Sport přináší velké příběhy a generuje ještě větší peníze. Pro ty, které nebaví šajtle, bekhendy a smeče, ale zajímá je propojení sportu s byznysem, je tady naše rubrika Branky, body, dolary. Dnes třeba o někdejším chudém imigrantovi bez pasu, který vydělává stovky milionů dolarů.
Když akcie rostou/padají jako jeden muž
Fotbalová ikona a nejsledovanější postava Instagramu mění klub. Portugalský kouzelník Cristiano Ronaldo se jako dobrý fotbalový holub vrací do Manchesteru United a tep se zrychluje nejen fanouškům, nýbrž i akcionářům.
„Rudí ďáblové“, jak se manchesterskému klubu říká, totiž náleží mezi profesionální sportovní týmy obchodované na burze. Zpráva o Ronaldově příchodu pak dala akciím desetiprocentní doping – velmi příjemné! Seznam týmů, do nichž můžete investovat, najdete třeba zde, jen je třeba připravit se na to, že jejich hodnota může klesat či stoupat vyloženě v závislosti na jednom muži, jako v tomto případě na Ronaldovi.
Na burze jsou rovněž akcie Juventusu Turín, Ronaldova bývalého klubu. A bude jich brzy mnohem víc, neboť se chystá další emise za téměř 400 milionů eur, více než 11 miliard korun. Juventus tím reaguje na dlouhodobé finanční potíže, u jejichž kořenů je mimo jiné to, že před třemi lety za Ronalda zaplatil více než 100 milionů eur.
Zato Manchester se raduje, nejen kvůli akciím. Ronaldův příchod by mohl mimo jiné obměkčit sponzory ke štědřejšímu chování. List Daily Mail kupříkladu odhadl, že Portugalec jen v tomto směru klubu za rok přinese aspoň 30 milionů liber, tedy přes 900 milionů korun.
Pánové, tohle je neuvěřitelné!
Výše napsanými slovy zhodnotil svoji investici muž, o jehož jméno si málem zlomíte jazyk. Giannis Antetokounmpo je jedním z nejlepších basketbalistů světa, letos se s Milwaukee Bucks stal šampionem NBA a je členem žebříčku Forbesu nejlépe vydělávajících sportovců planety.
Nedávno podepsal pětiletý kontrakt na 228 milionů dolarů – a co ho tak dojalo? Antetokounmpo majetkově vstoupil do baseballového celku Milwaukee Brewers a je prvním takovým individuálním investorem od roku 2005.
„Pro kluka z athénské čtvrti Sepolia, který se tam narodil dvěma imigrantům, je to splněný sen. Nikdy jsem si ani nedokázal představit, že bych se jednou ocitnul v takovéto pozici,“ říká syn nigerijských rodičů, který v dospívání dokonce ani neměl cestovní doklad. Pas země svých předků nikdy nezískal a na ten řecký tehdy čekal.
Díky svému umění s oranžovým míčem se z chudého kluka stal miliardář, nyní spoluvlastník klubu z Major League Baseball. Ať už je to nigerijský, řecký, či americký sen, je skvělý, ne?
Nehrajeme, ale konto tím nezapláče
Naposledy se něco takového stalo v roce 1997: na tenisovém US Open, které se právě koná v New Yorku, chybí kvůli zdravotním komplikacím hvězdné trio Roger Federer, Rafael Nadal, Serena Williams. Jak upozorňují naši američtí kolegové, jde o tři z pěti nejlépe vydělávajících ikon tohoto sportu.
Absence je musí štvát ze sportovního hlediska, finančně ale nezapláčou. Vítěz a vítězka grandslamu dostanou 2,5 milionu dolarů – a Federer, jednička mezi tenisovými boháči, si za poslední rok vydělal přes devadesát milionů. Druhá Naomi Ósaka (ta na US Open hraje) se dostala lehce přes šedesát milionů dolarů, ale devadesát procent peněz vydělala díky sponzorským aktivitám mimo kurty.
Hrající legendy typu Federera, Nadala či Sereny Williams navíc ve smlouvách nemají ani podmínky o minimálním počtu odehraných zápasů.
První musel na další operaci, druhý kvůli bolestem ukončil sezonu a rovněž u americké veteránky je budoucnost nejistá. Tedy ta sportovní. Jejich finanční zítřky jsou nadále zářné.