Nákupy a prodeje umění. Nová jména, která se vyplatí sledovat. Stará jména, která se vyplatí kupovat. Česká i mezinárodní umělecká scéna zblízka. Forbes Art je pravidelný souhrn, který vám naservíruje to nejzajímavější, co se v umění a na uměleckém trhu děje. Jednou měsíčně. Na jednom místě.
Botticelli 2 v 1. Pouhé čtyři dny zbývají do tradiční lednové dražby Starých mistrů v New Yorku aukční síně Sotheby’s. K hlavním tahákům patří dílo renesančního umělce Sandra Botticelliho Bolestný Kristus. Případný kupec navíc získá dva obrazy v ceně jednoho.
Analýza totiž odhalila, že se pod svrchní vrstvou barev nachází podmalba zobrazující Madonu s dítětem. Napsal o tom deník The Times. Loni padl na stejné aukci Botticelliho aukční rekord, když se jeho Portrét muže s medailonem vydražil za 92,2 milionu dolarů.
Kupce naopak nenašla v lednové aukci římská Villa Aurora, která v interiéru ukrývá nástropní malbu Caravaggia. Majitelka vily jej zkusí najít znovu za tři měsíce, 7. dubna, přičemž vyvolávací cena se sníží o dvacet procent na 320 milionů dolarů.
Pokud na Caravaggia nemáte, možná toužíte vlastnit Banksyho, který dřív visel na zdi Robiemu Williamsovi? Pak si do svého aukčního kalendáře zaneste 2. březen, kdy londýnská Sotheby’s pořádá debutovou večerní aukci „The Now“.
K vrcholům bude patřit dražba tří Banksyho prací za odhadovanou cenu 13,6 milionu dolarů. Britská popová hvězda se svěřila Financial Times, že díla koupila přímo od umělce roky předtím, než trh s Banksyho tvorbou explodoval – naposledy se jeho práce Love is in the Bin loni v říjnu prodala za rekordních 25,4 milionu dolarů.
Pozor na sociální sítě a falešné sběratele. Obojí vystupuje v kauze, kterou aktuálně řeší italská policie. Carlo Alberto Ferri (shoda jmen s českým politikem, který měl nedávno taky problémy kvůli sexuálnímu obtěžování, je zřejmě náhodná) se na Instagramu prezentoval jako sběratel současného umění z Bergama a vytvořil zdání zásadní soukromé sbírky. Galerista Federico Vavassori si ale všiml, že jako svou novou akvizici Ferri sdílí umělce, kterého sám zastupuje.
Snadno tedy ověřil, že se jedná o digitálně upravenou malbu, která vůbec neexistuje. A tak začal rozplétat celou síť falešných účtů sběratelů, jejichž záměrem bylo nafouknout ceny některých začínajících umělců.
V podloubí pražské Městské knihovny se zkraje ledna objevila lampa od Jakuba Nepraše. Nejde o nový městský mobiliář, ale o umělecké dílo zabývající se rovněž fenoménem fake news.
Video-objekt funguje jako detektor varující před zvýšenou aktivitou českých dezinformačních portálů. Vždy, když lampa dostane ze sítě varovný impulz o nové aktivitě manipulativních webů, začne blikat a sníží se viditelnost kolem. Dílo vzniklo díky programu Umění pro město a bude ve veřejném prostoru umístěno celý rok.
V lednu porota zveřejnila seznam laureátů Cenu Jindřicha Chalupeckého, která každoročně upozorňuje na nejnadějnější talenty do 35 let. Získá ji pět mladých umělců. Dříve ocenění dostával vždy jedinec, loni však pořadatelé přestali vybírat vítěze. Tato jména se nejen na Instagramu sledovat vyplatí.
Wellness či fitness v muzeu? Muzeum Van Gogha v Amsterdamu se 19. ledna proměnilo na improvizovaný kosmetický salon, kde si mohli návštěvníci objednat třeba nail art inspirovaný Van Goghovou Hvězdnou nocí.
Akce, do které se zapojilo na sedmdesát holandských muzeí, galerií, ale i divadel či koncertních sálů, chtěla protestovat proti vládním omezením způsobeným covidem. Ta umožňují provoz kosmetických, wellness či fitness služeb, zatímco kulturní stánky zůstávají od prosince zavřeny.
V Česku si můžete mezi uměleckými artefakty zacvičit jógu na aktuální výstavě Národní galerie Buddha zblízka. Přední výstavní instituce tím ovšem nechce vyjádřit protest, ale přilákat návštěvníky na výstavu o buddhistickém umění, kterou připravila s curyšským Museem Rietberg.
Zatímco veřejná muzea úpí, Gagosian, jedna z největších světových prodejních galerií, přidává do svého impéria další základnu. 19. pobočku otevře 14. února ve švýcarském Gstaadu a to – jak jinak – výstavou Damiena Hirsta.
V luxusním horském středisku už funguje galerie Hauser & Wirth, jeden z hlavních Gagosianových konkurentů. Během posledních dvou pandemických let, kdy se zrušila řada uměleckých veletrhů, se megadealeři a aukční domy přesouvají za sběrateli právě do alpských útočišť. Máte-li cestu, stavte se.