Koronavirus blížící se k tuzemským hranicím v Češích opět probudil potřebu nákupu ochranných pomůcek. Po rozšíření choroby v Itálii čelí lékárny náporu lidí, kteří se zajímají o ústní roušky a antibakteriální gely na ruce. Prázdné regály jsou mnohdy k vidění také v drogeriích.
„Znovu pociťujeme zvýšený zájem o roušky a gely,“ potvrzuje Ivana Lánová, vedoucí lékárnice sítě Benu a členka představenstva České lékárnické komory, s tím, že zboží je momentálně zatím stále k dispozici.
Nezvyklou poptávku po rouškách zaznamenává také lídr tuzemského lékárenského trhu, společnost Dr. Max, i internetová apotéka Pilulka.cz.
„Včera jsem se koukal na tržby a oproti minulému týdnu vzrostly o 50 procent,“ hlásá spoluzakladatel firmy Martin Kasa.
„Takový enormní nárůst mezi týdny není standardní. Jde o výkyv, který bude patrně ovlivněný právě zvýšeným zájmem o zmíněné položky,“ dodává podnikatel.
Podobná situace se odehrává i v prodejnách s drogistickým zbožím. Drogerie dm od úterního odpoledne registruje ohromný zájem o sortiment dezinfekčních prostředků.
„Nárůst je v řádech stovek procent. Aktuálně jsou zásoby těchto produktů velice nízké a může docházet k výpadkům,“ říká manažer komunikace dm Jiří Peroutka. Firma tak podle něj ve spolupráci s dodavateli usilovně pracuje na rychlém doplnění zásob.
Rostoucí prodeje ochranných pomůcek a léků evidovaly tuzemské lékárny poprvé na konci ledna, kdy se koronavirus rozšířil v Číně. Přestože poptávka po těchto produktech později klesla (až do doby, než se objevily zprávy z Itálie), v mnohých lékárnách po celé republice jsou dodnes ústní roušky vyprodané. Prodejny na to zákazníky dokonce předem upozorňují informačními cedulemi vylepenými ve výlohách.
Odborníci ovšem připomínají, že klasické ústní roušky před onemocněním nijak nechrání. Určeny jsou pouze nemocným, aby nákazu nešířili dále.
„Jako ochranu je třeba zvolit respirátory proti virům, které jsou založené na bázi filtru a slouží k tomu, aby zabránily průniku mikroorganismů zvenku dovnitř,“ tvrdí Lánová.
Koronavirus COVID-19 se na severu Itálie začal šířit koncem minulého týdne. Dosud se tam chorobou nakazilo přes 300 lidí a 11 osob zemřelo. Výskyt koronaviru byl už potvrzen také v Rakousku a Chorvatsku.