snížení počtu členů královské Firmy kromě ochrany majetku také snaha o zachování reputace. „Snahy o zeštíhlení jsou jasnou reakcí na obavy veřejnosti ohledně financování královské rodiny. Zaznívají hlasy, že příliš mnoho méně důležitých příslušníků královské rodiny je sponzorováno z veřejných peněz,“ říká Harris.
Veřejné mínění je ostatně jedním ze základních stavebních kamenů úspěchu organizace s tisíciletou historií. „Je to velmi formalizovaný influencerský byznys,“ vysvětluje David Haigh, generální ředitel Brand Finance.
Na rozdíl od slavných rodin typu Kardashianových však rodina Windsorů přímo neprofituje z byznysu jako takového. I tak je však její přínos britské ekonomice obrovský a před pandemií byl odhadován na 2,7 miliardy dolarů ročně.
Hlavní finanční dopad má na britskou ekonomiku královská rodina jednoznačně skrz turismus. Avšak Haigh upozorňuje i na další finanční benefity, jako je například bezplatná propagace Velké Británie ve světových médiích v odhadované hodnotě přibližně čtyř set milionů dolarů ročně.
Další velkou součástí ekonomického dopadu Firmy je záruka kvality udělovaná královskou rodinou. Jakési královské doporučení luxusního spotřebního zboží, kterými se pyšní například módní bundy značky Barbour či Johnnie Walker whisky. Haigh odhaduje, že takzvaná královská záruka může zvýšit příjmy značky až o deset procent.
Celkově vzato tak podle Haigha ekonomické dopady, ze kterých profitují firmy a instituce v blízkosti královské rodiny, násobně převyšují náklady na její provoz. Ty se odhadují asi na 550 milionů dolarů ročně.
Ne všichni však chtějí být součástí královské mašinerie. Ohromný tlak, který se s tím pojí, už dohnal nejednoho člena rodiny k odchodu. Mezi takovými byla například i princezna Diana a nyní Harry s Meghan.
Firma ostatně v uplynulém roce přišla kromě prince Harryho ještě o jednoho významného člena. Princ Andrew byl vyzván k odchodu poté, co byl odhalen jeho blízký vztah s pedofilním finančním magnátem Jeffreym Epsteinem.
A ne vždy to s těmi, kteří z Firmy odešli (nebo byli odejiti), dopadlo dobře. Nicméně Harry a Meghan mohou díky vlivným přátelům a kontaktům v Hollywoodu nakonec dopadnout mnohem lépe než ti, kteří „zůstali v pasti“, jak se vyjádřil princ Harry.
Královna Alžběta II.
Královna Alžběta stojí v čele Firmy už od roku 1952, kdy nastoupila na trůn. Nicméně v otázce směřování byznysu nemá její slovo nutně největší váhu. Významným hlasem ve vedení Firmy býval princ Filip, devětadevadesátiletý patriarcha rodiny Windsorů však již ze své oficiální funkce odstoupil.
Windsorové mají kromě rozvětvené rodiny tisíce dalších zaměstnanců po celém světě. Jen Buckinghamský palác zaměstnává kolem dvanácti set lidí. A Crown Estate, instituce spravující královský majetek, zaměstnává dalších 450.
Jak už bylo řečeno, královská rodina aktuálně vlastní majetek v hodnotě téměř 28 miliard dolarů. A podle odhadů Forbesu má královna Alžběta v osobním vlastnictví majetek v hodnotě dalších pěti set milionů dolarů.
Za fiskální období končící v březnu 2020 vykázala Crown Estate zisk ve výši více než 475 milionů dolarů. Královská rodina má z tohoto zisku nárok na pětadvacet procent, což je příjem označovaný jako státní grant (Sovereign Grant). Zbylých pětasedmdesát procent putuje do státní pokladny Velké Británie.
Poslední státní grant určený královské rodině činil přibližně 120 milionů dolarů. Buckinghamský palác jej využívá výhradně ke krytí oficiálních nákladů, jako jsou platy, zajištění bezpečnosti, cestování, údržba paláce či výdaje na IT služby.
