Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států (SEC) je známá odmítavým postojem ke spotovým bitcoinovým ETF: neschválila zatím jediný. Zato ale schválila řadu navázaných na regulované bitcoinové derivátové trhy.
Je to trochu ironické a pro někoho možná k vzteku. V čem přesně ironie spočívá? Komise odolává pokušení v podobě schválení prvního spotového bitcoinového burzovně obchodovaného fondu již přibližně dekádu. Po celou dobu přitom argumentuje, že nemůže dát zelenou spotovým ETF ze strachu z manipulace podkladového trhu a expozici investorů zvýšenému riziku
SEC vidí problém ve skutečnosti, že spotový krypto trh není na rozdíl od futures na regulovaných burzách svázaný standardy proti podvodům. „Na spotovém trhu s bitcoiny neexistuje adekvátní systém dohledu srovnatelný s obchodováním na registrované burze,“ připomněl nedávno zástupce krypto odboru SEC David Hirsch.
Pákové obchodování bitcoinových futures ale Komise jako problém nevnímá. Nově schválila burzovně obchodovaný fond navázaný na obchodování s bitcoinovými futures kontrakty. Jmenuje se 2x Bitcoin Strategy ETF a společnost Volatility Shares skrze něj umožní riskovat hned dvakrát.
Jako podklad poslouží regulované bitcoinové futures obchodované na Chicago Mercantile Exchange (CME), kde se dnes odehrává většina světových derivátových obchodů. Fond pod tickerem BITX chce dosahovat investičních výsledků, odpovídajících dvojnásobku denního nadměrného výnosu indexu S&P CME Bitcoin Futures Daily Roll.
„Dáváme obchodníkům s kryptoměnami se sídlem v USA pohodlný a likvidní přístup k expozici vůči bitcoinu s pákovým efektem prostřednictvím tradičního makléřského účtu, čímž se eliminuje potřeba účtu na krypto burze v době právní nejistoty pro podobné platformy,“ nechal se slyšet mluvčí Volatility Shares.
První ETF na bitcoinové futures schválil SEC v říjnu 2021 společnosti ProShares. Fond zaznamenal rychlý start a než se nadál, spravoval miliardu dolarů, což je i úroveň, na které se zhruba drží i dnes.
Od té doby dostalo zelenou více podobných produktů, ale nikdy takový, který by umožňoval využití pákového efektu. Žádost o schválení pákového bitcoinového futures ETF podala například už před dvěma lety venture kapitálová firma Valkyrie Funds, ale později ji na základě doporučení SEC sama stáhla.