Reed Hastings z Netflixu, Eric Yuan se Zoomem, Albert Bourla z Pfizeru nebo třeba Brynn Putman se svým Mirrorem. Představujeme desítku lídrů a zakladatelů, kteří nám pomohli přečkat první covidový rok.

Rok poté, co 11. března označila Světová zdravotnická organizace epidemii covidu-19 za globální pandemii, žijeme v „novém normálu“. V realitě, kde snad žádný aspekt našeho každodenního života nezůstal nezměněn.

O byznysu v obvyklém slova smyslu lze sotva mluvit. Ale přestože je tento nový svět poznamenán ztrátami a úzkostí, podnítil také obrovskou houževnatost a mimořádné inovace.

Za vlaštovkami naděje hledejme mimo jiné některé špičkové mozky světového byznysu, jejichž vize a cíle, produkty a digitální platformy přetvářejí trhy, formují historii a udržují lidské životy v jejich celistvosti. A to ať už se bavíme o fyzickém či duševním zdraví, práci, nebo třeba stravování. A navíc způsoby, které se nepochybně obtisknou i do budoucnosti.

Forbes přináší portréty osobností, které na sebe v průběhu tohoto mimořádného roku vzaly role lídrů a průkopníků. Toto jsou některé z nich. Osobnosti, které přetvořily svět, když to bylo nejvíce třeba.

Albert Bourla

Ampulka naděje za miliardu

Když za sebou dva měsíce pandemie zanechaly pět milionů nakažených, nebylo pochyb, že se virus šíří exponenciálně a nejlepší nástroj pro zkrocení pandemie představuje vakcína. A tak vyvstala otázka: Jak rychle ji můžeme mít?

Albert Bourla, CEO Pfizeru, který ve společnosti působí už pětadvacet let, byl odhodlán poskytnout odpověď – ve skleněné ampuli. V květnu Bourla Forbesu řekl, že je Pfizer ochoten v roce 2020 na vývoj a výrobu vakcíny pustit miliardu dolarů. A to ještě ani nebylo jasné, zda vůbec může fungovat.

„Rychlost je naprosto klíčová,“ tvrdil. Risk se vyplatil. Pouhých sedm měsíců nato byla vakcína od Pfizeru schválena k nouzovému použití v Británii, následně v Kanadě a Spojených státech.

Stéphane Bancel

Vakcínové závody

Rovněž sedmačtyřicetiletý miliardář a CEO Moderny Stéphane Bancel pracoval na vývoji vakcíny proti covidu-19 rychlostí blesku. „Každý den nás stojí životy. Jsme nanejvýš přesvědčeni, že každý den se počítá,“ vyjádřil se pro Forbes. Vývoj vakcíny je obvykle záležitostí let, někdy dokonce dekád, ale tým Moderny z massachusettského Cambridge přišel s hotovým návrhem vakcíny už 11. ledna 2020.

A na začátku března byla mRNA vakcína od Moderny v rámci první fáze klinických testů aplikována prvnímu člověku. Devět měsíců poté ji Úřad pro kontrolu potravin a léčiv autorizoval pro nouzové použití. Spojené státy tak získaly druhou schválenou vakcínu. 

Eric Yuan

Nová virtuální realita

Když se celý svět schoulil do sebe a život se usadil mezi čtyřmi stěnami na mnohem delší dobu, než se očekávalo, vynořil se Zoom. Hlavní nástroj, který začal udržovat podniky v chodu, žáky ve školách a přátele a rodiny ve spojení formou virtuálních happy hours, oslav narozenin či čtenářských kroužků.

Zoom 1. dubna ohlásil dosažení mety 200 milionů uživatelů za den, čímž dvacetinásobně překonal svůj dosavadní rekord z roku 2019. A jednapadesátiletého zakladatele a CEO Zoomu Eric Yuan to katapultovalo mezi nejbohatší self-made miliardářské nováčky ve Forbesem sestavovaném žebříčku nejbohatších lidí světa.

Vladimir Tenev a Baiju Bhatt

Armáda malých investorů ve zbroji

Pod tíhou pandemie začal divočit akciový trh, což přilákalo miliony investorských zelenáčů. A ti si nainstalovali Robinhood, gamifikovanou aplikaci pro obchodování s akciemi. Spoluzakladatelé aplikace a miliardáři Vlad Tenev (34) a Baiju Bhatt (36) hlásali „demokratizaci finančního světa pro všechny“, ale současně vyvolali kontroverze.

Nejenže bohatli prodejem informací o transakcích jejich uživatelů největším tržním žralokům, ale Robinhood také minulý měsíc omezil obchodování na různé takzvané „meme stocks“.