Soukromé výdaje královny a její širší rodiny jsou naproti tomu kryty z takzvané osobní peněženky (Privy Purse), která je financována z lancasterského vévodství. To za uplynulý fiskální rok vykázalo čistý zisk ve výši třiceti milionů dolarů.
Stejně jako na spoustu dalších společností i na královskou Firmu však měla negativní dopad světová pandemie. Správce královské pokladny v září oznámil, že královská rodina čelí schodku ve výši 45 milionů dolarů, zejména kvůli propadu turismu a poklesu návštěvnosti královských památek ve Velké Británii. Také dodal, že královská rodina přesto nebude žádat o zvýšenou finanční podporu od britského ministerstva financí.
Ne snad, že by královniny truhlice zely prázdnotou. Její už zmíněný majetek v hodnotě pěti set milionů dolarů je uložený v investicích, umění, špercích a nemovitostech, včetně dvou hradů: Sandringhamského panství a hradu Balmoral. Světová pandemie by na jeho výši tedy neměla mít přílišný dopad.
Princ Charles
Dvaasedmdesátiletý princ Charles je druhým nejvýznamnějším členem královské rodiny. Jakožto vévoda z Cornwallu dostává navíc ke svému podílu ze státního grantu také plat z cornwallského vévodství. Vévodství založil ve 14. století Eduard III. pro svého prvorozeného syna, aby se měl čím zabývat při čekání na nástup na trůn.
Dnes čítá cornwallské vévodství 150 zaměstnanců, kteří se starají o více než 130 tisíc akrů pozemků na jihozápadě Anglie v odhadované hodnotě téměř 1,3 miliardy dolarů.
Princ Charles sice nemůže pozemky patřící k vévodství prodávat, avšak vydělávat na nich může. Pouze na pronájmu pozemků vévodství vydělalo za uplynulý rok padesát milionů dolarů, z nichž třicet putovalo k princi Charlesovi a jeho potomkům ke krytí jejich výdajů.
Cornwallské vévodství je tak pro Charlese mnohem lukrativnějším zdrojem příjmů než státní grant, ze kterého minulý rok obdržel jen necelých 2,5 milionu dolarů.
Ze svých celkových příjmů princ z Walesu použil 7,3 milionu dolarů na platy svých 132 osobních zaměstnanců, 6,75 milionu spolkly daně a 4,4 milionu putovalo na charitu, zejména do Charlesovy osobní nadace, která se zaměřuje na pomoc nezaměstnaným mladým lidem.
Velká část princových příjmů připadla také jeho synům. Princ William a princ Harry obdrželi dohromady za uplynulý rok 7,8 milionu dolarů ke krytí svých vlastních nákladů. Jak však Harry zmínil v rozhovoru s Oprah, s tím je v jeho případě konec. V této souvislosti Meghan uvedla, že rozhodnutí opustit královskou rodinu ovlivnil i fakt, že jejich syn Archie údajně neměl získat titul prince a tedy neměl mít nárok na finanční podporu.
Podle historika Harrise je to jasný důkaz, že se Charles snaží omezit počet členů úzkého kruhu rodiny a zamezit tak přílišnému rozmělňování královského majetku. I kdyby však bylo rozhodnutí odříznout Archieho opravdu motivováno čistě obchodními zájmy, Harris tam vidí ještě jeden rozměr. „To rozhodnutí prostě nevypadá dobře. Může být a je interpretováno jako vyloučení člena královské rodiny kvůli jeho rase,“ říká.
S tím souhlasí i analytik Haigh. „To nejhorší, co v rozhovoru s Oprah zaznělo, je obvinění královské rodiny z rasismu. To může mít velký dopad na jejich ekonomické aktivity,“ míní Haigh.
V reakci na inkriminovaný rozhovor královna vydala prohlášení, ve kterém se snažila zmírnit negativní dopad celé aféry. „Nastolená témata, zejména ta týkající se rasy, jsou velmi znepokojivá,“ pronesla Její Výsost v oficiálním prohlášení. „I když se vzpomínky různých lidí mohou lišit, všechny zmíněné problémy jsou brány velmi vážně a budou řešeny v rodinném kruhu. Harry, Meghan a Archie budou vždy milovanými členy rodiny,“ dodala.
