Rychlá auta, drahá auta, burácející auta, ale i nastupující elektromobily. Vedle toho obří automobilový byznys nebo design, který se líbí (a někdy taky ne). A hlavně novinky, ve kterých budeme dřív nebo později jezdit.
Forbes FastWheels je pravidelný souhrn, díky kterému budete mít jasno o tom nejzajímavějším, co se ve světě benzinu, nafty i elektřiny událo. Startujeme!
První Centodieci je už doma
Vznikne jich jen deset. A jak už to bývá, všechny už jsou nějaký ten pátek prodané. Vlastně se prodaly hned, jak automobilka Bugatti model Centodieci před třemi lety ukázala světu. Že v přepočtu na koruny vyjde na čtvrt miliardy? No a?
Ta čtvrtmiliarda totiž nejsou utracené peníze. Vzhledem k tomu, že cena každého z deseti hypersportů už jen poroste, je to zatraceně dobrá investice. A když vám v garáži stojí něco, co má pod kapotou osmiválec, výkon 1600 koní, z 0 na 100 to zrychlí za 2,4 sekundy, a když na to přijde, dá se s tím jet rychlostí 380 km/h, je to i čistá radost.
Tohle auto, jehož název v překladu znamená „sto deset“, vzniklo jako pocta supersportu EB110 z devadesátých let, který po letech temna pomohl nastartovat novodobou éru původně italské značky. Mimochodem, za EB110 se nikdy neplatilo víc než teď. V posledních třech aukcích se cena pohybovala kolem dvou milionů dolarů.
První majitel Centodieci právě jedno takové devadesátkové Bugatti EB110 má. Je v modré „bugatti barvě“, a proto si do stejného laku nechal obléknout i nejnovější přírůstek. Jen taková zajímavost: ruční čalounění interiéru Centodieci trvá šestnáct týdnů a jeden celý den se věnuje kontrole sedaček. Všem. Dvěma…
Tak trochu jiná Škoda Fabia
Přijde vám tříválcový motor s 95 koňmi ve Škodě Fabia málo? Není se co divit, ale pořád je tu možnost, jak tohle auto pojmout o něco zábavněji. Jen to chce nevybírat z běžného ceníku a přímo v automobilce si objednat verzi RS Rally2, která má těch koní 289.
To vybírání bude vůbec zábavnější než obvykle. Místo potahu sedadel se můžete těšit z ochranné klece, bočních oken z polykarbonátu, která se dají snadno odstranit, protipožárního hasicího systému, sportovních sedadel se šestibodovými pásy, pětistupňové sekvenční převodovky nebo pohonu všech kol…
Má to jen jednu nevýhodu. S touhle fabií si na silnici moc nezajezdíte. Je totiž určena jen na rallyové závody. A taky vyjde na docela dost peněz. Základ je za 5,2 milionu, ale konečná to není. Třeba když si na závody budete pravidelně zvát ještě podpůrný kamion od Škodovky, pár set tisíc je dobré v záloze ještě mít.
Pagani nebude stát v koutě
Jestliže se v Bugatti rozhodli nabídnout exkluzivní auto jen pro desítku zákazníků, italská automobilka Pagani byla ještě drsnější. Její divize Grandi Complicazioni na základě individuálního přání zákazníka totiž postavila sedmikusovou sérii stroje, který dostal název Codalunga.
Codalunga? Co? Proč? Nápověda: v angličtině Long Tail. Už se chytáte? Designéři se totiž inspirovali dlouhými zadokolkami s „dlouhými ocasy“ ze šedesátých let, které závodily na okruhu v Le Mans.
„Jako výchozí bod jsme se rozhodli použít jednoduchý styl našeho modelu Huayra Coupé. Huayru Codalunga jsme pak udělali delší a hladší, jako by ji hladil a tvaroval vítr. Linie, které jsme navrhli, jsou oproti kupé ještě elegantnější,” okomentoval podobu auta zakladatel a šéf automobilky Horacio Pagani.
Líbí se? Nám taky, ale stejná story jako u Bugatti. Na nákup už je zase pozdě. A je jedno, jestli máte 210 milionů korun, které byly potřeba. Všech sedm ani ne 1300 kilogramů těžkých aut s 851 koňmi už má své majitele.
Ferrari nebude řídit počítač!
Do italského Maranella se nedávno sjela skupina odborníků na umělou inteligenci, které tam pozvala domácí automobilka Ferrari. Měli jejímu vedení vysvětlit, proč by i supersportovní automobilka měla vzít na milost autonomní řízení.
Šéf automobilky Vigna si ale připravil něco, s čím až tak nepočítali. Po prezentaci je totiž nechal odvézt na závodní okruh Fiorano, kde firma testuje svá auta. „Svezli se s naším testovacím jezdcem, a když z ferrari vystoupili, řekli mi: O. k., Benedetto, naše prezentace je k ničemu,” sdělinl novinářům Vigna. A bylo hotovo.
Vigna k tomu zároveň dodal, že Ferrari bude ve svých vozech i dál používat technologii asistence řidiče, ale nikdy nenasadí funkce pátého stupně automatizace, kdy auta mohou fungovat bez zásahu člověka. „Žádný zákazník nebude utrácet peníze za počítač v autě, aby si užil jízdu,“ uvedl nekompromisně Vigna.
Autonomní řízení v autech od Ferrari sice nebude, ale elektromotory ano. Spousta elektromotorů. Benedetto Vigna totiž akcionářům sdělil, že elektrické a hybridní modely budou do roku 2030 představovat osmdesát procent všech prodaných aut se vzpínajícím se koněm ve znaku. První elektromobil od Ferrari na silnice vyjede v roce 2025.
Nejsou auta, není byznys
To je jedno supersportovní auto za miliony za druhým, až se skoro zdá, že problémy automobilového průmyslu jsou už za námi. Jenže je to jinak. Jen je potřeba se podívat o páter níž. Tam se totiž tolik neutrácí. Naopak, prodej nových aut v Evropské unii klesá už deset měsíců po sobě. V květnu byl meziroční sešup o 11,2 procenta, což v praxi znamená necelých 800 tisíc prodaných vozů.
Výjimkou samozřejmě není ani Česko, které je na tom dokonce hůř než průměr. Podle zprávy Evropského sdružení výrobců automobilů byl u nás květnový pokles šestnáctiprocentní. Nejhůř jsou na tom Bulhaři, kde je počet prodaných aut nižší dokonce o třetinu.
Čím to? Vliv mají zčásti rostoucí ceny nových aut, ale ten hlavní problém je jinde. Nová auta prostě nejsou. Když si dnes totiž půjdete objednat například novou Škodu Octavia, je dost pravděpodobné, že se do ní posadíte až v roce 2024.
Právě Škodě Auto se v květnu prodej v zemích Evropské unie meziročně propadl o 31,1 procenta na 36 643 vozů. Podíl české značky na unijním trhu se tak snížil na 4,6 procenta z šesti procent před rokem.
Kdo naopak roste, jsou asijské automobilky, zejména jihokorejská Hyundai a japonská Toyota. Vyšší prodeje hlásí i Dacia, která je pod křídly Renaultu.