Milovníci whisky by měli zpozornět: aktuálně mají šanci získat pár opravdu unikátních lahví, které jsou na prodej v rámci historicky největší dražby soukromé sbírky whisky.
Řeč je o takzvané „Perfektní kolekci“, která zahrnuje úctyhodných 3900 lahví a kterou dal dohromady soukromý sběratel z Colorada Richard Gooding, někdejší magnát z nealko impéria PepsiCo.
Sbírka jedinečných lahví bude dražena zkraje příštího roku v internetové aukci na webu Whisky Auctioneer, a to nadvakrát.
Celá kolekce má podle odhadů hodnotu 10,5 milionu dolarů.
Pokud ale přihlédneme k tomu, za kolik se v nedávné minulosti vydražily jiné
unikátní sbírky whisky, můžeme už teď bez obav říct, že se ve výsledku prodá za
mnohem víc než jen za 10,5 milionu.
O jak unikátní sbírku jde, prozradil zakladatel webu Whisky Auctioneer Ian McClune: „Tenhle archiv značkových whisky je plný opravdu jedinečných lahví, jejichž původ a kvalita byly velmi pečlivě, až pedantsky zkoumány. Mezi všemi zhruba 3900 lahvemi najdete kupříkladu jedinečnou kolekci značky Macallan, vůbec největší, jaká kdy šla do dražby – v čele se dvěma unikáty, kterými jsou lahve 1926 Valerio Adami a 1926 Fine & Rare 60 Year Old“.
Jen na okraj, poslední dvě zmiňované lahve patří k nejdražším na světě. Obě zrály v týchž proslulých sudech po sherry, kterým se mezi znalci dodnes s úctou přezdívá „Svatý grál“.
V Goodingově sbírce je ale takových drahokamů mnohem víc. Názorně to ilustruje přiložené video, natočené a sestříhané experty Whisky Auctioneer, v němž jsou detailní záběry z archivu prokládány úchvatnými sceneriemi ze Skotské vysočiny a zasvěcenými komentáři vyhlášených znalců whisky.
Ti potvrzují původ a pravost lahví (černý trh s podvrhy slavných značek a ročníků aktuálně jen kvete) a současně vysvětlují, jak celá kolekce vznikala – jak její majitel whisky vybíral a jak se na tom všem podepsala jeho celoživotní slabost pro Skotsko.
Z dalších unikátů Goodingovy sbírky stojí za zmínku například
lahve značek Springbank nebo Bowmore, které jsou velmi ceněné mezi sběrateli
(mimochodem, právě Bowmore byla Goodingova nejoblíbenější whisky). Najdete tu i
řadu lahví z dnes už neexistujících palíren, pár opravdu hodně starých whisky a
spoustu dalších, dnes už nevídaných vyhlášených značek a ročníků.
Leckoho teď možná napadne, že se tu jen propaguje další dražba soukromé sbírky whisky, s nimiž se v poslední době roztrhl pytel. Je tomu sotva půdruhého měsíce, co byla v aukční síni Sotheby’s vydražena právě taková sbírka. Zahrnovala lahev, která se v aukci stala vůbec nejdražší lahví whisky na světě – 1926 Fine and Rare Macallan.
O pár týdnů později se do Guinnessovy knihy rekordů zapsal thajský podnikatel Nguyen Dinah Tuan, který vlastní aktuálně nejhodnotnější sbírku whisky na světě, v níž najdete pár dalších lahví z už zmiňovaných sudů zvaných „Svatý grál“.
Goodingova kolekce nejspíš překoná rekord co do sumy zaplacené v aukci za jednu jedinou sbírku sladové whisky – pokud se skutečně vydraží alespoň za zmiňovaných 10 milionů dolarů. Pokud se prodá za víc než za 16,7 milionu, překoná dokonce i maximum v Guinnessově knize rekordů.
Aukce impozantní sbírky současně vyvolává otázky, jak je na tom dnes celá branže. Je snad fakt, že se v tak krátké době vydražilo vícero soukromých sbírek, mnohdy za astronomické sumy, dokladem skutečnosti, že se palírnám whisky daří víc než kdy jindy, nebo je to jen uměle vyhnaná bublina, která brzy splaskne?
Ať už nám aukce odpoví, nebo ne, faktem zůstává, že bude k mání pár opravdu jedinečných lahví whisky. Je jen škoda, že se tak skvělá kolekce rozpadne. První aukce „Perfektní kolekce“ proběhne na webu Whisky Auctioneer 7. –17. února, druhá 10.–20. dubna 2020.