Sport přináší velké příběhy a generuje ještě větší peníze. Pro ty, které nebaví šajtle, bekhendy a smeče, ale zajímá je propojení sportu s byznysem, je tady naše rubrika Branky, body, dolary. Dnes o fotbalové korupci, nových časech v tenisu či i o investorech, kteří umějí skvěle mířit na koš i na startupy.

Zlodějské peníze se vracejí

Seppe, kamaráde, můžeš mluvit? Fotbalové světové těleso FIFA bylo za dlouhého panování Seppa Blattera antireklamou na transparentnost. Důkazem se stal především velký korupční skandál z roku 2015, ale od té doby ukradené peníze – přesně 201 milionů dolarů, tedy přes čtyři miliardy korun – opsaly kruh a fotbalu se vracejí.

Americké ministerstvo spravedlnosti je totiž z účtů zadržených posílá zpět na konto FIFA. První „splátka“ bude činit přibližně 700 milionů korun.

„Díky zásahu z roku 2015 jsme byli schopni fundamentálních změn, díky nimž už FIFA není toxickou organizací, nýbrž důvěryhodným tělesem,“ tvrdí její současný šéf Gianni Infantino. „A jsme nadšení, že tyto ilegálně vyvedené prostředky se teď vracejí zpět. Vynaložíme je na správné účely.“

Primárně by mělo jít o mládežnický a komunitní fotbal. „Peníze jsou v dobrých rukou,“ ujistil Infantino, že „ivánkovské časy“ skončily.

Šampion si pohorší, poražení polepší

Kdo už má vyděláno, uskromňuje se ve prospěch těch méně majetných. Není to popis socialistické dystopie, nýbrž stavu současného profesionálního tenisu. Na US Open, posledním grandslamu roku, vzrostly celkové prize money na rekordních 57,5 milionu dolarů (1,25 miliardy korun), dělí se však jinak než dříve.

Šampion a šampionka dostanou místo tří milionů dolarů „jen“ 2,5 milionu, poražení v prvním kole si naopak polepší o 23 procent na 75 tisíc dolarů a celková suma pro kvalifikanty činí šest milionů dolarů – o 66 procent více než v roce 2019 (loni se na US Open kvalifikace nehrála).

„Je to výsledek dialogu a tleskáme kolektivnímu vedení tenisu za to, že se rozhodlo tak, aby z toho těžilo co nejvíc hráčů,“ uvedla turnajová ředitelka Stacey Allaster. Vše spustily stížnosti hůře postavených tenistek a tenistů, většinou těch na hraně elitní stovky, kterým covid proškrtal turnajový kalendář.

Právě jich se nejvíc dotklo nucené šetření, které sport prožíval poslední rok a půl. Na newyorském grandslamu, který začíná v pondělí, přijde satisfakce.

Hvězdní investoři nemají dost

Už se z toho skoro stává kolorit. Mistři driblinku, smečí a dokonalých střel na koš se stávají rovněž šampiony ve světě investic. Nejlepším zástupcem NBA je nadále Kevin Durant, dle Forbesu desátý nejlépe vydělávající sportovec světa – v příštím žebříčku bude nejspíš výše, neboť jeho raná investice do aplikace Robinhood se mu zhodnotila o 2500 procent!

V jeho stopách jde třeba vynikající rozehrávač Chris Paul, který aktuálně vložil miliony do startupu Greenfly. Ten funguje jako obří digitální databanka, její služby využívají média i profesionální sportovní soutěže. Greenfly vybral i díky basketbalistovi celkem 8,5 milionu dolarů.

Firmu založil někdejší hvězdný baseballista Shawn Green, Paul skrze jejich aplikace sdílel svoje fotky na sociálních sítích a teď se rozhodl i pro majetkový vstup. „Greenfly miluji kvůli její jednoduchosti,“ nechal se slyšet.

Vzhledem k tomu, že Paul si jen za stávající čtyřletou smlouvu vydělá 120 milionů dolarů a letos investoval už do byznysu se sportovními NFT, by to od něj nemusela být poslední akce. Durantův příklad táhne.

Klimaaréna za miliardu

Kluby NHL z logiky věci nevlastní bezzemkové, ale ten nový je pro Forbes jako dělaný: od podzimní sezony vstoupí do nejlepší hokejové ligy planety Seattle Kraken, mezi jehož vlastníky patří i Jerry Bruckheimer, tycoon mezi hollywoodskými producenty s majetkem přes miliardu dolarů.

„Krakeni“ sídlí v cool, hip a bohatém městě západního pobřeží, proto má být hypermoderní i jejich hala Climate Pledge Arena. Ta se na webu hodnotí jako „nejprogresivnější, nejzodpovědnější a nejudržitelnější na světě“.

Navzdory názvu to ale není nic skromného a antikonzumního, naopak. Nákladná renovace vyjde na více než miliardu dolarů a natáhla se natolik, že Seattle musí odehrát všechny přípravné duely na jiných místech státu Washington. Hotovo má být až v říjnu. Tak snad to bude gól.