Hlíva je zdravá houba známá svými blahodárnými účinky na imunitní systém. S příchodem podzimu se tak do jídelníčku velice hodí. Je celoročně (i cenově) dostupná a vychutnáte si ji v mnoha zajímavých receptech. Kromě hlívové dršťkovky výborně chutná například v thajské kokosové polévce Tom Kha nebo v kombinaci s pita chlebem a tzatziki na způsob vege kebabu.
Díky pozitivním účinkům na zdraví, jemné chuti i příjemnému houbovému aroma se těší hlíva velké oblibě. Polévku z ní navíc uvaříte během chvíle a na rozdíl od klasické dršťkovky bývá pro mnohé strávníky přijatelnější. Ačkoli svou pevnější a vrzající konzistencí i vzhledem dokáže klasické dršťky dokonale napodobit.
Vegetariánská dršťková polévka z hlívy ústřičné
Na 4 porce potřebujete:
- 5 lžic rostlinného oleje
- 1 větší cibule
- 2 stroužky česneku
- 300 g hlívy ústřičné
- Sůl & pepř
- 1 lžička drceného kmínu
- 1 lžíce sladké mleté papriky
- 1 lžička uzené papriky
- ½ lžičky mletého chilli
- 2 až 3 lžíce hladké mouky
- 1 l zeleninového vývaru
- 2 lžičky sušené majoránky
- Chléb k podávání
- Čerstvá majoránka na ozdobu
Postup
- V hrnci rozehřejte olej a osmahněte na něm nadrobno nakrájenou cibuli, dokud nezesklovatí. Vmíchejte prolisovaný česnek a nechte jej rozvonět.
- Pak přidejte v rukách natrhanou nebo podélně nakrájenou hlívu tak, aby měla tvar podobný klasickým dršťkám. Využijte klobouky i nohy hlívy.
- Hlívu ochuťte solí, pepřem a kmínem a asi pět minut restujte. Jakmile hlíva pustí trochu vody, zasypejte ji sladkou i uzenou paprikou. Podle chuti přidejte rovněž mleté chilli.
- Jen krátce orestujte, aby paprika nezhořkla, a následně zarestujte mouku. Začněte po menších částech přilívat vývar a průběžně míchejte.
- Přilijte zbytek vývaru a polévku 15 až 20 minut na mírném plameni povařte. Ke konci přidejte mezi prsty promnutou majoránku. Podávejte s kouskem chleba a ozdobené čerstvou majoránkou.
Tip
- Při nesnášenlivosti lepku použijte k zahuštění jemnou bezlepkovou mouku, třeba čirokovou s neutrální chutí.