Australský parlament v pondělí projedná klíčový návrh zákona, kterým chce donutit americké firmy Google, Facebook a další podniky, aby začaly vydavatelům a mediálním společnostem platit za obsah.

Zákon, o němž Google tvrdí, že je nerealizovatelný, by z Austrálie učinil první zemi světa, která Facebook a Google donutí platit za zpravodajský obsah, uvedla agentura Reuters.

S podporou hlavních politických stran by nový zákon mohl začít platit už tento měsíc, a to navzdory výhradám, které má Google. Ten tvrdí, že bude po schválení zákona muset svůj vyhledávač přestat v Austrálii používat. Americký softwarový gigant Microsoft už dal najevo, že jeho vyhledávač Bing může po Googlu uvolněné místo na trhu převzít.

Američtí provozovatelé internetových vyhledávačů a sociálních médií se snažili Austrálii přesvědčit, aby návrh zákona zmírnila. Šéfové Googlu i Facebooku se na toto téma bavili jak s australským premiérem Scottem Morisonem, tak s ministrem Frydenbergem.

Google minulý týden v Austrálii spustil platformu, která nabízí zprávy, za které Google zaplatil. Firma také uzavřela svou vlastní dohodu s vydavateli, aby ukázala, že navrhovaný zákon není potřeba. V lednu s Googlem podepsala smlouvu agentura Reuters, a stala se tak prvním globálním poskytovatelem zpravodajství pro Google News Showcase, tedy produktu Googlu pro licencování zpravodajství.

Google a lobbistická organizace francouzských vydavatelů se rovněž v lednu dohodly na rámcové smlouvě o autorských právech a na podmínkách, za kterých bude Google platit zpravodajským společnostem za on-line obsah. V Evropě to je první taková dohoda.

Postupem Austrálie se chtějí inspirovat i členové Evropského parlamentu dohlížející na přípravu nové regulace digitálních aktivit v Evropě.