Wow! Forbes a recepty? Jak jde tohle dohromady, businessové médium a vaření? Takhle to jde dohromady. Život je bohatý, to je naše hlavní heslo. A víme, že naši čtenáři nejen prací a podnikáním jsou živi. Mimo jiné – a to i díky změněným návykům kvůli covidu – rádi vaří. Takže, vedle článků o byznysu, podnikání a inspiraci máme taky články o autech, restauracích či víně – a taky recepty. A to v sekci Forbes Life. Život je bohatý.

Sušení masa je v určitých mlsných kruzích takové nové vaření piva či pečení kváskového chlebu. A není divu domácí jerky je skvělý snack k pivu či vínu i odlehčená zásobárna bílkovin na cesty a při sportu. Neobsahuje přitom v podstatě žádné tuky a cukry, je třeba si hlídat jen příjem soli, které obsahuje poměrně dost (v porovnání s kupovanými slanými chuťovkami je ale v podstatě zanedbatelné). Nejlépe se maso suší v sušičce, ale hravě to zvládnete i v klasické troubě.

Potřebujete:

  • 600 g krůtích prsou (dobrý je i hovězí váleček nebo jiné libové hovězí a vepřová panenka či pečeně)
  • 1 lžička soli (případně řeznické soli Praganda)
  • ½ lžičky mletého zázvoru
  • 2 lžíce sójové omáčky
  • 2 lžíce worcesterové omáčky
  • 1 lžíce medu (lze vynechat)
  • 1 lžička sušené cibule
  • 1 lžička sušeného česneku
  • 1 lžička uzené papriky
  • ½ lžičky čerstvě mletého pepře
  • Chilli dle chuti

Postup

  1. Maso očistěte od veškerého tuku a blan. Ať už dáváte krůtí, hovězí či vepřové, na jerky vybírejte vždy libové kousky. Pokrájejte je na menší špalíky, jejichž řez pak bude velikostí kousků, v našem případě to bylo asi 3 x 6 cm. Maso dejte na hodinu zatuhnout do mrazáku, bude se vám mnohem lépe krájet. Ostrým nožem ho pak krájejte na asi 2mm plátky.
  2. Smíchejte všechny suroviny na marinádu (pokud v kombinaci s masem nemáte rádi nasládlé chutě, med vynechejte), přidejte krůtu, rukama pečlivě propracujte a nechte do druhého dne marinovat v lednici.
  3. Jestli vlastníte sušičku na ovoce, určitě použijte tu. Plátky stačí rozložit na mřížku tak, aby se nepřekrývaly, a dát sušit nejprve na 70 °C na 2 hodiny, poté teplotu snížit na 50 °C a dosušit dalších 3 až 5 hodin délka sušení záleží na typu masa, tloušťce plátků a výkonu sušičky. Zjednodušeně řečeno, je lepší sušit déle na nižší teplotu, ale kvůli případnému (byť velice nepravděpodobnému) výskytu mikrobů, maso sušte raději alespoň část na teplotu vyšší.
  4. Že je jerky hotové, poznáte tak, že ho necháte chvilku vychladnout a poté zkusíte ohnout nemělo by být ani ohebné, ani se lámat. V místě zlomu dobře usušené maso pouze popraská. Pokud je ještě gumové, sušte ho dál. Pokud se láme, příště nastavte čas na méně…
  5. Pro sušení masa v troubě plátky nejprve navěste nebo napíchejte na špejle (tím ušetříte dost místa), ty položte na mřížku v troubě tak, aby maso viselo dolů, a sušte na stejné časy a teploty jako v sušičce, pro rychlejší sušení teplotu zvedněte na 80 °C a čas zkraťte na asi 4 hodiny. Na dno trouby dejte plech či alobal, ať ji nezašpiní odkapávající marináda.
  6. Jerky uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě v lednici, kde vydrží asi měsíc. Ještě lepší je ho zavakuovat, to pak bude dobré ještě mnohem déle.

Čím jerky ochutit? Pokud se sušením masa teprve začínáte, doporučuji zkraje použít zmíněnou výraznější marinádu. Časem většinu koření nejspíše odbouráte a zůstanete jen u soli, pepře a případně sójové či worcesterové omáčky, protože tak chuť masa vynikne nejlépe. Skvělé je i asijsky laděné jerky s kořením pěti vůní nebo třeba zázvorem, skořicí a chilli.