Princ William
Prvorozený syn prince Charlese je třetím v pořadí, co se týká nároku na trůn. William sice nemá přímý příjem z otcova vévodství, avšak on a zejména jeho žena Kate mají ohromný marketingový potenciál. Podle Brand Finance jen tento pár přivedl v roce 2017 do britské ekonomiky více než 165 milionů dolarů.
Kate sama dokáže významně zvýšit popularitu a prodej značky pouze tím, že se v ní ukáže na veřejnosti. A to platí o celé jejich rodině. V roce 2015 zaznamenala například oděvní firma G.H. Hurt & Sons sto tisíc nových návštěvníků poté, co se čerstvě narozená princezna Charlotte objevila v britském tisku zabalená v přehozu této značky.
Vévoda a vévodkyně z Cambridge však ze svého vlivného postavení žádné příjmy nemají. William používá ke krytí nákladů své rodiny peníze z cornwallského vévodství. V uplynulém roce princ obdržel téměř osm milionů dolarů, o které se ještě musel rozdělit s Harrym a Meghan.
Princ Harry
Ani jeden z princů nicméně není výhradně závislý na příjmech z vévodství. V den svých pětadvacátých narozenin každý z nich obdržel část majetku po jejich zesnulé matce princezně Dianě.
Právě hlavně díky majetku, který Harry zdědil po Dianě, a jehož výši Forbes odhaduje na deset milionů dolarů, se byl Harry schopen se svou rodinou usadit v Kalifornii poté, co ho jeho královská rodina „doslova finančně odřízla,“ jak se vyjádřil v rozhovoru s Oprah.
Odříznutí od královské rodiny však pro Harryho s Meghan stěží znamená finanční pohromu. Usazeni v Santa Barbaře v sídle za bezmála patnáct milionů dolarů mají Harry a Meghan příjmy zajištěné na několik desetiletí dopředu. Peníze nicméně budou potřebovat, jen nepřetržitá ochranka je vyjde na čtyři miliony ročně.
Mají několik různých zdrojů příjmů. V prosinci pár vydal svůj první podcast na Spotify s názvem Archewell Audio. S hudebním gigantem Spotify v té samé době podepsali tříletý podcastový kontrakt v odhadované hodnotě mezi patnácti a osmnácti miliony dolary.
Kromě toho Harry uzavřel smlouvu s Apple TV+ na sérii o duševním zdraví, kde princ zastává roli výkonného producenta po boku Oprah Winfrey. Aby toho nebylo málo, královský pár navíc v září podepsal pětiletý kontrakt s Netflixem v hodnotě jedné stovky milionů dolarů. Harry a Meghan budou pro Netflix točit dokumenty, dokumentární série, celovečerní filmy, pořady pro děti i zábavné show.
Výběr Oprah Winfrey pro první rozhovor po opuštění královské rodiny byl ostatně mimo jiné také chytrým marketingovým tahem pro obě zúčastněné strany. Když se Meghan během rozhovoru svěřila se svými duševními problémy a sebevražednými myšlenkami během těhotenství, Oprah okamžitě přispěchala se zmínkou o projektu, na kterém pracují s Harrym.
„Nikdo by si neměl ničím takovým procházet,“ prohlásila okamžitě. „S Harrym pracujeme na nové sérii ohledně duševního zdraví pro Apple a slyšíme tam spoustu podobných příběhů.“
Osvobozeni od královské Firmy tak Harry a Meghan s největší pravděpodobností nebudou finančně strádat jako například jejich prastrýc, král Eduard VIII., když se vzdal královské koruny, aby se mohl oženit s rozvedenou Američankou Wallis Simpson.
Jak zmiňuje finanční analytik Haigh: „Pokud rozšíří své aktivity i nad rámec Netflixu a Spotify a zabrousí například do šperkařství či módního průmyslu, Harry a Meghan se mohou stát miliardovou značkou.“