Královské věnné město vždy trpělo na svou blízkost Prahy, kam se turisté, gastropodnikatelé, organizátoři větších kulturních akcí a v návaznosti na to i sami Mělničané spíše stahovali. V centru Mělníka prostě bývalo po páté večerní mrtvo.
V poslední dekádě se ovšem středočeské dvacetitisícové město probralo z této letargie a pozvedlo se v mnoha směrech. Dnes nabízí mnoho z kvalitní gastronomie, kulturních akcí i všeobecných turistických příležitostí. Mělník leží ve vinařské oblasti, což je znát i na podnebí. Patří k nejsušším a nejteplejším místům v Česku podobně jako jižní Morava.
Vzhledem k velikosti historického centra to nejdůležitější stačíte proběhnout během jednoho odpoledne, ovšem pokud na Mělníku (autor je rodilý Mělničan a ti prostě „v Mělníku“ nikdy neřeknou) zůstanete přes víkend, nudit se taky rozhodně nebudete.
Obzvláště, pokud na něj vyrazíte třeba už příští víkend, kdy se zde koná vinná noc, první ze série vinařských akcí s možností ochutnat regionální vína vrcholící zářijovým vinobraním.
To nejdůležitější na Mělníku najdete v samém centru kolem jeho náměstí Míru, které proslavil například seriálový Létající Čestmír nebo filmoví Básníci. První kroky turistů ale vedou jen pár stovek metrů odsud na vyhlídku do Polabské nížiny a na horu Říp, ze které ovšem při dobré viditelnosti dohlédnete až na Prahu nebo i Kladno.
Pohled trochu kazí chemička Spolana Neratovice, rafinerie v Kralupech nad Vltavou a elektrárna Mělník, která klame svým názvem, protože se nachází asi dvacet kilometrů od Mělníka.
Zrak turistů ale zprvu hledá blízký soutok, který je spolu se zámkem a kostelem na mnoha propagačních materiálech Mělníka. Nejde ale o pravý přírodní soutok Labe a Vltavy, ten je očím schovaný více proti proudu největší české řeky. Jde o soutok Labe a uměle vybudovaného laterálního kanálu s historickými zdymadly v Hoříně, který v lodní dopravě díky své splavnosti propojuje Prahu s Německem.
Je to i dobrý tip na výlet. Na Mělník se totiž nedostanete jen autobusem, vlakem nebo autem, ale právě i tou lodí a proplouvat budete pod unikátním technickým dílem v podobě historických zdymadel Hořín. Informace pro odjezdy z Prahy naleznete zde.
Půjdete-li z vyhlídky zpět směrem k náměstí, po pravé straně se nachází kostel sv. Petra a Pavla s šedesátimetrovou věží s barokní bání, která je hlavní dominantou celého města. Součástí kostela je i za poplatek přístupná kostnice, kde jsou umístěny ostatky až patnácti tisíců osob, jejichž historie sahá až do třicetileté války, kdy kostnice byla založena.
Hned naproti ní se nachází hlavní brána do druhé historicky významné budovy, do zámku Mělník. Jde o sídlo Jiřího Lobkowicze ze stejnojmenného šlechtického rodu, jemuž patří i samotný Říp. Koneckonců z oken zámecké restaurace má na nejznámější českou horu velkorysý výhled. Letní západy slunce pak potěší každého romantika a kýčaře.
Mělnický zámek nabízí nejen restauraci, kde se často stravují němečtí turisté, kteří připluli na Mělník jednou z výletních lodí, ale také vyhlášenou cukrárnu na samém nádvoří, kde se v posledních letech také odehrávají mnohé kulturní akce a koncerty.
Při takových příležitostech se zde otevírají i impozantní vinné sklepy s obrovskými klenbami, kde v sudech tiše zraje víno do té správné barvy i chuti. Mělnický zámek nabízí i prohlídky, kromě svojí vlastní historie obsahuje i výstavu historických kočárků.
Z nádvoří se na náměstí dostanete zhruba 200 metrů dlouhou Svatováclavskou ulicí. Tady se ale můžete také osvěžit nebo občerstvit. Po levé straně se totiž nachází restaurace U sv. Václava nebo relativně nová pivnice Třiadvacítka.
