Forbes RealDeal je souhrn, který vám poslední den v měsíci servíruje to nejzajímavější, co se v uplynulých čtyřech týdnech událo na českém realitním a stavebním trhu. Vše, co byste z oblasti nemovitostí měli vědět. Na jednom místě.
Trh se začíná zalévat sluncem. Tak komentoval developer a majitel investiční skupiny Trigema Marcel Soural srpnová čísla z pražského bytového trhu, který se podle výsledků za druhé čtvrtletí roku odrazil ode dna.
Jestli je realita skutečně tak „sluníčková“, poznáme asi až v následujících měsících. My vám nicméně s ubývajícími slunečnými dny přinášíme souhrn toho, co se událo na poli nemovitostí během osmého měsíce roku.
Lepší vyhlídky. Jak už jsme zmínili, developeři v Praze ve druhém čtvrtletí roku prodali tisícovku bytů, tedy mezikvartálně o padesát čtyři procent více. Právě k tomu směřovala slova Marcela Sourala o trhu zalitém sluncem. Co se stalo? Opadl šok z inflace a zdražování a lidé naopak přijali výši hypotečních úvěrů jako něco, na co je třeba si zvyknout. Poptávka tak podle všeho posiluje.
Hypotéky zpátky ve hře? Postupného návratu poptávky se týká i pohyb na trhu hypoték. Banky a stavební spořitelny poskytly v červenci hypoteční úvěry za 11,4 miliardy. To je oproti červnu sice pokles, ale ten je v období letních prázdnin už tradiční. V meziročním srovnání je naopak možné sledovat, že zájem o půjčky mírně roste. Důvodem může být i to, že sazby hypoték i bez zásahů ČNB polehoučku klesají.
Vrchní plánovač. Štvanická lávka propojující Karlín s Holešovicemi se otevřela sice už na konci července, v srpnu se ale o ní pro Forbes v rozhovoru rozpovídal ředitel pražského Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč. A nejen o ní, ale i o tom, proč v Praze podobných architektonicky zajímavých projektů vzniká minimum.
Trigea na nákupech. Nemovitostní fond Trigea z finanční skupiny Partners nakupoval nejprve v Polsku a na začátku srpna pak přišla zpráva o tom, že se pustil do velké akvizice i v Česku. Za více než šest miliard korun by měl fond Trigea koupit pražské obchodní centrum Arkády Pankrác a posílit tak své portfolio komerčních nemovitostí. Mezi ně patří například kancelářské budovy Louvre v Praze 5 nebo Explora Business Centre u stanice metra Nové Butovice.
Polské tažení. A ještě jeden tuzemský realitní fond na nákupech. Fond Investika postupně posiluje zahraniční investice, které v současné době tvoří už více než šedesát procent jeho portfolia. A zaměřil se při tom především na Polsko. Po nákupu rozsáhlých komerčních prostor v Katovicích teď fond investoval do administrativní budovy Royal Trakt Offices na prestižní adrese v diplomatické čtvrti Varšavy.
Organická Ostrava. Nejen v Praze se investují velké peníze do nemovitostí. Česká developerská společnost Contera dokončuje za 1,5 miliardy kancelářskou budovu Organica od architektonického studia Schindler Seko architekti. Je našlapaná technologiemi a má udělat ze čtvrti Nová Karolina byznysové centrum Ostravy.
Organica, Foto: Contera
Organica, Foto: Contera
Organica, Foto: Contera
Organica, Foto: Contera
Crestyl staví v Radlicích. Developerská společnost Crestyl, za kterou stojí Omar Koleilat, má teď plné ruce práce s rekonstrukcí a dostavbou paláce Savarin v centru Prahy. Buduje ale i rezidence. V pražských Radlicích zahajuje výstavbu 185 bytů za 1,5 miliardy v projektu Semerínka. Jak Omar Koleilat popsal před časem Forbesu, Crestyl chce být připraven na vzestup poptávky a mít v zásobě dostatek projektů.