Svět zažívá rekordní růst cen zemního plynu. V USA jeho cena dosáhla k září 2021 svého sedmiletého maxima a situace není lepší ani v Evropě. S příchodem zimy a růstem spotřeby navíc mohou ceny fosilního paliva dosáhnout nového maxima.
Jen za poslední rok se kvůli silné globální poptávce ceny této komodity ve Velké Británii zčtyřnásobily. A výhled na další měsíce není s ohledem na předpovědi meteorologů o nic optimističtější.
Trend přitom není špatnou zprávou pouze pro domácnosti a další odběratele. Podle serveru The Guardian hrozí, že se pod tlakem rostoucích cen zhroutí i někteří britští dodavatelé zemního plynu. Podle očekávání by se k normálu měly ceny vrátit až v roce 2023.
„Chladnější než průměrná zima by mohla tlačit úrovně skladování na nebezpečně nízké úrovně, což by v některých zemích zvýšilo riziko cenových skoků nebo nedostatku zemního plynu,“ řekla pro Guardian Kim Fustier, analytička investiční společnosti HSBC. Obzvláště chladná zima by pak ceny mohla vyhnat na nová rekordní maxima.
Podle Fustier je situace ve Velké Británii vzhledem k omezené skladovací kapacitě více nejistá, než v případě zbytku Evropy. Země momentálně disponuje jen takovým množstvím plynu, které by pokrylo čtyři až pět dní zimní poptávky, zatímco ostatní evropské země mají obvykle plyn na několik týdnů.
Vývoj na trhu s plynem už přitom ve Spojeném království dříve zastavil provoz zastavil fabriky na severu Anglie a vykolejil dodavatelský řetězec oxidu uhličitého, který je životně důležitý pro potravinářský, nápojový a masný průmysl.