Pondělní lekce číslo jedna je jasná, Musk vždycky dostane, co si usmyslí, i kdyby si na to musel půjčit. Kryptokomunita, která patří tradičně k nejaktivnějším a nejkoncentrovanějším skupinám na Twitteru, řeší, co přinese změna jim.
K excentrickému obchodu excentrického miliardáře se přímo na Twitteru vyjadřuje kdekdo. Svoji kryptickou gratulaci nakonec připojila i hvězda Sázky na Nejistotu, investor Michael Burry, který obecně příliš netweetuje, a když už, tak tweety vzápětí zase maže – což se stalo i tentokrát, ale internet samozřejmě nezapomíná.
Z krypto antagonistů si pak neopomněl do Muska rýpnout populární ekonom a obchodník Peter Schiff. Nás ale teď bude přece jenom primárně zajímat samotná kryptokomunita. Když už pro nic jiného, tak z důvodu, že je Elon Musk s jeho dnes již 84 miliony followerů chtě nechtě její nedílnou součástí.
Přestože zatím zdánlivě převažuje pozitivní sentiment, o nějaké názorové jednotě o akvizici akciové společnosti za 44 miliard nemůže být úplně řeč.
Začít můžeme třeba již smazaným vyjádřením Jacksona Palmera, spoluautora Muskem oblíbené kryptoměny Dogecoin. Ten označil Muskovu akvizici Twitteru za nepřátelské převzetí a neetický krok, který jde proti myšlence svobody. Znamená smazání příspěvku přehodnocení názoru, nebo potvrzení jeho teze? To si zatím můžeme jen domýšlet.
Další prominentní uživatelé z kryptoměnové komunity zatím krok spíše vítají a spoléhají na to, že Musk dodrží to, co sliboval ohledně svobody projevu. Akvizici posvětil například prominentní bitcoiner a zakladatel Twitteru Jack Dorsey.
Michael Saylor, ředitel společnosti MicroStrategy, například odpověděl přímo na Muskův tweet, a to odkazem na první dodatek americké ústavy, čímž naznačil, že akvizici zatím vítá.
Šéf Blockstreamu Adam Back neopomněl upozornit na nedávné stínové zablokování svého profilu a zmínit, že věří, že by s Muskem mohla tato kontroverzní praktika zmizet. Stínové blokování spočívá v situaci, kdy z pohledu uživatele zůstává vše zdánlivě normální, ale ostatní uživatelé nevidí jeho tweety a reakce. Používá se například při příliš častém tweetování a followingu.
Bitcoinový popularizátor a permanentní bitcoinový býk Anthony Pompliano na jedné straně Muskovi pogratuloval, na druhé si ve svém streamu neodpustil víceznačný postřeh:
Salvadorský prezident Nayib Bukele se vedle gratulace k akvizici vyjádřil retweetem. „Miliony uživatelů jsou dnes rozrušené. Ne proto, že by měli strach, že budou zablokováni nebo cenzorováni, ale proto, že lidé, kteří s nimi nesouhlasí, již možná blokováni a cenzurováni nebudou,“ říká se v něm.
Vitalik Buterin se k završení akvizice již nevyjádřil, jeho prohlášení z doby, kdy se o ní začalo jednat, je ale více než výmluvné. „Nebráním tomu, aby Elon provozoval Twitter, rozhodně ne vůči současnému stavu, ale nesouhlasím se zobecněným entuziasmem vůči tomu, když bohatí lidé nepřátelsky přebírají sociální sítě,“ prohlásil již 16. dubna.
Jaké změny ale můžeme doopravdy od Muskova vedení očekávat? Musk opakovaně prohlásil, že mu o výdělečnost společnosti tolik nejde a klíčová je pro něj právě svoboda projevu. V oficiální tiskové zprávě pak zmiňuje vylepšení platformy několika novými funkcemi, likvidací spamovacích botů, otevřením zdrojového kódu twitterových algoritmů – kvůli větší důvěryhodnosti a autentifikaci všech lidských uživatelů.
Otevření zdrojových kódů je nepochybně chvályhodný a celkem odvážný krok, protože právě algoritmy tvoří jádro know-how této sociální platformy, pro krypto komunitu bude nicméně zajímavější sledovat, jak se Musk vypořádá s fenoménem automatických účtů – spamovacích botů a botů, snažících se z uživatelů vylákat jejich kryptoměny skrze krypto phishing a jiné krypto podvody.
Těmi je totiž od roku 2017 Twitter doslova zaplaven a současnému provozovateli se s tím nic moc udělat navzdory deklarované snaze nepodařilo. Ty ostatně nejsou neznámou ani samotnému Muskovi, roboti nabízející pochybné krypto airdropy a další podvody se za něj totiž vydávají každou chvíli.
To, že jejich počet navíc neustále narůstá, nejspíš znamená, že jsou úspěšné a mají na své oběti reálný ekonomický dopad. Musk tak bude pod tlakem, aby situaci konečně vyřešil.
Druhá velká otázka zní, jak půjdou Muskova prohlášení o svobodě projevu dohromady se současnou institucí moderátorů diskuse. Tu v minulosti ostatně opakovaně kritizoval i sám Musk a obdobný názor dlouhodobě sdílí řada prominentních tváří twitterové kryptoměnové komunity.
Nyní má konečně možnost s tím něco udělat, ani Musk si ale nejspíš netroufne celý současný moderátorský institut hodit za hlavu a udělat ze sociální sítě zcela anarchistickou autonomní zónu. Jak se s tím vypořádá? Na to si budeme muset počkat.