Wow! Forbes a recepty? Jak jde tohle dohromady, byznysové médium a vaření? Takhle to jde dohromady. Život je bohatý, to je naše hlavní heslo. A víme, že naši čtenáři nejen prací a podnikáním jsou živi. Mimo jiné – a to i díky změněným návykům kvůli covidu – rádi vaří. Takže vedle článků o byznysu, podnikání a inspiraci máme taky články o autech, restauracích či víně – a taky recepty. A to v sekci Forbes Life. Život je bohatý.
Guláš je jídlo, které je jednoduché i složité zároveň. Jednoduché proto, že vám na něj stačí jen několik základních surovin, které seženete v podstatě všude, a nevyžadují nijak sofistikovanou úpravu. Složitý proto, že se dá zkazit hned několika způsoby: od vodnaté omáčky přes gumové maso až po přepálený nebo nedochucený základ. Přitom stačí dodržet několik velice jednoduchých pravidel, a guláš uvaříte tak dobrý, že se mu sebelepší hospodský už jen těžko vyrovná. Na co tedy při vaření myslet?
- Pobrečíte si. Množství cibule se vám bude (hlavně při jejím krájení) zdát nejspíš enormní, ale právě ta omáčce dodá tu správnou chuť a hlavně hustotu, díky které ji už nebude třeba zahušťovat moukou.
- Zapomeňte na libová masa. Nejlepší maso na guláš je bezkonkurenčně hovězí kližka, která po poctivém uvaření parádně změkne, ale pořád zůstane šťavnatá. Navíc obsahuje množství kolagenu, který se pomalým varem rozpouští a omáčku taktéž zahustí. Podobnou službu vám prokáže i hovězí krk či plec.
- Nespěchejte. A to jak u prvotního opékání cibule a masa, které jídlu dodá chuť, tak u samotného vaření. Úplně jednoduše řečeno, čím déle a na co nižší teplotu budete guláš vařit, tím bude lepší. Jestli vlastníte pomalý hrnec, vyexpedujte ho třeba na balkon a guláš uvařte v něm.
- Vydržte. Nejnepříjemnější na vaření guláše je to, že ještě lepší je až druhý den, kterého se ovšem málokdy dočká. Proto si vaření naplánujte ideálně o den dříve a dopřejte guláši možnost se odležet.
Na 5 porcí potřebujete:
- 1 kg cibule
- 50 g (asi 6 lžic) sádla
- 1,2 kg hovězí kližky nebo krku
- 4 velké stroužky česneku
- 1 velký (140 g) rajský protlak
- 2 vrchovaté lžíce sladké papriky
- 1 lžíce pálivé papriky nebo chilli dle chuti
- 1 malá lžička drceného kmínu
- 1 vrchovatá lžička soli
- 0,5 až 1 l vody, vývaru, piva či červeného vína
- 2 lžíce majoránky
- Čerstvě mletý pepř
Postup
- Cibuli pokrájejte nadrobno a na sádle ji asi 10 minut dozlatova restujte. Přidejte na kostky nakrájené maso a za občasného míchání zprudka restujte, dokud se maso neopeče. Nejspíš zkraje pustí vodu, ale vytrvejte a míchejte dále, dokud se tekutina opět neodpaří a maso nezačne zlátnout, může to trvat i 20 minut.
- Vmíchejte nasekaný česnek, protlak, obě papriky (případně i chilli) a kmín a nechte jen pár vteřin rozvonět, aby paprika nezhořkla. Poté ihned zalijte tekutinou a osolte.
- Množství tekutiny záleží na způsobu vaření – v klasickém hrnci dejte klidně litr, v pomalém (viz závěr článku) stačí jen polovina, protože se téměř žádná neodpaří. Tím, že se v ní vaří maso, podle mne stačí voda, ale rozhodně nic nezkazíte ani vývarem. Pro nahořklejší chuť můžete část tekutiny nahradit pivem či pro výraznější aroma červeným vínem.
- Směs přiklopte a na co nejmírnějším ohni vařte doměkka. To může podle typu masa trvat i 3 hodiny, jen čas od času zkontrolujte, jestli není třeba podlít.
- Když je maso perfektně měkké, zkontrolujte hustotu omáčky: kdyby byla moc tekutá, chvíli guláš zprudka bez poklice povařte, aby se šťáva zredukovala. Další možnost je guláš zahustit nastrouhaným chlebem či bramborem (ten je pak ovšem třeba ještě povařit).
- Pak už jen ochutnejte, jestli je jídlo dost slané, a dochuťte poctivou porcí majoránky a čerstvě mletého pepře. Pro pikantnější chuť je možné dát prolisovaný česnek až na závěr. Podávejte s cibulí a knedlíkem nebo čerstvým chlebem.
Guláš v pomalém hrnci: Za mne je nejlepší guláš buď ten vařený na kamnech, nebo v pomalém hrnci. Do toho ho přendejte v kroku 4, tedy až na samotné vaření, a nepodlévejte ho pivem ani vínem – alkohol by se dostatečně neodpařil a byl v jídle příliš výrazný. Pokud vám to ale nedá, zkraje guláš hodně zprudka asi 5 minut povařte, aby se alkohol odpařil. Tekutiny vám bude stačit každopádně jen asi 500 ml, a guláš vařte 10 až 13 hodin na nízký stupeň.