Ani Goldmani už nejspíš nezachrání miliardovou kryptoplatformu Celsius. Ta si od lidí půjčovala na vysoký úrok kryptoměny a následně je využívala k cenovým arbitrážím. Firma má za sebou první den v režimu řízeného bankrotu, který na sebe sama uvalila podle kapitoly jedenáct amerického zákona o úpadku. Co bankrotu předcházelo – a co to znamená pro uživatele?
Firma má za sebou první den v režimu řízeného bankrotu, který na sebe sama uvalila podle kapitoly jedenáct amerického zákona o úpadku. Co bankrotu předcházelo – a co to znamená pro uživatele?
Kolem insolvence Celsia dlouho panovala válečná mlha, za kterou by se nemusel stydět ani reálný vojenský konflikt. Když ale firma minulý týden oznámila, že podala žádost o ochranu u úpadkového soudu pro jižní okres New Yorku, začalo se nad bojištěm pomalu vyjasňovat. Přestože celé panorama zatím zůstává zakryté, začínají vystupovat některá zajímavá fakta.
Firma už v bankrotu například získala od soudu povolení utratit 3,7 milionu dolarů na výstavbu bitcoinové těžební farmy a dalších 1,5 milionu za její vybavení a importní náklady – těžba bitcoinu je prý klíčem k úspěšné restrukturalizaci. Bankrot podle kapitoly jedenáct přitom umožňuje firmám pokračovat v činnosti za předpokladu, že restrukturalizace umožní splácení dlužníkům.
Ještě v den, kdy Celsius oznámil podání žádosti o ochranu před věřiteli, firma zároveň splatila poslední část svého kryptoměnového dluhu u decentralizovaných finančních protokolů Aave, MakerDAO a Compound.
Po zaplacení závazku za 800 milionů dolarů by mohl Celsius teoreticky končit s kladnou bilancí, ale realita je jiná. Společnosti zbylo 167 milionů v hotovosti, což by jí mělo umožnit chod v současném restrukturalizačním režimu – jenže v účetních knihách zůstalo manko za 1,19 miliardy dolarů.
Jak se Celsius do současné situace dostal? Jeho model podnikání spočíval v tom, že si klienti na platformě uložili kryptoměny podobně jako v bance, čímž jim vznikl nárok na úročení vkladů. Úroky firma vyplácela opět v kryptu – buď přímo v kryptoměně, kterou uživatel vložil, nebo nativních tokenech CEL, nabízejících výhodnější úrok.
S půjčenými prostředky se Celsius pokoušel vydělávat, což se mu během býčího trhu nejprve dařilo. Platforma například nabízela kryptoaktiva k zapůjčení obchodníkům a dalším uživatelům prostřednictvím různých DeFi služeb za vyšší úrokovou sazbu, prováděla arbitráže a staking a celkově se dost otáčela, aby uspokojila své klienty a ještě něco zbylo.
Společnost touto formou nabízela úročení několika vybraných kryptoměn a stablecoinů a vyplácení probíhalo jednou týdně. Model však začal za současné situace na trhu drhnout.
12. června oznámil Celsius dočasné pozastavení výběrů, transferů a swapů na platformě kvůli „extrémním podmínkám na trhu“ a problémům s likviditou. Pak už šlo všechno celkem rychle.
Model byl riskantní od svého počátku, ale zisk bez rizika prakticky neexistuje. Pro nás by měl být varovný hlavně způsob, který Celsius používal k vyplácení bohatých sedmnáctiprocentních úroků.
Zapůjčené kryptoměny využíval k poskytování likvidity v DeFi službách a hedge fondům i k nejrůznějším arbitrážím. S příchodem medvědího trhu najednou nebylo kde brát, což Celsius nutilo vstupovat do čím dál většího rizika.
Jedním z míst, kde se pokoušel vyškrábnout kapitál na vysoké úročení, byl i nechvalně proslulý lending protokol Anchor, který tvořil spojené nádoby se stablecoinem UST a Lunou. Anchor nabízel přímo zázračné úročení, ale měl zásadní chyták – šlo o Ponziho schéma.
Právě platforma Celsius měla být jedním z těch, kdo nechtěně přispěli k urychlenému zhroucení výše uvedeného schématu. Nešlo přitom o jediný rizikový podnik, ve kterém Celsius „visel“. Hlavním problémem Celsia byl možná až příliš rychlý úspěch, který jeho managementu a obchodníkům stoupl do hlavy.
Společnosti z New Jersey se během pětileté existence podařilo dostat k majetku za miliardy dolarů. Přesněji měla mít k letošnímu červnu před zmrazením výběrů pod svou správou necelých dvanáct miliard dolarů a obsluhovala 1,7 milionu uživatelů.
O to podivnější je fakt, že firma v dubnu 2020 úspěšně zažádala o státní zvýhodněnou pandemickou půjčku, takzvaný Paycheck Protection Program. V jeho rámci obdržela od federální vlády 281 502 dolarů na udržení plné zaměstnanosti. Měla finanční potíže již tehdy?
Kryptoměnové firmy na sebe v USA neuvalují bankrot každý den, ale Celsius je shodou okolností již druhou takovou za posledních čtrnáct dní. Teď visí největší otazník nad právy klientů, kteří si u platformy otevřeli účet – budou moci během řízeného bankrotu získat zpátky alespoň část svých kryptoměn?
Zatím je jisté, že Celsius představuje v americkém soudnictví zajímavý precedens. Podle toho, na čí stranu se soud přikloní, nejspíš budou posuzovány další podobné „kryptokauzy“ v budoucnu. Příští soudní slyšení je plánováno na srpen.