A pokud byste před U sv. Václava zahnuli doleva do úzké malebné uličky s nízkými domky lemující zadní část mělnického zámku, dojdete na druhý konec vyhlídky, kde je dominantní pseudogotická Vila Karola postavená v romantickém historizujícím stylu anglické gotiky, ve které se dlouhá léta nacházela městská knihovna.
Ale pokračujme na náměstí Míru, které je přirozeným centrem veškerých kulturních akcí včetně každoročního vinobraní a konají se zde i pravidelné víkendové farmářské trhy. Hlavně tady ale tepe noční život Mělníka, který vás samovolně zavede do nočního baru Díra. Ten letos slaví třicet let od svého vzniku a v lecčems vám může připomenout pražský vyhlášený bar Bluelight.
Z gastromapy na mělnickém náměstí určitě stojí za zmínku restaurace Na Hradbách a také beerbar Němý Medvěd, který kromě šesti druhů piv na čepu nabízí i nejlepší burgery široko daleko.
Mimochodem, partička stojící za tímto místem vlastní ještě nedalekou restauraci Dobrý kanec a brzy otevře i zcela nový vícepatrový prostor s pivnicí, hlavně ale s barbecue pochutinami v americkém stylu, který v Česku bude jen těžko hledat konkurenci. Více o nich a jejich plánech si můžete přečíst zde.
Na rohu náměstí je informační centrum a nedaleko něj historická Pražská brána, která je domovem Galerie ve věži. V útulném vícepatrovém prostoru je zároveň i kavárna, kde vás zaujme způsob obsluhy – objednávka k vám doputuje pomocí manuálního výtahu na kladce.
Až doplníte energii, zkuste mělnické podzemí. Mělník je totiž hlavně kopec protkaný mnoha spletitými chodbami ještě z dob středověku, které sloužily nejen jako sklady potravin, ale v těžkých časech také jako úkryty pro obyvatele. Některé z nich přitom vedou jakožto únikový východ až daleko na vinice pod vyhlídku.
Chodby vás zavedou i ke studni, která byla dlouho hlavním zdrojem vody. Je hluboká podobně, jako je výška věže kostela a vyniká svou šířkou 4,5 metru.
Pokud jste vášniví turisté a troufnete si na delší procházku, doporučuji okruh z Mělníka na zdymadla Hořín a zpět, při které se můžete z druhé strany Labe kochat pohledem na mělnické vinice a kostel tyčící se vysoko nad horizontem. Koneckonců je to oblíbený spot fotografů, kteří právě odsud každým rokem během vinobraní zachycují impozantní ohňostroj nad městem.
Tato okružní trasa, která vede z náměstí Míru Legerovou ulicí, poté cestičkou familiárně nazývaný „dejchák“ (proč je tomu tak, to zjistíte až při cestě zpět) na starý most a za ním parkem kolem zámku v Hoříně až na zdymadla a podél řeky pak zpět, zabere volnou chůzí asi 1,5 hodiny.
Je vhodná i pro karavanisty, jelikož přímo u starého mostu na náplavce naproti vinařství Bettiny Lobkowiczové vznikl plac pro karavanová stání s pěší dostupností deset minut do centra. A právě odtud vyplouvají i výletní lodě.
Místní radní jeden čas dokonce uvažovali o tom, že zde postaví lanovku do centra města, která by bajpasovala zmiňovaný „dejchák“. Plány ale vzbudily jen rozruch mezi místními a jsou dávnou minulostí.
Nebo zvolte kratší procházku parkem na Polabí, která vede z vyhlídky dolů podél řeky a dovede vás klidnou dvacetiminutovou procházkou ke Střední zahradnické škole Mělník, kde se nejen učí budoucí zahradníci, sadaři a vinaři, ale vznikají zde i lahodná vína.
Suma sumárum, Mělník je malebné historické město, které bylo dlouho přehlížené a popravdě to bylo i trochu právem z toho důvodu, že kvalitních služeb i větších akcí tu bylo pomálu. Ta doba je ale pryč a dnes už stojí i za více, než je jen jednodenní výlet.
Navíc nedaleko je Kokořínsko, kam se z Mělníka dostanete i na kole či místní lokálkou, a to také nabízí plno turistických i gastronomických zážitků. Ale o něm zas někdy příště.
Kam na jídlo
Kam na pivo (a jídlo)
Kam na kafe
Kam na víno
Akce v roce 2022