Apoorva Mehta

Nezbytnosti ke dveřím

Pandemie proměnila Instacart, jeden z hlavních amerických e-shopů s potravinami, z aplikace, která se právě rozjížděla, v něco nepostradatelného a v enormně výdělečný byznys, jehož partneři zahrnují Costco, Wegmans, Eataly, stejně jako nespočet lokálních obchodů.

Čtyřiatřicetiletý Apoorva Mehta, který společnost před devíti lety založil a řídí ji z pozice CEO, řekl Forbesu, že Instacart „zaznamenal růst hodný pěti let během pěti týdnů“, a to právě kvůli koronaviru. Aktuální hodnota Instacartu je 39 miliard dolarů.

Reed Hastings

Jak zabavit svět

info Foto Forbes US

Pandemie zpustošila tradiční zábavní společnosti. Své brány zavřely Disneylandy, ve Warner Bros. museli odkládat očekávané filmové premiéry a kinosály řetězce AMC spolkla tma. Zato Netflix vzkvétal.

Pod vedením šedesátiletého miliardáře Reeda Hastingse, spoluzakladatele i spoluředitele společnosti, přilákal Netflix za první pololetí roku 2020 tolik nových uživatelů jako za celý rok 2019 a do konce roku překonal rekord 204 milionů uživatelů.

Streamovací gigant se pyšní více oscarovými nominacemi než kterékoli hollywoodské studio a jeho tržní kapitalizace je nyní 233,6 miliardy dolarů.

Brynn Putnam

Fitness zrcadlo, které odráží dobu

Zatímco se veřejné posilovny proměnily v ohniska nákazy, segment domácího fitness zaznamenal nebývalý růst svalové hmoty. Brynn Putnam, šestatřicetiletá zakladatelka a CEO společnosti Mirror, dosáhla se svou elegantní fitness platformou za rok 2020 enormního zisku 100 milionů dolarů. Šlape tak na paty jiné interaktivní workoutové platformě, Pelotonu.

„Jsou to pro nás takové Vánoce v dubnu,“ řekla Forbesu šestatřicetiletá vysloužilá baletka s tím, že uživatelé její platformy cvičí v průměru patnáctkrát měsíčně, zatímco před covidem to bylo jen desetkrát. Její produkt vypadá i funguje jako běžné zrcadlo, ale když jej zapnete, objeví se instruktor, který vás provede hodinam jógy i boxu. V červnu Mirror kývl na prodej Lululemonu za 500 milionů dolarů.

Todd McKinnon

Kyberbezpečnostní tsunami

Vzestup práce na home office v důsledku pandemie vyšvihl Todda McKinnona, spoluzakladatele a CEO společnosti Okta, v roce 2020 mezi čerstvé miliardáře. Okta zajišťuje kyberbezpečnostní opatření, mimo jiné pomáhá organizacím s ověřováním identity zaměstnanců a uživatelů skrze vygenerovaný kód poslaný na telefon.

Mezi klienty společnosti naleznete FedEx, MGM, LVMH, Equifax, Western Union a desítky dalších (rovněž třeba i Forbes). „Je to, jako když přichází tsunami,“ komentoval obří příliv nových podniků devětačtyřicetiletý McKinnon.

Cathie Wood

Chytřejší než zástup kritiků

Zakladatelka a CEO Ark Investment Management Cathie Wood v roce 2020 vytřela zrak svým kritikům a mohla si to řádně vychutnat. „Abych řekla pravdu, skoro mě to uklidňuje,“ řekla dříve Forbesu. „Protože to znamená, že máme-li pravdu, čekají nás dost obří odměny.“ A obří také byly.

Vzhledem k tomu, že společnost sázela na Teslu a pandemie urychlila zavádění technologií z pera společností spadajících do jednotlivých fondů Ark ETF (například Square či Zillow), hodnota jejích aktiv se téměř ztrojnásobila na závratných 29 miliard dolarů. „Koronavirus roztočil naše inovační platformy na plné obrátky, protože ty řeší problémy,“ okomentovala to čtyřiašedesátiletá Cathie Wood. „Inovace řeší problémy.“

Sid Sijbrandij

Zvěstovatel home officu

Nucená migrace firem do virtuálních kanceláří přinesla zvýšený tlak na rozvoj cloudu. A to znamenalo boom pro podnikání Sida Sijbrandije, jednačtyřicetiletého spoluzakladatele a CEO společnosti GitLab.

Společnost, která poskytuje softwarová řešení pro vývoj, správu a zabezpečení aplikací (jako jsou Wag, Wish či Ticketmaster), na práci na dálku vsadila už dříve, ještě před pandemií.

S touto filozofií GitLab v roce 2019 dosáhl valuace 2,8 miliardy dolarů a v roce 2020 poskočil na šest miliard. „Očekával jsem, že budeme deset let přesvědčovat svět, že se dá práce na dálku dělat lépe,“ svěřil se Sijbrandij Forbesu. „Ale covid se o to postaral v řádu měsíců.“